Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Opowieść o dwóch cywilizacjach

bardzo ciekawe porównanie Chin i USA

Z jednej strony mamy Amerykę, a z drugiej Chiny. Jako cywilizacje Ameryka odrzuca swoje wartości moralne i struktury społeczne, podczas gdy Chiny są zdeterminowane, by trzymać się swoich konfucjańskich i marksistowskich korzeni. Ameryka nie jest skłonna uznać żadnej innej cywilizacji za cywilizowaną, podczas gdy przywódcy Chin widzieli wersję amerykańską i ją odrzucają. Obie formy cywilizacji są odosobnione w stosunku do siebie, a ich potrzeba pokojowej współpracy w wielobiegunowym świecie jest coraz bardziej utrudniona.

Zrozumienie punktu widzenia innego narodu jest niezbędne do osiągnięcia pokojowej harmonii. Ten truizm został zignorowany nie tylko przez Amerykę, ale przez zachodni sojusz pod amerykańskim przymusem. Rząd federalny i jego agencje prowadzą działania propagandowe przeciwko chińskiemu eksportowi i technologii, podczas gdy przeciętny Amerykanin wydaje się mniej zaniepokojony. Być może możemy przypisać to narodowi opartemu na imigrantach o bardziej kosmopolitycznej psychice niż jego w przeważającej mierze anglosaski establishment.

W Europie czasami wydaje się, że jest odwrotnie, a politycy są bardziej gotowi tolerować Chiny niż ich amerykańscy koledzy. Ale w grę wchodzi geografia, a jedwabne drogi nie obejmują Ameryki, podczas gdy połączenia kolejowe między Chinami a Europą Zachodnią działają sprawnie, zapewniając żywotny handel między nimi.

Rzadko rozważa się współzależność gospodarczą. Nie ma też potencjalnych konsekwencji rozbieżnych polityk gospodarczych i monetarnych. Podczas gdy Chiny ograniczają kredyty krajowe, Zachód emituje walutę i kredyt jak pijani marynarze na przepustce. Pozbawiona dodatkowego kredytu chińska gospodarka celowo utknęła w martwym punkcie, a na rynkach nieruchomości rozwija się realny lub wyimaginowany kryzys. Dopiero teraz stało się jasne, że największe gospodarki Zachodu mają własne kłopoty.

Destabilizacja gospodarcza zwiększa ryzyko konfliktu i być może moment narastania napięć na Morzu Południowochińskim i na Tajwanie nie jest przypadkowy. Na Wall Street panuje atmosfera samozadowolenia, a amerykańska społeczność inwestycyjna kierowana przez wielkie banki ignoruje rozwijające się ryzyko tej dysfunkcji. W kontekście pogarszających się relacji między Chinami a Ameryką oraz rosnącej pogardy Chin dla determinacji politycznej USA, Tajwan nabiera ogromnego znaczenia geopolitycznego.


https://www.zerohedge.com/geopolitical/tale-two-civilizations

https://www.goldmoney.com/research/goldmoney-insights/a-tale-of-two-civilisations


Komentarz

  • edytowano listopad 2021
    tu też pasuje

    taki wpis z sąsiedniego forum, będący odpowiedzią na pytanie, czemu zlikwidowano elektrownię w Ostrołęce,
    ale też rzucający światło na procesy dziejące się na Zachodzie i wpychające się do nas
    feminizm, gender, lgbt, promocja aborcji i antykoncepcji, itd.


    kazio
    5,4433,113
    κρατιστής

    2:23 PM - dzisiaj#8506

    są różne kanały nacisku. 

    "a mu musiałem cofnąć kredyt — szepnął bankier z bolesną miną i udawał szczerze zmartwionego, mlaskał ustami, gryzł cygaro, wzdychał, a obserwował Moryca, który na próżno usiłował wsadzić binokle i zapanować nad sobą. Wiadomość ta zrobiła na nim piorunuగące wrażenie, uspokoił się గednak szybko, pogładził brodę i sucho zawołał: — Znaగdziemy kredyt gdzie indzieగ. — Ja wiem, że znaగdziecie i dlatego mnie గest bardzo przykro, że z wami nie będę mógł robić interesów. — Dlaczego? — zapytał prosto Moryc, bo twarz bankiera i గego słowa niedomówione zaniepokoiły go silnie. — Nie mogę, tak mam kapitały poangażowane, że nie mogę, a przy tym, గa się muszę liczyć ze wszystkim… Ja nie mogę się narażać… na straty… na przykrości… — tłumaczył się nieగasno, urywał, kręcił, a chciał, aby Moryc pierwszy zapytał go otwarcie. Ale Moryc milczał, przeczuwał, że w tym cofnięciu kredytu, musi być గakiś nacisk uboczny na Grosglicka,"

    "On గest mądry, bardzo mądry kolorysta, ale on nie గest macher. Po co on gada po Łodzi, że trzeba uszlachetnić i podnieść produkcగę łódzką! To గest bardzo niemądre gadanie! Co to గest uszlachetnić produkcగę? Co to గest — „czas skończyć z tandetą łódzką!” to గego własne słowa, bardzo głupie słowa — zawołał mocnieగ ze złością. Żeby on myślał గak tanieగ produkować, gdzie nowe rynki otworzyć dla zbytu, గak podnieść stopę procentową, to byłoby mądre, ale గemu się chce reformować przemysł łódzki! On go nie zreformuగe, a może łatwo kark skręcić. Żeby to nie szkodziło nikomu, nikt by i słowa nie powiedział. Chcesz ryzykować — ryzykuగ! Włazisz na dach — złam sobie ząb. Po co గemu fabryka! Knoll chciał mu dać dwadzieścia tysięcy, a to śliczny grosz, గa tyle może nie zarabiam. Nie chciał, గemu się chce fabryki, గemu się chce „uszlachetniać produkcగę”, గemu się chce psuć interesy Szai, Zukerowi, Knollowi, całeగ bawełnie łódzkieగ. A wiesz pan dlaczego? Żeby Polacy mogli powiedzieć: Wy robicie tandetę, szachruగecie, wyzyskuగecie robotników, a Borowiecki, a my prowadzimy interes porządnie, uczciwie, solidnie! "

    Przecież, Consumerze, mówią to w wielu miejscach chociaż oficjalnego komunikatu nie było, przyznaję - cofnęli kredyt na Ostrołękę, a znając szmonadaków zagrozili cofnięciem kredytu w ogóle na wszystko.

    https://www.tapatalk.com/groups/pismejker/humer-t90-s8500.html#p209725

    (wytłuszczenie moje)


Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.