Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Neońska anatomia Kościoła

edytowano grudzień 2009 w Arkan Noego
image

Dextimus: Pewien neon dzisiaj mi tłumaczył, że tron dla prezbitera to jest głowa. Ambonka to usta, przez które Eklezja przemawia, stół to żołądek, z którego nas karmi, wokół stołu jest łono, w którym Eklezja nosi niedojrzałych chrześcijan, obecnych na Passze, a na samym dole, tam gdzie kobieta ma... hmmm... jest baptysterium, z którego, po "porodzie", czyli wyjściu z wody, wychodzi "nowy chrześcijanin".

Ciekawe1 :cool:

Komentarz

  • Bardzo ciekawe w kontekście ostatnich wątków. Przynajmniej mają kogo chrzcic nawet jeżeli czekają na ten jeden jedyny dzień w roku. Nawet ich rozumiem to takie NPCh. w cyklu rocznym.
  • Co mi się podoba u neonów, to konkretna i jednoznaczna wizja symboliki. Zupełnie jak w dawnej liturgii. Przeciwieństwem tego jest symbolika NOM-owa, gdzie wszystko może mieć wiele (często sprzecznych!) znaczeń.

    Tej pochwały nie należy jednak rozumieć jako jednoczesnego zachwytu samą kiko-estetyką. Obrazów Kiko bym sobie nie powiesił na ścianie :wink:
  • a co symbolizują kolumny?
  • Nie to, co się Koledze kojarzy :cool:

    Lud w nawach bocznych symbolizuje ręce Kościoła, jeszcze doczytałem.
  • No to wytłumaczcie mnie i Dextimusowi przy okazji co oznacza wg symboliki "neońskiej" to...

    image

    image

    image

    image

    http://breviarium.blogspot.com/2009/12/chrystus-nie-zyje.html
  • Prayboyu co czujesz patrząc na tę "ikonę"...
  • [cite] Maciek:[/cite]Co mi się podoba u neonów, to konkretna i jednoznaczna wizja symboliki. Zupełnie jak w dawnej liturgii. Przeciwieństwem tego jest symbolika NOM-owa, gdzie wszystko może mieć wiele (często sprzecznych!) znaczeń.
    Oj Maćku, zdziwiłbyś się, gdybyś sobie więcej poczytał o symbolice w liturgii i architekturze ;-)
  • [cite] mona:[/cite]Prayboyu co czujesz patrząc na tę "ikonę"...

    niepokój...:shocked:
  • Oj Maćku, zdziwiłbyś się, gdybyś sobie więcej poczytał o symbolice w liturgii i architekturze ;-)
    ---
    Czyżby Torquemada bronił NOM'u? :shocked::wink::wink:
  • co się stało z jego oczami?
  • :shocked:

    Przypomniało mi się dlaczego s. Michaela Pawlik śpiewa "Święta Madonno" zamiast "Czarna Madonno".

    A te czarne zasłonki też "niczego sobie"...
  • Mój Jasio od jakiegoś czasu rysuje czarne anioły. Siostra zwróciła na to uwagę jeszcze przed tym, jak dowiedzieliśmy się, że nasz dzidziuś jest chory.
  • dzieci wiele widzą.
  • Ja nie dramatyzuję, tylko widzę różne zbiegi okoliczności ;)
  • Mona masz wiadomość...
  • Mona nie dramatyzuje, potwierdzam z autopsji ale nie chcę tu pisać bo ostatnio w Adwencie róźne takie szóstki się kręcą po forum
  • Ola, niech będzie tak jak mówisz. Zinterpretowałyśmy z siostrą, że jest dla nas aniołem, a skoro ubrana na czarno to i Jasio czarnego używa ;)
  • Oj Maćku, zdziwiłbyś się, gdybyś sobie więcej poczytał o symbolice w liturgii i architekturze ;-)

    Możesz rozwinąć tę myśl?
  • [cite] Maciek:[/cite]<i>Oj Maćku, zdziwiłbyś się, gdybyś sobie więcej poczytał o symbolice w liturgii i architekturze ;-)</i>

    Możesz rozwinąć tę myśl?
    [cite] Maciek:[/cite]<i>Oj Maćku, zdziwiłbyś się, gdybyś sobie więcej poczytał o symbolice w liturgii i architekturze ;-)</i>

    Możesz rozwinąć tę myśl?

    W klasycznej liturgii nie było wszystko jednoznacznie i kawę-na-ławę.

    Polecam lekturę Jean Hani "Symbolika świątyni chrześcijańskiej"
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Oj Maćku, zdziwiłbyś się, gdybyś sobie więcej poczytał o symbolice w liturgii i architekturze ;-)
    ---
    Czyżby Torquemada bronił NOM'u? :shocked::wink::wink:
    Uchowaj Boże.
  • Ja to na pewien czas schowałam Ali czarną kredkę :rolling:
    ale i tak ulubione kolory to czarny i żółty

    - co chcesz dostać od św. Mikołaja?
    - prezent żółty
  • kiedys z przerażeniem oglądałam rysunek rodziny wykonany przez Jasia. cały czarny.
    mając w głowie każdą teorię psychologiczna na temat znaczenia barw w rysunku zapytałam ostrożnie, dlaczego tak narysował. taką kredką
    on mi na to - bo czarny najlepiej widać :wink::tongue:

    odetchnęłam :D:bigsmile:
  • Ale on wszystko kolorowe, tylko anioły czarne :cool:
  • Może mu się z księżmi kojarzą.
  • Torquemada:

    W klasycznej liturgii nie było wszystko jednoznacznie i kawę-na-ławę.

    Polecam lekturę Jean Hani "Symbolika świątyni chrześcijańskiej"
    ---------------------------------------

    Świetna książka. Szkoda, że taka droga na allegro. Pisałam do wydawnictwa Znak z prośbą o wznowienie i odpisali, że na wiosnę 2009, a tu ani widu, ani słychu. Może jakby więcej listów dostali...
  • może mieli inne sprawy na głowie...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.