Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ks. Bańka atakuje neokatechumenat i łamie sobie zęby

2»

Komentarz

  • edytowano listopad 2021
    a jeszcze, nie wiem, na ile to prawda, ale przeczytałem, że droga większości biskupów (polskich?) to droga kariery kurialnej
  • No dobrze, sam sobie zatem odpowiem. Nikt nie zmienił nauczania. Objawienie jest tak samo głoszone, jak przed wiekami. Może nawet lepiej, bo Kościół nie naśladuje już feudalnego systemu społecznego. Jeżeli coś się zmieniło, to normy dyscypliny, które Kościół zawsze dostosowywał do aktualnych czasów.

    I tu ostrzeżenie. Jeżeli słyszycie księdza lub innego świeckiego aktywistę, który mówi o "zmianie nauczania", to trzymajcie się od niego z daleka. Mówi to po to, aby oderwać Was od jedności z Kościołem.
    Podziękowali 2Joannna Klarcia
  • edytowano listopad 2021
    dla mnie, osobiście,
    jest przepaść między starą mszą a nową

    stara msza pełna była Tajemnicy
    nowa nie ma jej w ogóle

    nie wiem, czy to dobrze, czy nie,
    nie wiem, na ile to tylko moje osobiste odczucie
    (w dodatku, człowieka, który bywa na mszy bardzo okazjonalnie)


    i jeszcze jedno. co zdaję się podnosiła też Odrobinka,
    zmienił się charakter mszy - ze spotkania z Bogiem w stronę spotkania ze współwiernymi
    (dla którego kiedyś naturalne miejsce było po mszy)
  • A teraz zagadka: czy biskupi uformowani na starej Mszy chcieli poprzez reformę uzyskać liturgię lepszą od niej, czy gorszą?
  • Część liberalnych biskupów zdobyła dominację i przeforsowała swoje poglądy. Biskupi tradycyjni byli za mało aktywni i wykołowano obojętną większość. 
  • Soborowa konstytucja o liturgii została przyjęta przez 2147 biskupów, przeciw było 4.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Maciek_bs powiedział(a):
    A teraz zagadka: czy biskupi uformowani na starej Mszy chcieli poprzez reformę uzyskać liturgię lepszą od niej, czy gorszą?
    oczywiście, że chcieli uzyskać lepszą
  • O to właśnie chodzi. Szanować Kościół przedsoborowy to znaczy uznawać reformy, które wprowadził. Kontestowanie Soboru oznacza odrzucenie przedsoborowych papieży i biskupów, którzy do niego doprowadzili. I tu rzecz ciekawa. Jak wiemy od ks. Bańki, najsilniejszą opozycją wobec władz kościelnych pierwszej połowy XX wieku byli moderniści i masoni. Zastanówmy się, czemu ludzie, którzy werbalnie ich najgłośniej potępiają, realizują ich linię działania.
    Podziękowali 1Klarcia
  • a znasz przysłowie o dobrych chęciach?
    :)
  • A znasz o babie na wozie? Podobnie nie ma związku.
  • Zarówno przedsoborowcy przeginają jak i posoborowcy.
    Pierwsi na siłę utrzymują nieżyciowy katolicyzm (choćby Słowo Boże po łacinie, wyraźny podział między wiernymi a klerem, wielu mądrych ludzi widziało że coś jest nie tak - ja im wierze),
    drudzy przeciwnie na maksa się podlizują ludziom (techno na mszy i wiecie zapomniałem wam powiedzieć to jest msza św- Ryś).
    Podziękowali 1Klarcia
  • > przedsoborowcy przeginają jak i posoborowcy

    A Ty kim jesteś?
  • Quintana powiedział(a):
    Maciek , ale ja nie oczytana jestem i nie rozumiem jak  młody , wyświęcony ksiądz,jawnie neguje obowiązującą  naukę kościóła i nic . 

    Ks. Bańka był formowany w Bractwie św. Piusa X. Bractwo odrzuca wiele elementów współczesnej nauki Kościoła i w tym duchu kształci w seminarium - w oparciu o naukę przedsoborową.
    Z racji przynależności do Bractwa podlega pod "swojego" tradycyjnego biskupa.
  • edytowano grudzień 2021

    joanna_1991 powiedział(a):
    Quintana powiedział(a):
    Maciek , ale ja nie oczytana jestem i nie rozumiem jak  młody , wyświęcony ksiądz,jawnie neguje obowiązującą  naukę kościóła i nic . 

    Ks. Bańka był formowany w Bractwie św. Piusa X. Bractwo odrzuca wiele elementów współczesnej nauki Kościoła i w tym duchu kształci w seminarium - w oparciu o naukę przedsoborową.
    Z racji przynależności do Bractwa podlega pod "swojego" tradycyjnego biskupa.
    a ten "tradycyjny biskup" pod kogo podlega? i czy podlega faktycznie czy tylko w teorii?
    w jaki sposób to działa?

    mogłoby działać na zasadzie prałatury personalnej tak jak Opus Dei, a jednak Bractwo nie jest prałaturą, a więc czym jest? w jaki sposób ono się wpisuje w hierarchię Kościoła?

    Podziękowali 1Quintana
  • @Joannna, no właśnie . Narazie pytanie bez odpowiedzi . Widać „ system „ nieszczelny . 
  • Joanna, przecież wiesz, jaka jest sytuacja tych biskupów.
    PS: ja nie jestem żadną zwolenniczką Bractwa św. Piusa, więc proszę mnie nie atakować. Nie rozumiem trochę zdziwienia, że ksiądz wyświęcony przez Bractwo głosi rzeczy niezgodne z współczesną nauką Kościoła. Na tym polega sedno tego stowarzyszenia i cały problem związany z "nieuregulowanym statusem".
    Podziękowali 1Klarcia
  • edytowano grudzień 2021
    > ksiądz wyświęcony przez Bractwo głosi rzeczy niezgodne z współczesną nauką Kościoła

    I już dałaś się nabrać. Nauka Kościoła jest jedna i współczesna nie różni się od wcześniejszej.
    Podziękowali 1Klarcia
  • > mogłoby działać na zasadzie prałatury personalnej tak jak Opus Dei,

    Ale Bractwo odrzuciło tę propozycję Benedykta XVI. I trudno się dziwić, bo jego sens istnienia polega na kontestowaniu władz Kościoła.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Czyli bractwo nie należy do Kościoła  ponieważ nie podlega papieżowi Franciszkowi .
    Tak ja to rozumiem. 
    Ekskomuniki nie mają czyli twór jak dla mnie, który nie powinien mieć prawa bytu w ramach kościoła a ma. Coś nie halo .....


  • Wyraża lex orandi, czyli normę modlitwy. 

    Co to oznacza? Że Kościół uważa NOM za właściwą formę sprawowania Najświętszej Ofiary. Czy to kogoś dziwi? Nie. Po to wprowadzono zreformowany mszał, aby z niego korzystać i aby zastąpił wcześniejszy. Czy zmiany liturgiczne są przejawem nieciągłości? Nie, bo jakkolwiek liturgia składa się z elementów pochodzących od Boga (Przeistoczenie, sakrament Eucharystii, Pismo Święte i zawarte w nim modlitwy), to jako całość jest dziełem ludzkim. A skoro tak, to Kościół może ją modyfikować na przestrzeni wieków.
    Podziękowali 1Klarcia
  • edytowano grudzień 2021
    .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.