Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Prawne rozterki na temat fotelika

edytowano lipiec 2008 w Ogólna
image

Zastanawiałem się z Gosią, czy dopuszczalne jest wożenie dzieci na przednim siedzeniu, ale po lekturze Prawa o ruchu drogowym wymiękłem.

Art. 39
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie-przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Jasne? Jasne. Młodzież przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu.

Art. 45. 1. Zabrania się:
4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Jasne? Niejasne.

Są to jedyne trzy wystąpienia słowa "fotelik" w całej ustawie. Przy czym dowiadujemy się, że na przednim siedzeniu fotelik musi być "specjalny". Na tylnym siedzeniu wystarcza niespecjalny.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, czym różni się specjalny fotelik ochronny w rozumieniu art. 45 ust. 1 pkt 5 od niespecjalnego fotelika ochronnego w rozumieniu art. 39 ust. 3?


Ignac z Forum Frondy

Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.