Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Lato w mieście

edytowano czerwiec 2008 w Ogólna
Warszawa - pomysły na weekend 28/29 czerwca:

image

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Każda piosenka ma swoją historię, każda historia ma swoją piosenkę, "Parasol" nie tylko chroni przed deszczem, "Zośka" to coś więcej niż imię, "Tygrys" to nie tylko zwierzę. Nieważne ile masz lat, czy historie z "Zakazanych piosenek" pamiętasz z własnego doświadczenia, czy z opowieści. Spotykamy się aby wspólnie muzykując ożywić historię. PRZYJDŹ, PRZYPROWADŹ RODZINĘ I PRZYJACIÓŁ.

28. czerwca 2008
Muzeum Powstania Warszawskiego
Park Wolności
ul. Grzybowska 79

PROGRAM

11.00-13.15 - "Warszawskie dzieci" - nie tylko muzyczne atrakcje
dla najmłodszych Warszawiaków.

13.00- 20.00 - Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych przy
akompaniamencie zespołu jazzowego, Brass Bandu Tramwajarzy warszawskich,
zespołu folkowego "Swoją drogą" i Kapeli Czerniakowskiej, oraz
Tomasz Budzyński w repertuarze powstańczym. A o historii piosenek
opowiedzą sami powstańcy.

Ponadto warszawskie smakołyki, głosowanie na najpopularniejszą piosenkę powstańczą i ... niespodzianki.

Prowadzenie: Jan Pospieszalski

W trakcie imprezy do nabycia niezbędnik każdego Warszawiaka - "Mój śpiewnik powstańczy" .
- Publikacja zainspirowana przez Warszawiaków
- 63 piosenki - teksty, nuty, akordy, zdjęcia, historia, płyta CD.

image

Dechy

"Scena Lubelska 30/32"zaprasza na letni cykl potańcówek na warszawskiej Pradze przy muzyce dawnej Warszawy i Polski Centralnej.

Już w najbliższą niedzielę rozpoczynają się cykliczne, ogólnodostępne i jedyne takie w Warszawie potańcówki na zadaszonym parkiecie przy ul. Lubelskiej.
Co niedziela w godzinach 16-21, począwszy od 29 czerwca 2008 r. do końca sierpnia, tj. do 31 sierpnia włącznie, teatr off-owy "Scena Lubelska 30/32" zaprasza na letnie potańcówki przy muzyce dawnej Warszawy i Mazowsza, pod hasłem "Dechy".
"Dechy" to propozycja cyklu potańcówek w duchu przedwojennych letnich festynów na świeżym powietrzu, takich, jakie organizowano m.in. w Lasku Bielańskim, na Saskiej Kępie czy też w miejscowościach okalających dawną stolicę. Potańcówki takie organizowano aż do końca lat 50. Zamiarem organizatorów jest przywrócenie warszawskich i mazowieckich tradycji muzyczno-tanecznych oraz funkcji jakie pełniły takie spotkania w przeszłości. Taniec i muzyka były i są tu pretekstem do wspólnego, czynnego, spędzania czasu wolnego, do spotkania, do rozmów i do wspólnej zabawy przy dawnej muzyce.

Nie jest to debiut; pomysłodawca i organizator spotkań Piotr Zgorzelski z wykształcenia etnolog i tancerz, z sukcesem prowadzi od 2 lat na "Scenie Lubelska 30/32" warsztaty dawnych tradycyjnych tańców miejskich i wiejskich oraz tematyczne spotkania taneczne w praskiej restauracji Pod Karpiem. Organizował także w ostatnich latach dla Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Polski duże akcje taneczne do przedwojennych szlagierów na zadaszonych parkietach (na terenie Parku Wolności przy muzeum, na Polach Mokotowskich oraz na ul. Foksal). Wzbudziły one wówczas wielką ciekawość i entuzjazm uczestników bez względu na ich wiek jak i status społeczny. Sukces tych poprzednich imprez skłonił organizatorów do przygotowania w tym roku imprezy na zdecydowanie większą skalę. Pokazały też, że na taki rodzaj spędzania wolnego czasu jest w Warszawie ogromne zapotrzebowanie.
Zadaszony parkiet do tańca organizatorzy będą rozstawiać w tym roku na warszawskiej Pradze, na ogrodzonym skwerze przy ul. Lubelskiej 30/32 (niedaleko Dworca Wschodniego). Na okres wakacyjny (lipiec, sierpień) jest zaplanowanych 10 cotygodniowych, ogólnodostępnych, darmowych, potańcówek na przygotowanym, dużym, zadaszonym parkiecie, z muzyką na żywo, graną przez najlepsze, tradycyjne kapele miejskie i wiejskie, prezentujące muzykę taneczną Warszawy oraz Polski Centralnej.
Na najbliższych spotkaniach zagrają m.in. Kapela Praska, Kapela Zdzisława Patera z Chmielnej, Kapela Czerniakowska, Trio Janusza Prusinowskiego.
Chcemy, by na nowo w Warszawie "GŁOŚNO" rozbrzmiewały stare miejskie i wiejskie szlagiery i melodie taneczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku â?? m.in. fokstroty, polki, sztajerki, tanga, walce, a także mazowieckie oberki, kujawiaki, polki i walczyki.

