Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dyspensa od udziału we Mszy niedzielnej

1101113151625

Komentarz

  • edytowano marca 2020
    Dziś był na mszy syn - ministrant. Poleciłam mu policzyć wiernych. Było 10 osób do Komunii.

    Czyli zrobiono to, co można było: otworzono kaplicę, nagłośniono i wpuszczono 5 osób do kościoła i pięć do kaplicy.

    Wejście tylko przez zakrystię: ktoś pewnie pilnuje liczby osób. Do przepisów się dostosowano.


    Ale msza św. się odbywa. 


    Archidiecezja krakowska.


    Podziękowali 2E.milia Polly
  • @maliwiju

    To proste. Dobrze zjeść dwudaniowy obiad z deserem, ale jak masz zamiast tego kanapkę, to chwal Pana Boga, że masz tę kanapkę, a nie wyrzucaj mu, że wolałabyś obiad.
    Podziękowali 3DaddyPig Polly Katia
  • To jest najtrudniejsze z Pisma Świętego dla mnie "Za wszystko dziękujcie" , nie tylko w kontekście tego co teraz w Kościele. 
  • Nie widzę, by się tu ktokolwiek cieszył z zamiany mszy realnej na wirtualną. Najwyżej się pocieszamy i dalemy przepisy na pyszną kanapkę.  Mogą być różne...
  • matuleczka powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    @maliwiju

    To proste. Dobrze zjeść dwudaniowy obiad z deserem, ale jak masz zamiast tego kanapkę, to chwal Pana Boga, że masz tę kanapkę, a nie wyrzucaj mu, że wolałabyś obiad.
    Ale kto, jak mu powiesz, że może nie jeść dwudaniowego obiadu, kanapka jest tak samo dobra, ochoczo zrezygnuje z porządnego obiadu na rzecz kanapki i będzie się jeszcze z tego cieszyć? 
    Może to świadczy o pewnym ubóstwie, ale cóż...


    Muszę przyznać, że nie zawsze doceniałam łaskę, jaką jest możliwość korzystania z sakramentów. Widać niektórzy inni też jeszcze jej nie rozpoznali.
    Podziękowali 1Katia
  • Chodzę, jak mogę.
  • Wanda powiedział(a):
    Bardzo się cieszę, że nie mieszkam w diecezji bielsko - żywieckiej....
    Rano tak się złożyło, że słuchałam mszy z bazyliki w Hałcanowie (to w diecezji bielsko-żywieckiej). Na koniec ksiądz ogłosił, że decyzją biskupa spowiedzi wstrzymane do Wielkanocy. Też sobie pomyślałam, że się cieszę, że nie mieszkam w tej diecezji. A zaraz potem sobie pomyślałam, że dziś, wraz z dziećmi skorzystamy ze spowiedzi w naszym kościele parafialnym. Bo jeszcze można. A nie wiadomo, co przyniesie jutro...

    Podziękowali 2Monika73 Berenika
  • @Wanda, ja też mam sporo zamówionych:)
    Rozmawiałam dziś z proboszczem. Zaraz wybieramy się rodzinnie na spacer do kościoła:) 

  • Ja byłam na adoracji, okazało si, że można też przyjąć Komunię... Dobre i to , doceniam. 
    Podziękowali 1Berenika
  • Katarzyna powiedział(a):
    Wanda powiedział(a):
    Bardzo się cieszę, że nie mieszkam w diecezji bielsko - żywieckiej....
    Rano tak się złożyło, że słuchałam mszy z bazyliki w Hałcanowie (to w diecezji bielsko-żywieckiej). Na koniec ksiądz ogłosił, że decyzją biskupa spowiedzi wstrzymane do Wielkanocy. Też sobie pomyślałam, że się cieszę, że nie mieszkam w tej diecezji. A zaraz potem sobie pomyślałam, że dziś, wraz z dziećmi skorzystamy ze spowiedzi w naszym kościele parafialnym. Bo jeszcze można. A nie wiadomo, co przyniesie jutro...

    Nie dopuszczaliśmy wcześniej tej myśli, czyż nie? Że nie będzie, jak się wyspowiadać.

    Opowieści o Kościele na Wschodzie w czasach rewolucji i potem to była taka literatura ciekawa...

    A wiecie, kiedy ja i mąż poszliśmy ostatnio do spowiedzi? Gdy ogłosili zamknięcie szkół. I mąż to wymyślił, nie ja. Chodźmy, bo nie wiadomo, co będzie.
  • @Agnicha bardzo możliwe, że kościół parafialny został na dłuższą metę zaorany, idzie nowe.
  • Przy pierwszych zachorowaniach pojechałam w niedzielę busem do Krakowa i czekałam godzinę na spowiedź u franciszkanów. Niestety, nie doczekałam się. Teraz już z naszym spowiednikiem umówić się nie uda. Smutno, ciężko, ale ufam.

    Od zawsze Triduum to dla nas najważniejsze dni w roku, wszystko jest podporządkowane wyjściom do kościoła, nie tylko na liturgię, ale też na osobiste adoracje. W naszym domu już od wielkiego poniedziałku, zwyczajowo wszystko zamiera - zakupy, urzędy, lekarze, maile, telefony...
    W tym roku perspektywa Triduum przez internet. Bogu niech będą dzięki i za to. Gdyby nie łączność, nie byłoby wcale.
  • @katarzynamarta2 nie mój kościół parafialny, tylko jako idea, jako sposób organizacji Kościoła.
  • <3 Wanda, dzięki!
  • U nas:

    Drodzy parafianie.

