Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1414244464755

Komentarz

  • @Bea moje krzaki tez pomarzly.
    Jutro ide po wegierki, bo okazalo sie dzis ze jestem jednodzietna do jutrzejszego wieczora wiec nie nalezy juz marnowac czasu.
    Kusi mnie ta papryka. Mowicie ze cena odniesienia to 3-4 zl? Musze w sloiki marynowana porobic. Ajvar by sie tez przydal ...
    @jukaa a z jakiego jestes regionu ze grzyby sa? Ja ostatnio przy drodze 3 wielkiw znalazlam - zapewnily nam caly obiad bo zdrowiutkie :)
  • Nie dam rady przekopać się przez wątek a potrzebuję pomocy.
    Mam wiadro albo dwa nawet winogron. Są to winogrona zielone,słodziuteńkie.
    Przepisu na dżem poszukuję ale takiego sprawdzonego.
    I takiego aby nie trzeba było dodawać do tego jabłek,galaretek czy innych....
    Pomożecie?
  • a nie wystarczy przetrzeć i pogotować odparowując nie co?
    winogrona same z siebie mają dużo pektyny, więc będą gęstniały, a jak piszesz słodziuteńkie, to tym bardziej powinno wystaczyć - w każdym razie ja bym tak zrobiła :)

    z przemarzniętych patisonów i pomidorów zrobiłam "keczup" smakuje dobrze! :D
  • @Skatarzyna, a podasz przepis na ketchup?
  • Jukaa, a suszysz? Ususzysz mi troszkę? My używamy raz do roku, do wigilijnych pierogów.
  • MonikaN, nie mam sprawdzonego przepisu, to taki raczej improwizowany sos keczupopodobny. ;)
  • @Skatarzyna, to napisz, co tam nawrzucalas. Wlasnie takiego sosu potrzebuje, cos jak ketczup, ale niekoniecznie. Dzieci lubia sobie wymerdac na talerzu suche rzeczy z mokrymi, nazywamy to pieszczotliwie: berbelotto, ale Im smakuje, ketczupu kupnego nie chce dawac, to musze jakis takis smakis ketczuposos zrobic.
  • no to chlup:
    w dużym garze ugotowałam patisony z pomidorkami koktajlowymi, więcej pomidorów. Jak już się dało, zmiksowałam blenderem. Potem Zosia przetarła, by nie było skórek i pestek i zaczełam przyprawiać - trochę miodu od Anulci, różnorakie papryki - słodka mielona, węgierska pasta ostra, węgierska pasta nie-ostra, trochę cynamonu, sporo czosnku, trochę octu balsamicznego, pieprz, mieszałałam, próbowałam, dosypywałam powyższych po uważaniu, aż komisyjnie stwierdziliśmy że dobre, to jeszcze pogotowaliśmy trochę by zgęstniało, w słoiki i już :)
  • Wydaje sie byc proste i w moim ulubionym stylu gotowania: "na oko".

    Jak sily beda, to dzis, jak bedzie bezsile, to jutro, pojutrze.
    Na razie sa bezsily.
  • Ja nie przecieram pomidorów. Blenduję dokładnie z pestkami i skórkami. Przy dobrym blenderze, nie wiedziałabym, gdybym sama nie robiła.
  • ja tak samo, nic z pomidora nie wykrawam w całosci do termomixa wrzucam, ale da sie tez innymi rozdrabniaczami w ten sam sposob. Wczesniej rozdrabnialam jakims robotem za 100 zł taki co mial miske i noz, a potem blenderem.
  • @Skatarzyna, lopatologicznie, czy dobrze rozumiem?

    Przemikowac w blenderze, znow zagotowac i takie gorace w sloiki.
    Juz bez zadnej pasteryzacji?
  • teoretycznie tak!

    ale mimo że się pokrywki zassały i tak pasteryzowałam, bo mnie przetwory nie lubią...
  • a ok

    20 minut od bulgotania styknie? tak robie z owocami.
  • No dobrze, niedlugo beda przeciery pomidorowe. Ta Dabrowska, to potrafi czlowieka zmotywowac ;).
  • Zjadlabym dzemu... Slodkiego... Domowego... Ech.
  • Warto jeszcze cos przerabiac aktualnie?

    Buraki?
    Papryka? co z niej i jak zrobic, zeby marynowana nie wyszla?
  • Sałatke z burakow i papryki mam przepis tylko, że z octem.
  • @Agnicha, leczo juz mam. wystarczy

    Sama papryke? jak zrobic? poddusic na patelni, dolac wody, zakrecic i pasteryzacja?
    przydalaby mi sie sama papryka.
    Bez octu.

    Jablka co z jablek poza musem i kompotem?

    Na mus gotowane czy surowe?
    Ide jutro na targ....... moge duzo przyniesc tylko miec pomysl tez warto.

    Owocowych mam do wypeku, poza jablkowymi wlasnie.

    Marchewke da sie tez jakos zapasteryzowac? kilka sloikow samej marchewki by mi sie przydalo.
  • Jukaa... Dorwe ja Cie na tych Twoich Kaszebach... I Ci sloiki powyjadam!
  • Czy z pieknej Gdyni daleko do Ciebie? :-D jaaaj, co Ty mi zrobilas tymi opisami sloikow... Tylko blagam, nie wspominaj o rybach, bo nie dozyje rana...

  • Ok, trzymaj dla mnie ten mus jablkowo-gruszkowy. Jak mi obejmowanie miski minie, to wynajme furmanke:-D
  • zmyśla, jest blisko, a na dodatek drogi zachęcają, by jechać szybciej niż się powinno! :O)
  • Mandacik byl?;-)
  • nic mi o tym nie wiadomo :)
    ale żałowałam, że samochód nie ma drugiego hamulca, jak w autach do robienia prawa jazdy, bo bym spowolniła małżonka - choć z drugiej strony, dzięki temu się nie spóźniliśmy tyle, co jakbyśmy jechali furmanką;)
  • ooo to mozna takie masełko?
    myslałam że tylko arachidy
  • Papryke i marchewka zrobilam.
    gotuje wlasnie buraczki. zrobie pare sloikow.
    w przyszlym tygodniu buraki i jablka i wystarczy.
  • Elunia, ja robiłam. Można róznie: albo orzechy zalać wieczorem wodą, rano zmiksować. Wody tyle, by tylko przykryła orzechy. Takie namoczone są lżej strawne i lepiej się miksują. Można też zalać wodą i miksować. Moje ulubione to zalane wodą z kiszonych ogórków (pół tej wody i pół zwykłej - ale to zależy, jak słoną mamy zalewę do ogórków). Zostawiamy na noc i miksujemy rano albo miksujemy od razu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.