Startujemy 29 czerwca 2008, na ogrodzonym skwerze przed kamienicą na ul. Lubelskiej 30/32. Nasze potańcówki są otwarte; zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, płeć, itd.

image

Karawana Europa 2008

Sześć dwudniowych, weekendowych przedsięwzięć plenerowych odbędzie się w dwunastu miejscowościach województwa mazowieckiego - każdego dnia w innej. Dzień "Karawany" to dwa spektakle teatrów profesjonalnych - jeden dla dzieci, drugi dla widzów dorosłych oraz 6-godzinna akcja animacyjna - twórcze działania o charakterze parateatralnym, cyrkowym, tanecznym i integracyjnym.
Każdego dnia, dla wszystkich chętnych, przedsięwzięcie przygotowuje i realizuje grupa około 40 aktorów, animatorów, cyrkowców, tancerzy i opowiadaczy bajek. Zgodnie z założeniami organizatorów w ramach całego projektu około 150 wykonawców zaprezentuje i zrealizuje: 24 przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, akcje performance i instalacje oraz 12 akcji animacyjnych, adresowanych do łącznej liczby ponad 10 000 bezpośrednich odbiorców. Przeprowadzenie wydarzeń planujemy w wybrane soboty i niedziele wakacji, a każda grupa teatralna wystąpi dwukrotnie w ciągu jednego weekendu w sąsiadujących ze sobą miejscowościach na Mazowszu.
Poprzez to przedsięwzięcie chcemy umożliwiać różnym grupom społecznym uczestniczenie w ciekawych formach życia kulturalnego, rozwijać zainteresowania teatrem, wskazywać możliwości sprawczego przekształcania otaczającej rzeczywistości, organizować czas wolny dzieci, młodzieży i dorosłych na zasadzie aktywnego, twórczego działania. Zachętę do niego stanowi z pewnością fakt, że oferta pobytu "Karawanyâ??" w każdej z miejscowości jest bezpłatna dla uczestników.
Na podstawie doświadczeń zgromadzonych w zeszłym roku - podczas realizacji pierwszej edycji "Karawanyâ??" - już dzisiaj przewidujemy, że projekt ten ma szansę stać się przedsięwzięciem bardzo popularnym. Organizujemy go z wielkim zaangażowaniem.

Program:

28 czerwca Maków Mazowiecki
"Stolica Kulturalna Mazowsza"
Teatr Wędrujących Lalek Pana Pezo "Mutabor"
Teatr Akt "Płonące laski 4"
Szkoła Tańca "Image" z Makowa Mazowieckiego
29 czerwca Baranowo
Teatr Wędrujących Lalek Pana Pezo "Mutabor"
Teatr Akt "Płonące laski 4"

Komentarz

  • Warszawa: Znaki wiary i pamięci

    Przydrożne kapliczki, krzyże i święte figury. W czasie wakacyjnych podróży mijamy ich dziesiątki, jeśli nie setki. W fascynującą podróż po tych formach naszej obyczajowości, zebranych z różnych części Polski, zaprasza Muzeum Etnograficzne.

    Muzeum Etnograficzne, Ul. Kredytowa 1, tel. 022 827 76 41, godz. 11 â?? 18.

    wodny.jpg

    Warszawa: Tramwaje Wodne

    Jak co roku, pomiędzy Cytadelą a Cyplem Czerniakowskim pływają dwa Tramwaje Wodne. Na trasie mają one cztery przystanki:

    1. Cytadela,
    2. Podzamcze,
    3. Most Poniatowskiego,
    4. Cypel Czerniakowski.

    Prosimy o zapoznanie się z rozkładem rejsów.

    Czas trwania całego rejsu to ok. 2 godziny. Tramwaje kursować będą codziennie do 31 sierpnia, a we wrześniu kursy odbywać się będą jedynie w weekendy. Bilety w cenie 7 zł (ulgowy) i 14 zł (normalny) można kupić bezpośrednio przed wejściem na statek.

    UWAGA! Żegluga Stołeczna obsługuje wyłącznie grupy zorganizowane i nie ma co na nich liczyć.
  • Przypływają flisacy do Portu Czerniakowskiego

    Po 511 kilometrach trudnego rejsu Królową Rzek, do Warszawy dopływa Flis Księga Wisły, pod dowództwem Kapitana Wojciecha Kuczkowskiego. Flis wyruszył 21 czerwca z zerowego kilometra szlaku żeglownego Wisły u ujścia Przemszy. Za nimi rafy, przemiały i wyspy. Najtrudniejszym odcinkiem był wyerodowany za zaporą Przewóz podkrakowski bieg Wisły, na którym poległa połowa płynących jednostek. Flisacy zapraszają wszystkich na ognisko i opowieści wiślane we wtorek 8 lipca o godz. 20.30 na Barkę Herbatnik w Porcie Czerniakowskim. A także w środę o godz. 10 na spotkanie w MDK Mokotów ul. Puławska 71. Przybywajcie z chlebem i solą. W czwartek Flisacy wyruszają do Gdańska.
  • Buuu, szkoda dla mnie to nieosiągalne.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.