Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Technikum w Edukacji Domowej

2»

Komentarz

  • Licuem->uniwersytet. 
    Technikum->politchnika. 

    Zupełnie nie rozumiem skąd przeświadczenie, że liceum lepiej przygotuje do każdych studiów? 
  • edytowano 12 styczeń
    Z praktyki @Beta ;
    Z doświadczenia

    Skoro pytasz to Ci odpowiadam
    Tak było za moich czasów i i nic się nie zmieniło z tego co słyszę 
    Porównywałam siatki godzin, mam nadzieję,że Ty też, jak nie to spróbuj,i stąd  też to wiadomo
  • W programie liceum nie ma żadnych godzin dających podstawy do studiowania przedmiotów technicznych.
    Uczeń w technikum poznaje zagadnienia od podstaw, więc łatwiej potem ogarnia te zagadnienia na poziomie wyższym. Student po liceum od razu wpada na wyższy poziom, nie mając gruntu ze szkoły średniej. Sama matma to nie wszystko. 
  • edytowano 12 styczeń
    Ty mówisz o przedmiotach/ zagadnieniach zawodowych, które z zasady ma się później na studiach.
    Ja o ogólnych, z których z zasady poziom nauczania jest wyższy 
    Moi brali rozszerzenia na maksa,
    Nie ma zmiłuj
    Skoro w szkołach z zawodem są przedmioty zawodowe to oni chcąc  robić  ogólne na poziomie liceum siedzieliby w szkole do nocy,a gdzie jeszcze praktyki.
    Popatrz na siatki godzin,są w necie, to zobaczysz różnice 

    Jak coś wyłapiesz to daj znać, może coś się zmieniło.

  • edytowano 12 styczeń
    Beta powiedział(a):
    W programie liceum nie ma żadnych godzin dających podstawy do studiowania przedmiotów technicznych.
    Uczeń w technikum poznaje zagadnienia od podstaw, więc łatwiej potem ogarnia te zagadnienia na poziomie wyższym. Student po liceum od razu wpada na wyższy poziom, nie mając gruntu ze szkoły średniej. Sama matma to nie wszystko. 
    W rodzinnym powiecie, największa zdawalność matury była w LO, do którego chodziłam, o ile dobrze kojarzę. 

    Technikum też jest dobre, ale jednak LO trochę wymusza konieczność studiów albo szkoły policealnej. Bo z samym wykształceniem srednim, niewiele się ma.
  • @Karolinka nie porównuj klasami, a całym okresem nauki, bo liceum trwa 4 lata, a technikum 5, więc materiał jest INACZEJ rozłożony na poszczególne klasy. W całym okresie nauki różnic w ilości godzin przedmiotów ogólnych nie ma.
    Podziękowali 1monika5
  • @Beta Ty wiesz swoje, ja swoje
    i niech tak pozostanie

    Najważniejsze, żeby kandydat był przekonany
    Podziękowali 1Beta
  • Jest ramowy plan nauczania, można porównać ile godzin ma uczeń w liceum a ile uczeń w technikum. 
    Podziękowali 1monika5
  • @Beta w technikum wychowania fizycznego mają o 3 godziny więcej. Inne przedmioty, liczba godzin w liceum i technikum jest jednakowa.
    Podziękowali 1Beta
  • Może w technikum młodzież ma mniej czasu, sił i motywacji, by więcej pracować w domu?
    Po LO są braki w rysunku technicznym, ale to da się wypracować na studiach. Matematykę nadrobić jest dużo trudniej, szczególnie na kierunkach informatycznych.
    Popatrzcie na kierunki z "informatyką" w nazwie - progi powalające, np. PW - wydział MINI 210pkt/ na 225, czyli najsłabszy student zdał rozszerzenia na maturze na 93% z matmy i inf. lub fizyki i 96% z ang. Czy w technikach są takie wyniki matur?
    Podziękowali 1Joannna
  • 1. Ale to nie są przecież wyniki typowe dla uczniów liceum. W ilu wypadkach takie wyniki osiągają uczniowie uczący się tylko w szkole? 

