Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Firanki

Jak w tytule
1 jak prać żeby były śnieżno białe
2 jak odzyskać biel u takich poszarzalych , starszych firanek.
3 co zrobić z niepotrzebnymi ale takimi ktorych już na pewno by się nie powiesilo u siebie na okno bo już sa szaro-bure 
Bo jak są za długie/za krótkie za szerokie/ za wąskie lub się opatrzyły/znudzily to mam komu oddać

A pytania bo dostalam ładne firany ,pani ma problemy z kręgosłupem i dala prosto z okna zajęte upralam i wraz nie są takie bialutkie 


Ze starych firan mozna zrobić woreczki na warzywa to wiem ale np jakiej wielkości czy jak szyć zeby to się dobrze trzymało to średnio wiem niby coś tam na Youtube widzialam no ale 

Dziękuję ślicznie za wszelkie rady i podpowiedzi 

Komentarz

  • @nowa na biel możesz dodać do prania domestosa albo innego wybielacza,albo namoczyć firanki w misce z woda i dodatkiem domestosa tak na 10-15 minut i jeszcze raz uprać.Na długo nie zamaczaj ,bo mogą zżółknąć.
    A te szaro- bure możesz zamoczyć w herbacie i będą modne ecri :)
    Podziękowali 1nowa
  • Po domestosie będą żółte. Ja moczę wstepnie uprane firanki całą noc w wodzie z vanishem, rano piorę i wieszam. Zawsze są śnieżnobiałe.
  • Jest też specjalna sól do firan, ale dawno nie prałam , bo od kilku lat już nie mam firan.
  • Brudne firanki namaczam kilka razy. Ważne, by to pierwsze namaczanie było pod kontrolą, tzn namoczyć, wygnieść, dobrze wypłukać i dać czystą wodę z proszkiem do prania. Jeśli w pierwszej wodzie zostawi się firanki na kilka godzin, to mam wrażenie, że ten brud, który przeszedł do wody, mocno przylega z powrotem do firanek i już trudniej go usunąć. Takie uprane kilka razy firanki można jeszcze moczyć w sodzie.
    Podziękowali 2nowa madzikg
  • Malgorzata powiedział(a):
    Kup rolety i problem z głowy .

    Ostatni raz firanki miałam w domu rodzinnym .
    I  będę pytać co zrobić żeby rolety byly śnieżno białe nie żółkły i nie płowiały od słońca a i zimą dawały dużo światła , itd ja już siebie znam 

    A tak serio mam w pokoju rolete i taka montowana do ściany i 
    1 nie otworzę okna jak roleta opuszczona
    2 ciemno jak opuszczę zwłaszcza teraz czyli jesienią zimą
    3 jak opuszczę do polowy to wszystko jak na sklepowej wystawie mozna z dworu patrzeć co jest i się dzieje w pokoju i części kuchni 
    Tak wiem są jakieś nowoczesne rolety co montuje się na skrzydla w oknach , dzień i noc - widziałam u znajomej i ona po calych dniach światło swieci zimą/jesienią bo jest taka szarowka a w pochmurny dzień to ma połmrok 
    W kuchni mam zazdroski tak od polowy okien 
    No w pokoju jeszcze nie dojrzalam do tego 
  • @nowa sa takie rolety mocowane do okna bezpośrednio, nie na ścianę, wtedy te okna mozna otwierać itd.
    Ja tez nie mam firanek nigdzie, wszedzie rolety zewnętrzne, takie „materiałowe”, nie ze stałego plastiku, a w kuchni, która wychodzi na ulice mam przyklejona do 3/4 okna folie która robi efekt mrożonego szkła. Fajne o tyle, ze nie zasłania światła, a z zewnątrz nie widać nas.
    Podziękowali 1nowa
  • Ta folia brzmi ciekawie, 

  • @Ania.D ile tej sody?
    @Elunia poszukam tego preparatu 
  • @Malgorzata, ale nowa pytała, jak wybielić firanki. A nie, jak zamienić firanki, które MA, na rolety, których NIE MA. ;)
    Podziękowali 1madzikg
  • @Ania D. Dziękuję wypralam w sodzie 
    Podziękowali 1Ania D.
  • Zdjęcie nie oddaje tego koloru ale efekt jest 
  • Podziękowali 1madzikg
  • Kartka z papieru xsero na wierzchu , jestem bardzo bardzo zadowolona z efektu
  • Firanki mam , firanki lubię
    Rolet jako takich nie mam i nie wiem czy lubię 
    Kupować rolet na razie nie planuję 
    Lubię firanki choćby ze względu na to że szybko można zmienić wystrój pomieszczenia inna firanka inny wzór/kolor na prawdę inaczej wyglada , zmiana firanki szybko odświeża wnętrze
    Firanka zasloni mniej estetyczne obróbkę czy ramy okienne ,
  • Nie, no rolety jakoś trzeba wybrać. Trzeba pomierzyć dokładnie wielkość okien lub szyb. Trzeba się zastanowić gdzie kupić i jakie. Przy dużym asortymencie jak się dopiero pierwszy raz kupuje rolety, to zawrót głowy jest spory. Pieniądz też niemały. A firanki są dużo łatwiejsze i takie miękkie, same się układają.
    Nie znoszę rolet. Nie lubię całkowicie zasłoniętych okien (niektóre rolety takie są). Nie cierpię tego, że mechanizm łańcuszkowy co jakiś czas się psuje. Mąż u nas kiedyś zainstalował, dobrze, że już teraz są opuszczane sporadycznie. Ja mam ochotę wziąć nożyczki lub młotek i wszystko wywalić.
    Podziękowali 1Katia
  • Jak dla mnie, coś w oknach musi być. Sama roleta na szybie to zdecydowanie za mało - łyso to wygląda.

    Jestem fanką firankowych rolet rzymskich. Ale fakt, też są pracochłonne, do prania trzeba te wszystkie linki i patyczki wyciągać.
  • Tola powiedział(a):
    Mogę polecić sprawdzonego sprzedawcę na Allegro, od którego kupiłam rolety dzień-noc. Nie strzępią się tak jak te sprzedawane w Castoramie.
    To ja poproszę, bo jesteśmy na etapie wyboru rolet i nie chcemy żałować zakupu. A trudno o kogoś sprawdzonego... 
  • Wg mnie soda lepsza. Z proszkiem do pieczenia też pralam
  • Proszek do pieczenia oprocz sody ma inne skladniki, dlatego moze dzialac gorzej.
  • Ja ze słoika wsypalam co miałam tak z 1/3 słoiczka po musztardzie/koncentracie pomidorowym
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.