Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Prośba o poradę ws. spłaty kredytu

edytowano listopad 2021 w Pomagajmy sobie
Pytanie. Chciałbym wcześniej spłacić całość kredytu hipotecznego.
W jaki sposób odzyskać odsetki które pozostają do spłacenia za okres o  który skracam spłacanie kredytu?
W momencie spłaty całości bank żąda spłaty kapitału plus odsetki które obejmują cały okres na jaki opiewa kredyt.
W formie reklamacji?
Ktoś przerabiał temat?
W umowie mam zapis że wcześniejsza spłata kredytu to kapitał plus odsetki ( nie wymieniono za jaki okres) 

Komentarz

  • Nie wiem o co dokładnie chodzi, ale mąż mówi, że powinny być tylko odsetki za okres kredytowania. Nam oddali jeszcze sporo pieniędzy za ubezpieczenie kredytu, bo pozostało sporo lat zapłaconego ubezpieczenia.
  • Ogólnie to bardzo zależy od tego, kiedy była umowa zawierana, dla umów zawieranych teraz (już od jakiegoś czasu) spłaca się tylko bieżące odsetki (plus opłata w przypadku spłaty w ciągu pierwszych trzech lat), ale dla starszych umów może być inaczej.
  • Zuzapola powiedział(a):
    Nie wiem o co dokładnie chodzi, ale mąż mówi, że powinny być tylko odsetki za okres kredytowania. Nam oddali jeszcze sporo pieniędzy za ubezpieczenie kredytu, bo pozostało sporo lat zapłaconego ubezpieczenia.
    Otóż to. Czy to się załatwia w firmie napisania reklamacji czy jak. Możesz zapytać?
  • Avq powiedział(a):
    Ogólnie to bardzo zależy od tego, kiedy była umowa zawierana, dla umów zawieranych teraz (już od jakiegoś czasu) spłaca się tylko bieżące odsetki (plus opłata w przypadku spłaty w ciągu pierwszych trzech lat), ale dla starszych umów może być inaczej.
    Nie, to jest świeży kredyt sprzed 3 i pół roku. Zadalem pytanie ile mam do spłaty jeśli chciałbym spłacić całość i podano mi kwotę kapitału powiększoną o odsetki za okres do 2036 roku. 
  • My mieliśmy w PKO bp, to przez internet dostępny jest wniosek, wcześniejsza spłata kredytu, tam wypełniasz i są wszystkie informacje. A w innym banku może podobnie, nie wiem. Nic nie musieliśmy dodatkowo pisać.
  • Dopiero zauważyłam co Ci napisali, a jak macie w umowie, może pierwsze 5 lat nie można wcześniej spłacić. Trzeba może do doradcy jakiegoś się z umową udać.
  • edytowano listopad 2021
    Zuzapola mąż ma rację co do odsetek tylko obowiązek zwrotu dotyczy kredytu gotówkowego, celowego  konsumenckiego anie hipoteki. Kredyt hipoteczny to całkiem inna bajka a warunki wcześniejszej spłaty są umowie lub regułaminie kredytu.
  • My spłaciliśmy w zeszłym miesiącu właśnie kredyt hipoteczny, po 3 latach od podpisania umowy, spłaciliśmy tylko kapitał i oddali jeszcze ubezpieczenie.
    Podziękowali 1Prayboy
  • Zuzapola powiedział(a):
    Dopiero zauważyłam co Ci napisali, a jak macie w umowie, może pierwsze 5 lat nie można wcześniej spłacić. Trzeba może do doradcy jakiegoś się z umową udać.
    nie, w umowie mam że mogę spłacić kredyt w dowolnej chwili - nawet następnego dnia po zawarciu umowy i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów (żadnych kar ani prowizij), tyle że jest właśnie napisane: "spłata całości kredytu to spłąta kapitału wraz z odsetkami - tyle że bez rozwinięcia co to oznacza - czy odsetki na dzień spłaty czy wszystkie odsetki które pozostały do końca  spłacania kredytu.

