Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wymień księdza hipisa na ortodoksa :o)

2

Komentarz

  • [cite] mona:[/cite]Ksiądz ma wykonywać czynność liturgiczną... po Mszy?
    W poprzednią niedzielę na Mszy Św w NFRR (nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego) nowy kapłan udzielił błogosławieństwa prymicyjnego po mszy.
  • Tak więc błogoslawieństwo nie jest czynnością liturgiczną.
  • Poza Mszą (np po Mszy) kapłan błogosławi kiedy i gdzie. W trakcie Mszy - wtedy gdy jest na to czas, tym bardziej że nie wolno nakładać jednej czynności liturgicznej na drugą. W trakcie Mszy - błogosławieństwo ma charakter liturgiczny, poza Mszą - nie ma, ale co nie umniejsza łasce błogosławieństwa. Jeśli przepisy liturgiczne mówią, że na Mszy błogosławieństwo odbywa się tak a tak i wtedy a wtedy, to tak ma być i już. Błogosławić po Mszy kapłan może zawsze i wszędzie.
  • Mona: liturgia to nie tylko Msza Św.

    "Liturgia jest zbiorem symboli, śpiewów i czynności, przy pomocy których Kościół wyraża i manifestuje swoją cześć wobec Boga" - Prosper Gu??ranger OSB
  • Minęliście się z powołaniem.
    No to ja czekam na definicję czynności liturgicznej.
  • "Czynności liturgiczne należą do całego Ciała Kościoła, uwidaczniają je i na nie oddziałują. Poszczególnych natomiast członków dosięgają w różny sposób, zależnie od święceń, urzędów i czynnego udziału". - Konstytucja o Liturgii
  • No dobra, a co to jest, że należą i dosięgają, uwidaczniają itp... to można powiedzieć o wszystkim. Nawet o budowaniu domów katechetycznych.
  • [cite] mona:[/cite]Minęliście się z powołaniem.
    Możesz rozwinąć?
  • [cite] mona:[/cite]No dobra, a co to jest, że należą i dosięgają, uwidaczniają itp... to można powiedzieć o wszystkim. Nawet o budowaniu domów katechetycznych.
    No bo to jest typowa definicja posoborowa: o wszystkim i o niczym. Przedsoborowej jakoś znaleźć nie potrafię.
  • :bigsmile:
  • I pytanie mam: jeśli cząstka Jezusa Chrystusa przyklei się z palca kapłana na czoło dziecka, to jak puryfikować?
    Możesz pokazac księdzu... trzema paluszkami rozdaje dwoma błogosławi...

    o tak... jak na przykładzie
    img000080.jpg
  • [cite] Urszula:[/cite]A co Wy na to?
    ...
    Po co w Polsce diakoni świeccy? Czyżby już było za mało kapłanów?
  • [cite] Taw:[/cite]
    Możesz pokazac księdzu... trzema paluszkami rozdaje dwoma błogosławi...

    o tak... jak na przykładzie
    O, widzę kolega Taw też się minął z powołaniem.
  • Ma nadzieję, że będzie mógł ochrzcić swoje wnuki.
    A to nie mógł do tej pory...? dziwna religia... u katolików by mógł.
  • "Diakon stały może odprawiać nabożeństwa, błogosławić małżeństwa, głosić kazania, udzielać Komunii Świętej, chrztów i prowadzić pogrzeby. Nie może odprawiać mszy świętej, udzielać sakramentu pokuty i ostatniego namaszczenia. Aby móc obecnie przyjąć święcenia, należy ukończyć 35 rok życia, od pięciu lat być w związku małżeńskim (trzeba przedstawić pisemną zgodę żony). Trzeba mieć także wykształcenie teologiczne i przygotowanie liturgiczne." (za Fronda.pl)

    Primo: To jest jakiś cyrk na kółkach i obawiam się, że krok do podważenia celibatu

    Secundo: ten Pan spełnia wszystkie cytowane powyżej kryteria? (choćby to wykształcenie teologiczne, co dla mnie jest równoznaczne z posiadaniem dyplomu co najmniej magistra teologii)
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Taw:[/cite]
    Możesz pokazac księdzu... trzema paluszkami rozdaje dwoma błogosławi...

    o tak... jak na przykładzie
    O, widzę kolega Taw też się minął z powołaniem.
    Kolega wie co oznacza NSD?
  • NSD... AP?

    Jest specjalne studium, które niestety magistra nie daje. Farsa...
  • [cite] Taw:[/cite]Kolega wie co oznacza NSD?
    Przyznaję się bez bicia, że nie.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Taw:[/cite]Kolega wie co oznacza NSD?
    Przyznaję się bez bicia, że nie.
    gogla nie masz? wpisujesz NSD i masz...
  • [cite] Tomasz i Ewa:[/cite]Kapłanów w Polsce brakuje, szczególnie w niektórych diecezjach. W Łowiczu dajmy na to, na pierwszym roku był jeden kleryk. Był, bo już zrezygnował.

    T
    No to co, schodzimy do podziemia?
  • Niższe Seminarium Duchowne, czyż tak?
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Niższe Seminarium Duchowne, czyż tak?
    Ja to tak rozszyfrowałem, ale kto wie...
  • Jak "kto wie"?
    Co ja nie wyglądam na księdza?
  • [cite] Taw:[/cite]Jak "kto wie"?
    Co ja nie wyglądam na księdza?
    Koloratki brakuje.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Taw:[/cite]Jak "kto wie"?
    Co ja nie wyglądam na księdza?
    Koloratki brakuje.
    hahaha
    ksiądz w koloratce... w takie gorąco...
  • [cite] Taw:[/cite]
    ksiądz w koloratce... w takie gorąco...
    No może mieć przecież T-Sherta i koloratkę, czy nie? (nie wiem, w NSD nie byłem)
  • w NSD nie nosi się koloratek, a zwłaszcza w upały...
  • W NSD nie ma celibatu. Koloratka więc mija się z celem.
  • W NSD nie ma celibatu.
    Właśnie... a Ty skąd wiesz... byłeś w "bieli"?
  • He? Że u paulinów?:wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.