    W związku z zaostrzonymi przepisami związanymi ze stanem epidemii uczestnictwo we Mszy św. i wszelkich innych nabożeństwach zostało ograniczone do 5 osób. Dlatego proszę by umożliwić uczestnictwo w Mszy św. w pierwszej kolejności osobom, których intencja jest odprawiana. Bardzo proszę by te rodziny potwierdziły chęć uczestnictwa i ilość osób. Pozostałych którzy mają gorące pragnienie przeżywania Mszy św. w naszym kościele proszę również o kontakt telefoniczny w sobotę bym mógł potwierdzić taką możliwość i wskazał godzinę Mszy, na której będzie to możliwe.

    Informuję też, że jest możliwe przyjmowanie komunii świętej poza Mszą św. By to czynić sprawnie i bezpiecznie proszę umówić ze mną termin i godzinę. Jest też możliwość w ten sam sposób umówić termin i godzinę spowiedzi.

    Do osób, które pozostają i powinny pozostać w domu, o ile nie są objęte oficjalną kwarantanną, jestem też w stanie przyjechać i w sposób bezpieczny udzielić sakramentów w domu.

    Choć w naszej diecezji nie ma jeszcze oficjalnych wytycznych odnośnie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych wszystko wskazuje na to, że te obostrzenia nadal będą obowiązywać. Dlatego jeszcze nie rozstrzygamy kwestii święcenia pokarmów na stół wielkanocny.

    Bardzo proszę o przekazanie wszystkim członkom Kół Żywego Różańca by nie dokonywać wymiany tajemnic różańcowych, ale przez kolejny miesiąc odmawiać tą samą tajemnicę co w tym miesiącu.

    Nabożeństwo Pierwszej Soboty Miesiąca będzie odprawione. Bardzo proszę by osoby, które zechcą adorować Najświętszy Sakrament 4 kwietnia od godz. 11:00 i uczestniczyć we Mszy św. o godz. 12:00 o zgłaszały się telefonicznie do mnie.

    Zachęcam wszystkich do gorliwej modlitwy w domach.


    To naprawde zależy od proboszcza. Jak pisałam u nas jest dwóch księzy. W warszawskiej parafii w której miała być komunia Marianny (parafia szkolna) wszystkie msze sa odprawiane wyłaczne bez wiernych.A parafia prowadzona przez zgromadzenie, obsada całkiem spora,

    Podziękowali 1Gosia5
  • U nas ksiądz codziennie po Mszy św czeka na tych, którzy jeszcze do Komunii chcą  przystąpić. :)
    Ale to raptem parę osób. Jak będzie w niedzielę nie wiem.  Chcieliśmy  zamówić dodatkową Mszę św. rodzinną, żeby być a innym nie blokować, ale się proboszcz nie zgodził. Ministrantom też nie pozwala służyć. :(
  • Ja już się umówiłam na komunię w niedzielę zaraz po mszy... Wolałabym inaczej, ale biorę, co dają :) 
    Podziękowali 1Berenika
  • No, a u nas o tak. 

    W związku z rozszerzającą się epidemią i decyzją Ks. Bpa Ordynariusza informujemy wiernych, że nie będzie na ten czas spowiedzi św. ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia.

    Prosimy o uczestniczenie w Mszach św. poprzez media i wzbudzeniu sobie żalu doskonałego czyli z miłości do Pana Boga i duchowym przyjęciu Pana Jezusa do serca.
    Po ustaniu epidemii zostanie zorganizowana spowiedź św. dla wiernych Parafii.
    Nie będzie też w tym czasie odwiedzin chorych.
    Na Mszę św. przychodzą tylko wierni, którzy zamówili intencję mszalną. 
    W tym trudnym dla wszystkich czasie, módlmy się wszyscy za siebie i wspierajmy się poprzez dobre słowo.


    Ks. proboszcz Marek Bandura

  • A jak ktoś wzbudzi w sobie żal i pójdzie do komunii duchowej to potem po epidemii musi jeszcze raz iść do spowiedzi czy to już się liczy?
  • OlaOdPawla powiedział(a):
    A jak ktoś wzbudzi w sobie żal i pójdzie do komunii duchowej to potem po epidemii musi jeszcze raz iść do spowiedzi czy to już się liczy?

    Musi, jak tylko będzie to realne.
  • O ile przedtem nie umrze, to winien tamte przeszłe grzechy wyznać w spowiedzi przy pierwszej nadarzającej się okazji. Gdyby umarł - nie musi.
  • A czy taki żal umożliwia chodzenie do komunii (Nie duchowej) jak się nadarzy okazja? Tylko tak pytam, na szczęście byliśmy u spowiedzi. 
  • Tak, umożliwia,  są zresztą takie same warunki komunii duchowej, jak normalnie.
  • edytowano marca 2020
    Nie umiem wkleić z tel. Diecezja opolska żal doskonały 
  • Ciekawe, czy po tej epidemii w Polsce, jak w wielu innych krajach na świecie, nie zacznie się w ogóle odwrót od tradycyjnej spowiedzi... 
  • OlaOdPawla powiedział(a):
    A jak ktoś wzbudzi w sobie żal i pójdzie do komunii duchowej to potem po epidemii musi jeszcze raz iść do spowiedzi czy to już się liczy?
    Musi. Żal doskonały polega na tym, że żałujesz z miłości do Boga i jednocześnie postanawiasz że się wyspowiadasz jak tylko będzie to możliwe. Po necie lata instrukcja żalu doskonałego i Komunii duchowej.  
  • I ciekawe też ile ludzi wróci na Mszę. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.