Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Hostie niskoglutenowe należy konsekrować na oddzielnej patenie

2»

Komentarz

  • Tacy księża zapewne proszą swojego biskupa o odpowiednią dyspensę. Np. w konsekrowanej Hostii jest pełnia Ciała i Krwi, więc w sumie wystarczy jeśli przyjmą samą Hostię, by w pełni przyjąć Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej.
  • A co poradzisz alkoholikom chorym na celiakię, ha?
  • Myślałam, że jestem wśród katolików... Rozmawiamy o Ciele i Krwi Pańskiej czy o chlebie i winie?
  • Basiu, mimo że to Ciało i Krew to jednak fizyczne właściwości chleba i wina pozostają.

    @Maciek: Ja nie radzę. Ja się tylko domyślam jaki może być tok myślenia biskupa, który musi podjąć decyzję co z takim uzależnionym księdzem zrobić. Kapłan chory na celiakię może być zapewne zwolniony z obowiązku sprawowania Mszy.
  • Może zacznijmy od tego ilu jest takich księży?
  • A ja o tym:
    Wiele razy w historii Kościoła Bóg dawał niedowierzającym dowody Swej rzeczywistej obecności w Eucharystii.

    Cud Eucharystyczny z Lanciano


    Od ponad dwunastu wieków we włoskiej miejscowości Lanciano przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki.
    Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Legoncjana. Jak miało to miejsce na przełomie wieków często, tak i w tym wypadku cud zdarzył się z powodu wątpliwości pewnego mnicha bazyliańskiego w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Eucharystii.
    Podczas odprawiania przez niego Mszy św., po dokonanej konsekracji, hostia stała się Ciałem, a wino przemieniło się w żywą Krew krzepnąc w pięć nierównych i rożnych co do kształtu i wielkości grudek.
    Hostia - Ciało, jak to dziś można bardzo dobrze obserwować, jest wielkości dużej hostii aktualnie używanej w kościele obrządku łacińskiego; jest lekko brunatna i staje się różowa jeśli oświetli się ją od strony tylnej. Skrzepnięta krew ma kolor ziemisty, zbliżony do żółtego koloru ochry.
    Ciało jest obecnie przechowywane w artystycznej srebrnej monstrancji. Krew zaś â?? w ampułce z kwarcu.
    Franciszkanie strzegą świątyni w Lanciano od 1252 roku. Poprzednimi kustoszami sanktuarium byli OO. Bazylianie do 1176 roku i OO. Benedyktyni do 1252 roku. W 1258 roku OO. Franciszkanie, wybudowali obecne sanktuarium. W 1902 roku przeniesiono kielich i monstrancję do marmurowego ołtarza, wzniesionego przez lud Lanciano.
    Oczywiście zachowane Ciało i Krew poddano badaniom. Po wielu badaniach kościelnych, podjęto także badanie naukowe. Dokonał go sławny uczony, prof. Odoardo Linoli, specjalista anatomii i histologii patologicznej oraz chemii i mikroskopii klinicznej. Współpracował z nim prof. Ruggero Bertelli z uniwersytetu w Sienie. Analizy wykonane z bezwzględną ścisłością naukową i potwierdzone szeregiem fotografii zrobionych przy pomocy mikroskopu, zostały podane do wiadomości publicznej przez prof. Linoli. Ogłosił je w Lanziano 4 marca 1971 r. hostia.jpg (22006 bytes)

    Badania wykazały:
    Ciało jest prawdziwym ciałem. Krew jest prawdziwą krwią. Ciało stanowią tkanki mięśnia sercowego (miocardium). Ciało i Krew należą do gatunku ludzkiego. Ciało i Krew mają tę samą grupę krwi (AB). W Krwi odnalezione zostały proteiny z takimi stosunkami procentowymi, jakie znajdują się w obrazie osoczo-proteinowym normalnej, świeżej krwi.
    W Krwi odnaleziono także minerały: chlorki, fosfor, magnez, potas, sód i wapń.
    Dobra konserwacja Ciała i Krwi, pozostawionych w stanie naturalnym przez dwanaście wieków i wystawionych na działanie czynników atmosferycznych i biologicznych, jest zjawiskiem nadzwyczajnym, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w tkankach mięśnia sercowego, z których się składa Ciało Cudownej Hostii nigdy nie znaleziono żadnych śladów soli lub materiałów konserwujących, używanych nawet w dawnych czasach w celach mumifikacji. Krew zaś, gdyby była wzięta z martwego ciała szybko uległaby rozkładowi.
    Ostatecznie można powiedzieć, że nauka dała w odpowiedź pewną i wyczerpującą o prawdziwości Cudu Eucharystycznego z Lanciano.
    Być może ktoś, podążając wakacyjnymi szlakami, dotrze i do Lanciano we Włoszech. Zachęcamy pielgrzymujących do złożenia hołdu przechowywanym w tej miejscowości z należną czcią dowodom Przeistoczenia, które dokonuje się w czasie każdej Eucharystii sprawowanej w Kościele katolickim oraz prawosławnym.
    Sorry za źródło
    :wink:
  • @Barbara
    Ja tak sobie o tym właśnie myślę. Że jak się podejdzie z wiarą, to nie powinno uczulać, nie? W końcu to cud...

    Ale zaraz przypominają mi się argumenty przeciw komunii z rąk kapłana - że bakterie taki rozsiewa. Dwie różne rzeczywistości. Pytanie, w którym świecie chcemy żyć.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.