Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Źródła rozwoju

Takie mam przemyślenia, na kanwie wątku o tym, co niezbędne

Ojciec mojej przyjaciółki zwykł mawiać, że postęp ludzkości bierze się z jej lenistwa

Poznałam kiedyś chlopaka niewidomego. Słyszał wszystko. Świetnie grał na fortepianie.

I życie duchowe wymaga pewnego głodu i pragnienia

No i w końcu Pawłowe "Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska!" (Rz 5, 20)

Ostatnio zauważyłam tego rodzaju zależność swoim życiu. Sytuacje, które wymagają ode mnie proszenia o pomoc, w ktorych jestem w niedostatku, są najbardziej rozwijające. Raczej radzę sobie ze wszystkim sama, wystarcza tzw. zasobów.

Komentarz

  • edytowano 9 styczeń
    malagala powiedział(a):
    Takie mam przemyślenia, na kanwie wątku o tym, co niezbędne

    Ojciec mojej przyjaciółki zwykł mawiać, że postęp ludzkości bierze się z jej lenistwa

    Poznałam kiedyś chlopaka niewidomego. Słyszał wszystko. Świetnie grał na fortepianie.

    I życie duchowe wymaga pewnego głodu i pragnienia

    No i w końcu Pawłowe "Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska!" (Rz 5, 20)

    Ostatnio zauważyłam tego rodzaju zależność swoim życiu. Sytuacje, które wymagają ode mnie proszenia o pomoc, w ktorych jestem w niedostatku, są najbardziej rozwijające. Raczej radzę sobie ze wszystkim sama, wystarcza tzw. zasobów.
    ja zetknąłem się z taką koncepcją  przy okazji lektur Kępińskiego (polecam)

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Kępiński
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Metabolizm_energetyczno-informacyjny

    zgadza się to z moimi obserwacjami własnych dzieci - lenistwo, odcięcie od bodźców, powoduje głód wiedzy
  • O tak. Ja też z natury nie lubię się przemęczać więc w życiu otaczam się praktycznymi rozwiązaniami  :D
  • Ale co złego jest ułatwianiu sobie życia? 
  • Jak kombinują jak najłatwiej vcos zrobić to jawi mi się jako sukces 
  • M_Monia powiedział(a):
    Najłatwiej nie miec dzieci i jest sukces. Mspanc
    Czy Ty oprócz dzieci to coś jeszcze widzisz?
    oprócz tych nienarodzonych i obcych? 

    Wiesz, dla mnie ktoś, kto siedzi dniami i nocami w necie a ma małe dzieci, jest osobą, która unika ich towarzystwa. Zatem jak taki ktoś ma prawo wytykać innym, że nie chcą mieć więcej dzieci, nie chcą się im poświęcać? 

    Co do wygód, Ty Moniu piszo chodzisz wszędzie, mieszkasz pod hoşum niebem (bo szałas to ułatwienie) i jesz co spanie ci na głowę? Tak? 
    Pierzesz w rzece, i imię wyzbycia się ułatwień wiadomości na forum gołębiem ślesz .
  • Sytuacje, które zmuszają nas by prosić o pomoc, są niewątpliwie kształcące.

    Bardzo otwiera horyzonty też sytuacja, w której z pomocą przychodzą osoby, które - wydawałoby się - pomocy udzielić nie mogą.
    Podziękowali 2malagala Tusia
  • Uważam, że bardzo kształcąca jest również zwyczajna obserwacja życia, tj. słuchanie innych ludzi, bez uprzedzeń, tj. bez założonej tezy.
    Podziękowali 3Sandyesa malagala Joannna
  • Berenika powiedział(a):
    Sytuacje, które zmuszają nas by prosić o pomoc, są niewątpliwie kształcące.

    Bardzo otwiera horyzonty też sytuacja, w której z pomocą przychodzą osoby, które - wydawałoby się - pomocy udzielić nie mogą.
    W jaki sposob ksztalcace? 
    Powiedzialabym ze raczej upokarzajace... 

    Choc w sumie to tez lekcja, lekcja pokory.
  • Upokorzenie jest ewentualnie na początku. Zanim człowiek zrozumie. Że nie stoi "wyżej" od innych. Jak zrozumie, to pomoc już nie upokarza. A spojrzenie się pogłębia. 
  • Berenika powiedział(a):
    Upokorzenie jest ewentualnie na początku. Zanim człowiek zrozumie. Że nie stoi "wyżej" od innych. Jak zrozumie, to pomoc już nie upokarza. A spojrzenie się pogłębia. 
    Dalas mi do myslenia tymi lekcjami zwiazanymi z proszeniem o pomoc. Ale chyba mam smutne refleksje. 
    Kilka razy w zyciu poprosilam o pomoc (na palcach jednej reki mozna policzyc), w takich napraaaawde, naprawde trudnych dla mnie momentach, skrajnie roznych, ale kazdy z nich byl takim swego rodzaju moim "dnem". I za kazdym razem sie przejechalam... zwlaszcza w rodzinie. 
    Mimo ze mogloby sie wydawac ze jestem otoczona serdecznymi ludzmi, ktorzy chetnie wspieraja i pomagaja spontanicznie, bez proszenia, w roznych drobnych sprawach. Ale wtedy kiedy prosilam to pomocy nie bylo... 
    Trudne doswiadczenie swego rodzaju odrzucenia? 
    Mam duzo goryczy w sobie w zwiazku z tymi sytuacjami, niekoniecznie personalnej goryczy ale jakiegos takiego zalu do swiata- ze ja tyle razy pomagalam a jak potrzebowalam to... 

    I to tez mnie zablokowalo, zrobilam sie robotem, ktory o pomoc juz nie prosi, choc tez wiem ze to zle. 
  • @Sandyesa może potrzeba czasu, u mnie podobna sytuacja, 
    Zaowocowało to siłą, większym poczuciem sprawczości, własnej wartości i takiej nieugiętości
    Jednocześnie przyszło zrozumienie ludzkich słabości i takiej postawy współodczuwania poprzez to, że sama byłam w dołku.

    Może u Ciebie jest było czy będzie inaczej, w końcu każda sytuacja ludzka jest inna, ludzie inni.
    Podziękowali 1Berenika
  • Coś jest w tym, że łatwiej pomagać obcym niż rodzinie. 

    Ktoś mnie też pouczył, że pomoc trzeba umieć przyjąć, tj. dać ludziom możliwość, by Ci pomogli. 

    Ale obserwacja życia uczy, że można nie ze swojej winy znaleźć się w sytuacji kryzysowej, granicznej wręcz, mimo zapobiegliwości.

    Takie luźne refleksje, do nikogo personalnie nie są skierowane. 
  • Berenika powiedział(a):
    Coś jest w tym, że łatwiej pomagać obcym niż rodzinie. 

    Ktoś mnie też pouczył, że pomoc trzeba umieć przyjąć, tj. dać ludziom możliwość, by Ci pomogli. 

    Ale obserwacja życia uczy, że można nie ze swojej winy znaleźć się w sytuacji kryzysowej, granicznej wręcz, mimo zapobiegliwości.

    Takie luźne refleksje, do nikogo personalnie nie są skierowane. 
    Tak, przyjmowanie pomocy nie jest latwe. 
    Ja staram sie sobie przypominac ze ludzie lubia pomagac i jesli chca to trzeba im na to pozwolic- bo stawiajac sie z drugiej strony, chyba kazdy z nas cieszy sie jesli moze komus pomoc. 
    Podziękowali 4Pioszo54 Beta Berenika zbyszek
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.