Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jaki proszek do prania

2»

Komentarz

  • Szczerze mówiąc, nie wiem. Obecną pralkę mam dopiero od roku. Ale łyżka-dwie octu na pranie to chyba nie jest strasznie krzywdzące... Przynajmniej mam taką nadzieję ;)

    Idea jest taka, że proszki są zasadowe, więc do wypłukania potrzebny kwas :)
  • Lulu powiedział(a):
    @Katia, czy ocet nie niszczy pralki (jeśli stale stosowany)?
    Ocet nie niszczy pralki, ma właściwości odkamieniajace jak calgon tylko nie jest tak silny :) no i zapach zostaje aż do wysuszenia prania :-) 
  • Kiedyś próbowałam z tym octem do płukania-mówiąc szczerze, nie zachwycił mnie ten sposób. Odzież pachniała jakoś tak dziwnie, nie umiem określić tego zapachu. I nie to, że się zasugerowałam, postronne osoby też to wywąchały. Nie był to jakiś szczególnie intensywny zapach, ale mnie przeszkadzał.
    Próbowałam też z ręcznikami, które miały być wg zapewnień miękkie i puszyste. No nie były.

    Natomiast kilka razy stosowałam ocet do przeczyszczenia pralki - max temperatura przy pustym bębnie. Podobnie ze zmywarką, tylko potem zamieniłąm ocet na kwasek cytrynowy, który regularnie stosuję do odkamieniania zmywarki, czajnika i fontanny dla kotów oraz misek na wodę.

    Do prania kiedyś stosowałam proszek z ALDI, naprawdę niezły. Wyczytałam, ze ten z lidla nie ma dobrych recenzji.
    Od około roku kapsułki 3w1 Ariela, Persila, Lenora. Najbardziej lubię Ariela.
    Czasami do czarnych-czarnych ciuchów Perwoll do czarnego.
  • Moze za duzo octu dawalas? Jak nie lubie zapachu octu, a wachacz jestem okropny, tak na ubraniach nie czuje. Na pelny beben (10kilo) dodaje ze 4 lyzki do zasobnika na plyn. Nawet na mokrym jest prawie niewyczuwalny.
  • @Agmar co do niszczenia to raczej nie. Jeden rodzaj jasnych skarpetek córki się lekko skurczył. Ciemne rzeczy też ok - nic nie traci koloru.
    Nie prasuje bawełny, stąd wysokie temperatury do bielizny.

  • A znacie jakiś proszek, który jest neutralny zapachowo? Albo może taki, który nie pachnie intensywnie? Jak wącham proszki typu Ariel, Vizir, to wszystko mi świdruje w nosie. Mąż lubi jak tak pachnie i ostatnio dokonał "cudownego zakupu". Ja tego nie zniosę...
  • Jutka powiedział(a):
    A znacie jakiś proszek, który jest neutralny zapachowo? Albo może taki, który nie pachnie intensywnie? Jak wącham proszki typu Ariel, Vizir, to wszystko mi świdruje w nosie. Mąż lubi jak tak pachnie i ostatnio dokonał "cudownego zakupu". Ja tego nie zniosę...
    Może sensitiv? One niby delikatniejsze są więc i zapachy słabsze, a jak nie to polecam boraks+soda kalcynowana+nadweglan+mydło gospodarcze :) zero zapachu. Można też w orzechach ale dla wielodzietnych to dość droga przyjemność będzie. 
  • Jutka, bialy jelen ma proszki, nie wachalam, ale moze one sa bardziej neutralne w zapachu.
  • Ostatnio piorę mieszając płyn biały jeleń z boraksem i sodą kalcynowaną i nie mogę się napatrzeć na nową jakość koloru ręczników. Boraks zdaje się zmiękcza wodę. Jak się zbiorę to płyn też spróbuję zastąpić szarym mydłem.
    Podziękowali 1kasha
  • edytowano listopad 2016
    @Kana uważaj żeby w reakcje nie weszły gotowe detergenty z boraksem, boraks ma dużo zastosowań http://wtwoimdomu.com/?zastosowanie-boraksu,51 , moja siostra nim mrówki neutralizuje. 
    @PaniWiosna nie wiem, ja ich używałam do niemowlęcych rzeczy więc nie wiem jak z większymi plamami, ale pranie było takie milutkie w dotyku :) Robie z nich płyn do mycia paneli i ten akurat spoko się sprawdza, zresztą do mycia blatów też się sprawdzał.
  • Fajna opcja z mieszaniem z boraksem, sporo mam tego na stanie. Sam Biały Jeleń w żelu też wydaje się ok. @Agmar, a co się stanie, jeśli boraks wejdzie w interakcję z gotowym detergentem?
  • to zależy jaka to reakcja, ale może się zdarzyć ze np zniszczy ciuchy, ja nigdy nie mieszałam wiec nie wiem, ale jak zaczynałam przygodę z proszkiem to wszędzie mówiono że nie wolno mieszać z gotowymi detergentami bo mogą wejść w reakcje. 
  • Dodaję boraks i sodę do proszku "Dzidziuś" i jest ok,nic się nie zniszczyło.Stare pieluchy i białe pranie nawet na 90st.się prało,fajnie wybieliło.
  • Agmar,ale w Twoim linku jak byk stoi że:
    "wybielacz do prania i usuwania plam (np. po winie, herbacie, kawie)
    Moczenie-proporcja-jedna czubata łyżka stołowa Boraksu na cztery litry wody.  Dokładnie rozmieszać.  Moczyć ok. 30 minut.
    Pranie-Boraks jest doskonałym i bezpiecznym środkiem do prania kolorów. Wystarczy dodać do używanego proszku do prania pół szklanki ( 1 ) Boraksu i wsypać do pralki." 

  • Link dodałam aby pokazać inne zastosowania boraksu :) mnie uczyli że się nie miesza, wiem, ze niektórzy robią różne rzeczy, ale myślę że mają wiedzę co z czym reaguje, ja takiej nie mam i myślę że przeciętna osoba tez nie, dlatego napisałam, żeby uważać :)
  • @Agmar a gdzie kupic takie cuda? I ten nadweglan to czego?
  • edytowano listopad 2016
    Na internecie, chyba że masz sklep taki dla chemików gdzieś w okolicy, ja nadwęglanu używam do proszku do prania który robię, ma zwiększać skuteczności piorące, robi się z niego tzw. wybielacz poprzez połączenie sody kalcynowanej z nadwęglanem (świetnie mi się sprawdzał przy firankach), ale teraz będę próbować robić mydła i w konsekwencji dalej pasty piorące, poznałam dziewczynę, która właśnie mi pastę poleciła jako lepszą niż proszek (a jest chemikiem wiec chyba lepiej się zna) https://calkiemlubiechwasty.com/2016/08/03/ile-kosztuje-wykonanie-pasty-pioracej-i-jak-kupowac-odczynniki-chemiczne-etykiety-do-pobrania/
    edit: literówki
    Podziękowali 1malagala
  • nie proszek a .....mydło jak zrobić tak od a do z czyli najpierw 
    co potrzebne z narzędzi , nie wiem rękawiczki ? jakie ? gdzie to kupić 
    potem składniki
    z czego te mydło zrobić i gdzie to kupić ,mleko można wykorzystać? pewnie tak bo kupuje mydło z kozim mlekiem
    a dopiero na końcu poprosze o przepis 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.