Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Menu na urodziny

2»

Komentarz

  • edytowano kwiecień 2013
    :bigsmile: Dla mnie leczo to podstawa szybko i dużo. Bardzo też lubimy.
    Chrzciny bliźniaków były w marcu a ja oczywiście 2 ciepłe danie leczo, mój mąż z bratem na zakupach, wkłada do koszyka cukinię po 12 zł za kg, a mój brat czy ona zwarjowała:wink:
    Lekcja ekonomii niezapomniana, ale wszystkim smakowało.
  • a tak na szybko to ja lubię zrobić
    Sałatkę z paluszków krabowych.
    Opakowanie paluchów krabowych
    puszka kukurydzy
    puszka ananasów
    ryż ugotowany na sypko
    majonez, sól i pieprz

    Wszystko zdrabniamy na małe kawałki, paluszki kroimy zmrożone i od razu wszystko wrzucamy do miski, mieszamy .
    Bardzo lubię tę sałatkę.
  • A propos sałatek krabowych, to jadłam taką pyszną u koleżanki

    Sałatka krabowa
    Składniki:
    opakowanie paluszków krabowych gotowych do jedzenia (tu: 250g, nie mrożone, a ze sklepowej lodówki, mój dopisek-może mrożone też się sprawdzą? )
    2 torebki ryżu
    długi zielony ogórek
    3 łyżki majonezu
    3 łyżki jogurtu
    sól, pieprz

    Paluszki krabowe i ogórka pokroić na cząstki, dodać ugotowany ryż. Wszystko połączyć z jogurtem i majonezem, doprawić do smaku. :hungry:
  • zamiast kukurydzy i ananasów masz ogórka, reszta w sumie bez zmian, ale muszę spróbować :bigsmile:
  • Wykorzystałam ciasto z przepisu Irenki B i do pizzy i do Cebulaków, jest po prostu rewelacja. Moje dzieciaki chodzą i pytają, czemu tak mało Cebulaków. Nie przysmażyłam nawet cebulki tylko surową z makiem i olejem. Taka praca z moimi dziećmi to dopiero satysfakcja i radość. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Sluchajcie-musze gar zupy zrobic na urodziny pierwsze mojego synka ,będę tort fajny robić,mam inspiracje na sałatkę i przystawki ale zupa krem z warzyw jakiś -dajcie sprawdzony przepis prosze-musze zrobic ja przeddzień i szukam czegoś sprawdzonego bo do niej bym zrobiła pieczywo czosnkowe.
  • zwykle takie zupy - krem robi sie na bazie rosol + ziemniaki + warzywa

    ale moze zrobilabys cos w stylu minestrone? Zupa jest w zasadzie z wszystkich mozliwych warzyw (marchew, cebula, pieczarki, mozna dodac co sie ma pod reka np. papryke albo cukinie), fasoli i groszku. Dodaje sie pomidory, doprawia czosnkiem i ziolami. Bardzo pasuja do niej wlasnie grzanki. Kazdy znajdzie w niej cos co lubi. Jesli cie zainteresowal ten przepis, to moge pozniej wklepac.
  • Najprostsza i jedna z najsmaczniejszych zup-kremów - prosta zupa porowa.

    Przysmażyć pokrojone w plasterki białe części kilku porów na masełku (ew. na oleju), wolno, żeby zmiękły. Pora powinno być dużo, właściwie ile się da.

    Potem zalewa się to wodą lub bulionem (naprawdę, może być po prostu woda) i doprowadza do wrzenia. Na to wrzuca się dwa, trzy ziemniaki pokrojone byle jak i wszystko razem gotuje na wolnym ogniu. No i trzeba posolić do smaku.

    Zamiast wody można też zalać wodą zmieszaną pół na pół z mlekiem.

    Kiedy ziemniaki będą miękkie, trzeba wszystko zmiksować, a potem dolać śmietanki.
    Przyprawić solą i pieprzem do smaku i tania, lekkostrawna i pyszna zupa gotowa.

    Ta zupa lepiej smakuje na drugi dzień.

    Do niej można dodać groszek ptysiowy, chlebek czosnkowy, albo paszteciki, cebularze, albo po prostu małe grzanki zrobione w mocno stostowanych kromek bułki pociętych w kostkę.
  • Mnie smakowało coś takiego:

    Kremowa zupa z pieczarkami
    Składniki:
    3 serki topione bloczki
    40-50 dag pieczarek
    2 średnie marchewki
    cebula
    makaron
    natka pietruszki
    sól, pieprz
    woda/ wywar mięsny/ bulion

    Pieczarki i marchewkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach i podsmażyć na patelni. Cebulę pokroić w kostkę i wrzucić na patelnię do pieczarek i marchewki. Wszystko razem ma się lekko poddusić. W między czasie zagotować 1 litr wody i wrzucić serki (śmietankowe albo ementaler lub dwa śmietankowe i jeden pieczarkowy). Kiedy serki się już dokładnie rozpuszczą wrzucić podsmażone warzywa i zagotować. Doprawić przyprawami i natką pietruszki. Ugotowany uprzednio makaron (najlepiej średnie nitki) wyłożyć na talerz i zalać zupą.
  • A taką zupę lubi i gotuje moja mama:

    Krem brokułowy
    Składniki:
    brokuły
    serek topiony "w kiełbasce" (niekoniecznie)
    drobny makaron / makaron-zacierka
    łyżka mąki do zagęszczenia
    śmietanka słodka
    sól, pieprz
    bulion

    Przygotować bulion. Brokuły ugotować, wystudzić, a następnie zmiksować lub przetrzeć przez sitko, dodać do wywaru. Dodać makaron. Pod koniec gotowania połączyć serek, mąkę i śmietankę, dodać do zupy i zagotować.
  • @ AB dawaj przepis!!!

