Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Holenderski biskup apeluje o przywrócenie piątkowego postu

edytowano grudzień 2009 w Arkan Noego
"Przywróćmy piątkowy post od mięsa â?? apeluje holenderski biskup Gerard de Korte. Kościelne przykazanie powstrzymania się od pokarmów mięsnych w dniu upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa zostało zniesione po Soborze w niemal wszystkich Kościołach zachodnich. Dziś okazuje się, że był to krok zbyt pochopny i to z powodów nie tylko ascetycznych. O powrót do postu zaapelował w ubiegłą niedzielę ordynariusz północnoholenderskiej diecezji Groningen-Leeuwarden.

Wzywając do powstrzymania się od jedzenia mięsa bp de Korte ma na uwadze nie względy religijne, lecz czysto ekologiczne. Produkcja mięsa wiąże się bowiem z ogromną emisją dwutlenku węgla do atmosfery."


Za: FF

Komentarz

  • Co za tuman...:confused:
  • Jestem za. Po soborze zostało zniesione wiele rzeczy i w efekcie zaszkodziło to kościołowi. Nasz duszpasterz mówi że bardzo trudno np na zachodzie skorzystać ze spowiedzi. Ludzie korzystają z Eucharystii bez sakramentu pokuty. Ludzie zaczęli lekceważyć Kościół i zaczęli dyskutować z jego prawem. Nie rozumiem dlaczego KK tak bardzo skłania się ku "światu". Może liczy na ilość ludzi? Tylko że wtedy gubi się gdzieś ich jakość. Bo po co mi kościół jak nie po to żeby mnie formował...
  • A że ekologicznie to uzasadnia? Co w tym złego?
  • Wielu ludzi traktuję ekologię jak religię.
  • Wkurzają mnie tacy ekolodzy którzy uważają zwierzątka i krajobrazy za ważniejsze od ludzi ale ekologia sama w sobie jest dobra.
  • No więc jest to problem ludzi a nie ekologii
  • Jak socjologia, psychologia, czy geologia :wink:
  • A ten biskup to jest ekoterrorysta:shocked:
  • A dziś Środa Suchych Dni, a ja oczywiście o tym zapomniałem i zjadłem na śniadanie dwie kiełbaski :shamed:
  • To wszystko przez brak asystencji Ducha Świętego!

    ps. Ja tam zjadłam własnego wypieku drożdżowe z kruszonką.:tongue:
  • :bigsmile::bigsmile:

    I love you, guys.
  • [cite] Cart&Pud:[/cite]To wszystko przez brak asystencji Ducha Świętego!
    Pewnie masz racje, chyba Duch Św nie lubi takich grzeszników jak ja.
  • Greg, to, co piszesz - i tu, i w sąsiednim wątku - ociera się o grzech przeciwko Duchowi Świętemu - rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej.
    Nikt nie jest tak naprawdę godny zbawienia, wszyscy jesteśmy niedoskonali. Ale Bóg udziela przebaczenia tym, którzy o nie proszą.
  • A ja mam pytanie - czy post obowiązuje kobiety w ciąży ? Ktoś tu kiedyś pisał , że nie , ale jakoś do końca chyba nie uzasadnił. Ostatnio spowiadając wolałam uznać , że jednak grzech , bo raz się zapomniałam.
  • [cite] Marcelina:[/cite]Greg, to, co piszesz - i tu, i w sąsiednim wątku - ociera się o grzech przeciwko Duchowi Świętemu - rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej.
    Nikt nie jest tak naprawdę godny zbawienia, wszyscy jesteśmy niedoskonali. Ale Bóg udziela przebaczenia tym, którzy o nie proszą.
    Wiedziałem, że mnie przywołasz do porządku.
  • [cite] Gregorius:[/cite]Pewnie masz racje, chyba Duch Św nie lubi takich grzeszników jak ja.
    Jakby nie lubił, to już by Cię tu nie było. Ani mnie. Zginęłabym od pioruna albo i innego nieszczęścia.
    Ale żyjemy po to, żeby każdego dnia się nawracać i dziękować Bogu za życie, Chrystusowi za Odkupienie a Duchowi Świętemu za asystencję.:wink:
  • [cite] Cart&Pud:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]Pewnie masz racje, chyba Duch Św nie lubi takich grzeszników jak ja.
    Jakby nie lubił, to już by Cię tu nie było. Ani mnie. Zginęłabym od pioruna albo i innego nieszczęścia.
    Ale żyjemy po to, żeby każdego dnia się nawracać i dziękować Bogu za życie, Chrystusowi za Odkupienie a Duchowi Świętemu za asystencję.:wink:
    Tak tylko sobie napisałem i nie znalazłem odpowiedniej emotki, aby mą wypowiedź inni forowicze potraktowali "z przymrużeniem oka"
  • Dobra dobra, ja Cię znam. Ty kiedyś dostałeś tylko rózgę od Mikołaja. Ty masz w głebi duszy takie zapędy. Przypomniec tego i owego nigdy nie zawadzi. :smile:
  • [cite] Marcelina:[/cite]Dobra dobra, ja Cię znam. Ty kiedyś dostałeś tylko rózgę od Mikołaja. Ty masz w głebi duszy takie zapędy.
    :clap::clap::clap:
  • Jakie zapędy? Na piekło? Nie, dziękuję...
  • Dzięki Bolka. Przydałby się jeszcze konkretny paragraf z Kodeksu Kanonicznego...
    Ścisłego postu zabronił mi lekarz, ale taki piątkowy to uważam, że jest na moje siły.
    No a jak bym brała, że kobiety karmiące i w ciąży mogą nie pościć - to od ponad 5 lat bym nie pościła, a to chyba niezbyt zdrowe dla duszy.
  • W moim Kościele pościmy zbiorowo w poniedziałki / zawsze w jakiejś podanej intencji np. czyjejś zagrożonej ciąży, jakiejś chorej ciężko osoby, o czyjeś nawrócenie itd. / To post nie tylko od mięsa ale post jedynie o wodzie.... Kto nie daje rady pości o chlebie i wodzie lub pości do którejś godziny w poniedziałek, np. nic nie je i nie pije do godz. 14.

    W moim domu zachowuję także zawsze post piątkowy. To post od pokarmów mięsnych. W tym dniu nie biorę też udziału w radosnych imprezach np. wyjściu do kina z koleżanką, urodzinach itp. Podoba mi się katolicki post w piątek. To takie istotne upamiętnić dzień, w którym Chrystus przelał za nas swą Krew na krzyżu. Znam też pojedyncze osoby z mego Zboru , które także zachowują post piątkowy . Chciałabym bardzo by kiedyś wszyscy chrześcijanie w tym dniu w duchu pokuty i umartwienia dziękowali Chrystusowi za Jego Mękę i Śmierć przez którą odkupił świat.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.