Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wieczerza Wigilijna w polskiej rodzinie

edytowano grudzień 2008 w Arkan Noego
Przygotowanie stołu wigilijnego

Stół powinien być tak wielki, by wszyscy domownicy mogli przy nim zasiąść. Jedno miejsce, Jak każe tradycja, zostawiamy wolne dla gościa, który może nadejść. Stół nakrywamy białym obrusem, pod nim siano - pamiątka narodzenia Chrystusa w żłobie na sianie. Na środku stołu stawiamy większą świecę a małe świece przed każdym nakryciem. Obok świecy kładziemy Pismo Święte otwarte w tym miejscu, z którego będziemy czytać Słowo Boże. Na talerzyku kładziemy opłatki, którymi będziemy się łamać, a na drugim talerzu - opłatki, listy i kartki, które otrzymaliśmy na święta od naszych bliskich i znajomych. Stół ubieramy wstążkami i gałązkami choinki, do których możemy przyczepić małe bombki. W pokoju stoi choinka a pod nią tub obok - szopka.

Wieczerza Wigilijna

Wieczerzę rozpoczynamy, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie lub gdy usłyszymy wieczorne dzwonienie na Anioł Pański.

Rozpoczynamy ją w przyciemnionym pokoju śpiewając pieśń adwentową, np. "Niebiosa rosę", "Oto Pan Bóg przyjdzie".
Ojciec rodziny zapala środkową, większą świecę mówiąc:
- Światło Chrystusa.
Wszyscy zgromadzeni odpowiadają:
- Bogu niech będą dzięki - zapalając każdy swoją świecę.

Następnie wszyscy odmawiają Anioł Pański.
Jeden z uczestników odczytuje słowa Ewangelii (Łk 2, 1-81)
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza.
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swojego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby dać się zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Co w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.


Po odczytaniu Ewangelii ojciec rodziny mówi:
Chrystus Pan dziś przypomina nam swoje przyjście na ziemię. Bóg stał się człowiekiem, przyszedł, by nas pojednać z Ojcem w niebie oraz zjednoczyć ludzi w swojej miłości. Zanim weźmiemy w ręce opłatek i połamiemy się z sobą oraz z tymi, którzy nam opłatek posłali, obejmijmy modlitwą wszystkich, których dziś chcemy wspomnieć i z być nimi w jedności.
Ojcze nasz...
Panie, Boże nasz, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości jednorodzonego Syna Twojego; spraw, abyśmy jaśnieli blaskiem Twego światła w naszym codziennym postępowaniu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Ojciec rodziny bierze talerz z opłatkami i mówi:
Najcenniejszym darem Boga dla ludzkości jest Jezus Chrystus. Darmo Go otrzymując, Jego właśnie chcę dawać każdemu. Tylko On - jako ten chleb-opłatek - jest Chlebem dającym prawdziwe życie, życie wieczne.

Ojciec podaje opłatki zaczynając od najstarszych. Każdy bierze sobie opłatek. Ojciec składa życzenia, następnie łamie się opłatkiem z matką i pozostałymi członkami rodziny. Dzieci łamią się opłatkiem najpierw z rodzicami następnie ze starszymi osobami i między sobą.
Potem można odczytać życzenia otrzymane na Święta i połamać się tymi opłatkami, które otrzymaliśmy w listach.
Przebieg wieczerzy wigilijnej może uwzględnić lokalne i rodzinne tradycje.
Nie należy włączać telewizora. Po wieczerzy śpiewamy kolędy, dzieci mogą zainscenizować małe jasełka przy choince.
Prezenty dla wszystkich są pod choinką. Przy śpiewie kolęd następuje ich uroczyste rozdanie. W ten sposób bardzo miło upłynie czas oczekiwania na Pasterkę - uroczyste spotkanie przy żłóbku Pana całej rodziny parafialnej.

Za stroną oplatki.pl
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.