    @IrenaB a można tę zupę karmiąc piersią???:dw:
  • Zupa, którą podaje AB jest dla mam karmiących polecana, naprawdę bardzo dobra.:bigsmile:
  • No dobra... głupia jestem...

    soczewice czerwoną surową? tzn nieugotowaną? pytam, bo ja mam talent do takich dylematów...:shamed:

    E:ort:confused:
  • [cite] Taja:[/cite]@ AB dawaj przepis!!!

    @IrenaB a można tę zupę karmiąc piersią???:dw:

    Jeśli nie ma uczulenia na nabiał, to jasne, że można. Por, choć to ta sama rodzina, co cebula, jest po ugotowaniu lekkostrawny.

    A jeśli jest uczulenie na nabiał, to można i bez mleka lub śmietany. Ziemniaki i tak zapewniają fajną, aksamitną konsystencję.
  • Maciejka to dawaj tez przepis! :-)
  • Podbijam, bo muszę jadłospis ustalić a wątek opada i znika coraz głębiej
    :bigsmile:
  • [cite] Pax:[/cite]Maciejka to dawaj tez przepis! :-)

    O, przegapilam,daje teraz :
    w garnku rozgrzewamy oliwe, dajemy na to posiekana cebule, 2-3 marchewki pokrojone w kostke, 2-3 zabki czosnku. Troche posmazyc, dodac dosyc sporo koncentratu pomidorowego, bazylie i oregano,, dolac wode i podgotowac pod przykryciem prawie do miekkosci
    Dalej to juz improwizacja, ale normalnie daje sie kilka pieczarek, groszek zielony ( najlepszy swiezy albo mrozony, z puszki nie jest tak dobry), na sam koniec fasole czerwona z puszki. Ostatnio dojaje tez np. 1 cukinie (mala, mloda), paprykre, troche brokula. Zupa w zasadzie zniesie wszystkie resztki. Dobrze na koniec dodac czosnek rozgnieciony, jakies swieze ziola ( czesto robie z szalwia, bo rosnie mi caly rok). Mozna dosypac troche makaronu, albo podawac z grzankami, ale zupa sama w sobie jest bardzo pozywna.
  • [cite] Malgorzata:[/cite]Dobra
    Wywijam na górę
    Mam już dość NPR-u

    :bigsmile:

    no co Ty?! kokietujesz nas tu :updown::ad:
  • [cite] Kasik:[/cite]Podbijam, bo muszę jadłospis ustalić a wątek opada i znika coraz głębiej
    :bigsmile:

    Ja też właśnie dziś muszę usiąść i logistycznie opracować co i jak.... od piątku mam już gości... :bigsmile:
  • a jakieś koreczki może ktoś ma sprawdzone??? Fajnie sobie coś tak podziumkać między ciastem a ciepłym daniem.
  • Zawsze szybko i pysznie jest zrobić napoleonkę Celinki!

    A jak ktoś chce wersję na bardziej słodko i alkoholicznie, to zapraszam poniżej:

    RAFAELLO Z KRAKERSAMI
    przepis mej koleżanki Agnieszki, co bosko gotuje i piecze :)

    MASA:
    2 + 1 szkl. mleka
    3 żółtka
    1 szkl. cukru
    2 łyżeczki cukru waniliowego
    2 łyżki mąki pszennej
    3 łyżki mąki ziemniaczanej
    30 dag masła
    25 dag kokosu
    1 szkl. adwokata

    2 duże paczki krakersów lajkonik + 1 mała

    W 1 szkl. mleka roztrzepać żółtka i mąki. 2 szkl. mleka zagotować z cukrem, dodać mleko + mąkę + żółtka. Ugotować budyń.
    Masło utrzeć, dodawać po 1 łyżce przestudzonego budyniu. Na końcu dodać kokos i adwokat.

    PRZEŁOŻENIE:
    papier - krakersy â?? masa â?? krakersy â?? masa â?? krakersy â?? masa â?? kokos


    Trzymać w chłodzie.
    Najlepsze na drugi i kolejne dni, jak się przegryzie!

    k.
  • Kasik - w kwestii koreczków -
    klasyka:
    ser żółty w kosteczkę
    kabanos w małe kawałki
    oliwki lub polówki orzechów włoskich

    -nabijasz na wykałaczki
    -następnie nabijasz na jabłko lub "półgłówkę" kapusty - i dekoracja też gotowa.
    W pobliżu położyć talerzyk na "zjedzone" wykałaczki
  • przyznam się, że będę też szukać tu inspiracji... nasza forumowa Ania D. jakby nie było jest mistrzem :bigsmile:
  • Podbijam...

    Jaka zupa - krem na sobotni imieninowy wczesny obiad? 
  • no teraz to chyba krem z pomidorów :)

    ewentualnie jeszcze krem ze szparagów z grzankami mmmmmmmmmmmmmmmmmm

  • groszkowa, cukiniowa, szpinakowa?

    tak się powymądrzam bo sama nie mam pomysłu :)

  • Podbijam...

    Jaka zupa - krem na sobotni imieninowy wczesny obiad? 
    Brokułowa?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.