Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zakwas i Żurek

2

Komentarz

  • też dzisiaj miałam serwatkę. Nastawiłam mleko z woreczka na zsiadłe, i zamiast zsiadłego serwatka mi wyszła.
  • edytowano marzec 2012
    To może Ci nasiona korzeniowej wysłać?
    Dzięki wielkie :) ale jak mi się przypomni następnym razem, to przywiozę sobie z Polski (zwykle o tym zapominam). Poza tym zwykle na Święta wracałam do domu, a tym razem niestety nie no i myślałam, żeby sobie żurek zrobić chociaż, więc na sianie i tak już za późno ;)
  • jeszcze mi się przypomniało, że z białych warzyw daję do wywaru korzeń z chrzanu.
  • Milagro, ale wiesz co, ty najprawdopodobniej miałaś pietruszkę normalną.

    Rzecz tylko w tym, że rośliny korzeniowe rosną gorzej tam, gdzie jest bardzo duże nasłonecznienie.

    To znaczy, że jeśli weźmiesz te same nasiona rzodkiewki i ją posiejesz w PL, wyrośnie ci normalna rzodkiewka. A jak ją posiejesz na południu Włoch, to jej cała siła rośnięcia w liście pójdzie, i korzonki to takie kikutki będą ledwo widoczne.

    Wiem co mówię, bo przykład z rzodkiewką przerobiliśmy sami ;)
  • edytowano kwiecień 2012
    A można tego jakoś uniknąć (np w cieniu jakoś posiać) czy to promieniowanie i tak będzie tak działać?

    A, jeszcze jedno- tutejsza pietruszka jest troszkę inna niż ta 'nasza'- ma większe listki (smak taki sam). Może to też jakoś jest związane z tym nasłonecznieniem.
  • Właśnie zrobiłam zakwas. Biały barszcz w tym roku z przepisów i rad wielodzietnych. :)
  • Teraz wiem jak pachnie cudownie zakwas własnej roboty. Łał 

     

  • ja nastawiłam dopiero dziś, bo się nie mogłam po mąkę żytnią wybrać, może jeszcze się zdąży zakwasić, jak nie, to i tak jedziemy na Święta do teściów, więc najwyżej będzie na później.
    a na koniec zawsze moja mama dodawała chrzanu, super pyszny wychodzi. no i musi być kwaśny i czosnkowy, wtedy jest super. do tego gotowane jajko i biała kiełbasa i jest super śniadanko Wielkanocne.
  • podbijam, bo Wielkanoc za pasem - to i zakwas nastawiać można ;)
  • Do Wielkanocy to ja zdążę jeszcze tych zakwasów nastawić kilka ;)
  • no to chyba up up
    czy to nie najwyższa pora na zakwas?

    w tym roku zamierzam pierwszy raz zrobić :)
  • żurek czy barszcz biały na Wielkanoc?

     Oto jest pytanie

  • U nas w Niedzielę barszcz czerwony z chrzanem, a w poniedziałek żurek z białą kiełbachą. Taka rodzinna tradycja.
  • uJauJa
    edytowano marzec 2013
    u mnie w domu nie było ani tego ani tego, nigdy

    ale że mąż lub białą kiełbaskę, to wprowadzamy tradycję do naszej rodziny i będzie żurek :)



    a barszcz biały to zawsze była zabielona śmietaną kwaśnica;)
  • I flaczek na kiełbasę białą czas nabyć. O!
  • ehh
    u nas miałabyć wędzona domowa kiełbaska, i szynka i pasztet
    tata miał robić
    no ale  nie będzie
  • @uJa - u mojego męża w domu też nie jadło się żadnej zupy na Wielkanoc. Ale polubił bardzo i barszcz wielkanocny z buraków i żurek, więc gotujemy i jedno i drugie.
  • edytowano marzec 2013
    I flaczek na kiełbasę białą czas nabyć. O!

    ---------------------------



    Skąd, skąd? Też chcę taki flaczek i machnę kiełbachę białą. Jeszcze mi podaj przepis jak ją wykonać i normalnie poczuję się jakbym prezent dostała.


    Załatwisz mi takiego flaka? My jesteśmy tylko w trójkę, więc flak może być krótki :) na maks 5 kiełbasek, nawet nie wiem jaką to ma długość.


  • Moniko, flaczek kupimy w Tesco. Odetniemy kawałek i będzie Twój. 
  • Moniko, flaczek kupimy w Tesco. Odetniemy kawałek i będzie Twój. 



    W Tesco???  To sama mogę, dużo tego sprzedają?

    To jest za proste. A w którym w Piast. czy Milan.?

  • W Piast. Dużo w paczce, ale nie pamiętam ile. Dla nas, na raz, dużo za dużo, a my mięso(w-tym-kiełbaso)żerni jesteśmy. 
  • edytowano marzec 2013

    @katarzyna s., to weź mi kochana przepis daj na tę kiełbasę białą. 

    I jeszcze powiedz te flaki mrozicie? Te co Wam pozostająI ile mniej więcej kosztują? Do Tesco w Piastowie i tak musimy jakoś podjechać.

  • Nie dam przepisu, bo "na oko" robię. Te flaki, które zostaną zasypuję solą i trzymam w pudełku w lodówce, jakiś czas. Nie pamiętam, ile kosztują, nie jest to zawrotna cena.
  • @MonikaN - właśnie mąż flaka kupił, jest tego ok. 15 metrów, jakiś przepis na opakowaniu, nie wie ile zapłacił, bo paragonu nie wziął.
  • @MonikaN - właśnie mąż flaka kupił, jest tego ok. 15 metrów, jakiś przepis na opakowaniu, nie wie ile zapłacił, bo paragonu nie wziął.
    Piszę priva zaraz :).
  • a jakies możliwości wytworzenia żurku bezglutenowego sa??? :(
    Gospodyni z gór częstuje nas zawsze żurkiem zbójnickim bez żuru, tzn. robi go na chrzanie. Dla nas pycha!
  • jak sprawdzić czy zakwas jest dobry?
    nastwiłam w niedzielę, ale dałam jakoś mało wody i wczoraj mu dolałam,  i nie wiem czy go nie zepsułam
    pachnie kwaśno, w smaku nie próbowałam - jak ma smakować?
  • mój smakuje beznadziejnie i to znak, że jest dobry;-)
  • ja nastwiłam w poniedziałek i gotować będę w sobotę
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.