    2. Politechniki zaczęły uwzględniać w rekrutacji wyniki egzaminu zawodowego. Nie wiem jak jest na PW, trzeba byłoby się wczytać w zasady ich rekrutacji. 
  • Wyniki typowe dla czołówki liceów, innym nie pozwoli szkoła zaniżyć rankingów. To wynik pracy własnej, po lekcjach szkolnych, również wynik presji i wzajemnej motywacji.
    Inne kierunki - spoko, można dostać się i po technikum. 
    Można wybrać mechatronikę, inżynierię biomedyczną, robotykę, teleinformatykę, ekonometrię, na mniej prestiżowej uczelni i też pracować przy programowaniu.
  • Uczniowie z topowych liceów mieliby takie wyniki też po technikum. 
  • @Eleonora w pełni się zgadzam
    Podziękowali 1Eleonora
  • Jak uczeń zdolny, ambitny i ma cel dostać sie na tę informatykę, to czy w technikum czy w liceum zda maturę tak by się tam dostać. I w drugą stronę tak samo. Uczeń mniej zdolny, mniej ambitny nie osiągnię takiego wyniku w liceum ani w technikum. 
  • Beta powiedział(a):
    Jak uczeń zdolny, ambitny i ma cel dostać sie na tę informatykę, to czy w technikum czy w liceum zda maturę tak by się tam dostać. I w drugą stronę tak samo. Uczeń mniej zdolny, mniej ambitny nie osiągnię takiego wyniku w liceum ani w technikum. 
    Really? Szkoła nie ma znaczenia dla wyniku?
  • @Beta - na PW "na niektóre kierunki studiów może być uwzględniona, zamiast wyniku z przedmiotu do wyboru, średnia arytmetyczna ocen z określonego dyplomu na poziomie technika"

    Może szkoła o tyle ma znaczenie, że wymusza poziom i ilość samodzielnej pracy oraz go weryfikuje uświadamiając systematycznie braki. W oderwaniu trudno uświadomić młodemu człowiekowi, ile powinien z siebie dać. 
    Ale można wyciągnąć wnioski i próbować kolejny raz podejść do matury. 
    Albo zweryfikować swoje cele, czy koniecznie trzeba mieć tytuł informatyka.
    Albo zarobić na studia płatne.
  • Ale to wymuszanie pracy własnej, poziom nauczania zależy bardziej od konkretnej szkoły niż od tego czy to liceum czy technikum. 
    W sumie to należałoby porównać wyniki matur uczniów z podobnymi punktami na starcie w technkium i liceum.
  • W edukacji domowej zależy od rodziny. W ogóle jestem przeciwna presji, jaka zachodzi w szkołach stacjonarnych mimo, że "plusem" tego jest wyższy wynik matury jako konsekwencja lepszego rozumienia systemu.
    W technikum ED obawiam się masy przedmiotów obowiązkowych, a nie użytecznych, zabierających czas. Dzisiaj na forum fb ED polecano sobie zwykłe LO + KKZ (Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe).
  • Ciekawe rozwiązanie. Tylko czy te KKZ robi się w trakcie liceum czy po jego ukończeniu, jak szkołę policealną?
  • Trzeba być pełnoletnim, ale piszą, że można zacząć w trakcie LO, trzeba zrobić wszystkie kwalifikacje do danego zawodu technika. Minus- brak statusu ucznia.
    I jeszcze jedno technikum ED z zawodem technik informatyk (nie wiem, jakie czesne).
  • W dobrych technikach już po pierwszych egzaminach zawodowych młodzi mają propozycje pracy.
    W liceach raczej nie ma takiej możliwości.
    W technikum syna zdawalność matur 100%, średnia z matematyki 87%.
  • 87% - rozszerzenie czy podstawa?
    Ciekawy pomysł przyszedł mi do głowy: mój syn mógłby zdać egzamin eksternistyczny w CKE na technika informatyka lub programistę (bez KKZ- bo to umie po LO) po styczniu, będzie miał już 4 miesiące praktyki (tak chyba wychodzi 2 x140 godz. z wymagań, które  doczytałam).
  • @Eleonora ciekawy pomysł. Tylko w jakim celu? Ma pracę w zawodzie, studiuje. Czy tytuł technika coś mu da?
  • On ciągle coś by chciał zmienić. Może więcej punktów dostanie za technika niż za maturę z informatyki?
    Uważam, że 16-latkowie powinni pójść do pracy na 3 miesiące, żeby się mogły priorytety ustawić lepiej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.