    70 procent kredytu spłaciłem bez żadnych kosztów, po paru miesiącach od jego przyznania, teraz chciałbym pozbyć się reszty dziada, ale nie podoba mi się to co piszą, że mam spłacić kapitął plus odsetki które naliczyli do końca 2036 roku.
  • edytowano listopad 2021
    joachm1 powiedział(a):
    Zuzapola mąż ma rację co do odsetek tylko obowiązek zwrotu dotyczy kredytu gotówkowego, celowego  konsumenckiego anie hipoteki. Kredyt hipoteczny to całkiem inna bajka a warunki wcześniejszej spłaty są umowie lub regułaminie kredytu.
    no właśnie nie, hipoteczne też tak mają.
    po co inaczej ludzie spłacaliby wcześniej całość kredytu, pomyśl:
    - jaki to miałoby sens - masz kredyt na 100 tys, oprocentowanie 2 procent, masz do spłaty 120 tys przez 20 lat, nagle oprocentowanie rośnie do 10 procent, kwota robi się 180 tysięcy i co - chcesz uwolnić się od kredytu i spłacić go od razu, i płacisz jednorazowo 180 tysięcy?
    przecież to bez sensu - coś tu nie gra, jaki byłby interes spłacać wcześniej kredyt i to w całości, zamiast w ratach.
    Nic byś nie zaoszczędził a bank byłby dalej tak samo zadowolony.
    Przecież dlatego banki kiedyś (nadal niektóre tak robią) żądały opłąty za wcześniejszą spłątę.
    Coś mi się zdaje że jakiś cwaniak w tym banku usiłuje mnie zrobić w bambuko lub zniechęcić do pozbycia się kredytu.

    mogą się w moim przypadku trzymać tego zapisu w umowie "spłata kredytu wraz z odsetkami" wtedy jest zgryz ale pytanie czy to nie jest klauzula niedozwolona, bo to jest ukryta opłata za wcześniejszą spłątę. Gdyby napisali - "wraz z odsetkami za cały okres obowiązywania umowy" zapaliłaby mi się czerwona lampka przy podpisywaniu umowy.

    ale z kolei ja moge mówić teraz, sory nie doprecyzowaliście w umowie o jakie odsetki chodzi - za jaki okres.

    wtedy pozostaje droga sądowa albo - na szczęście jest to niewielka kwota - kolejna bardzo duża nadpłata i pozostawienie niewielkiej kwoty od której ponownie naliczą odsetki za 114 lat i potem spłata tej resztówki, z odsetkami ale małymi.

    gdzie się nie obejrzysz tam cię chcą orżnąć...
  • Porozmawiaj z prawnikiem, jeśli za częściową spłatę nic nie płacisz, to może spłać 99%, a resztę sobie cykaj, warto się kogoś poradzić.
    Podziękowali 1Prayboy
  • edytowano listopad 2021
    też mi tak ktoś radził i sam myślałem podobnie, z kwoty którą mam do spłaty 120 tys to kapitał a 15 tys odsetki naliczone do 2036, żądają spłaty 135 tys gdybym spłacał całość - niech spadają.
    Wygląda na to że trzeba spłacić 120 tys, a pozostałe 15 tys stanie się kapitałem od którego naliczą ponownie odsetki do 2036 (odsetki od odsetek??? - paranoja)
    ale odsetki od 15 tys to mniej niż odsetki od 120 tys.

    Podziękowali 1Zuzapola
  • Przyznam się, że nie znam się za bardzo na kredytach, najlepiej jak radziła @Zuzapola poradzić się prawnika. Jednak na logikę jeśli nie można spłacić bez konsekwencji całości, to lepiej spłacić 119 900, a nie 120 000, żeby nie czepili się, że to całość (kapitału). 
    Podziękowali 1Prayboy
  • Rozsądnie.
  • Przyboy a skąd naliczyli Ci odsetki? 
    Przecież stopa procentowa może się zmienić w zależności od wiboru i wtedy jest zmiana odsetek.

    Podziękowali 1Prayboy
  • edytowano listopad 2021
    no właśnie stąd, z wiboru.
    :-)
    zaczynam rozumieć
  • Przy spłacie naliczone zostaną odsetki od niespłaconego kapitału, a nie za cały okres jakbyś spłacał do 2036. Chyba że nie o to Ci chodzi.
  • edytowano listopad 2021
    Dam sobie spokój i spłacę 90 procent kwoty. A potem znowu 10.

  • edytowano listopad 2021
    Nie. Dobrze mówisz. Prościej się nie dało tego wyjaśnić. Coś chrzanię bez sensu zamykam temat. W międzyczasie to samo z banku odpowiedzieli.
  • My splacalismy tylko pozostaly kapital. 
  • Ja też jak się okazuje
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.