Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

warzywka:-)

2»

Komentarz

  • U mnie zawsze są warzywa sezonowe, z nich da się wyczarować cuda kulinarne w każdej porze roku. W sumie to robię wszystko prosto, czasem na parze, często duszone. Uwielbiam dodatek czosnku, cebuli lub pora (nie wszystko na raz), do tego w zależności od smaku warzywa albo krojone w kostkę, albo na zapałkę, albo w słupki, czy starte na grubych oczkach tarki. Do tego zioła i podstawa obiadu gotowa. Do tego codziennie zupy, które uwielbiamy. Bez warzyw nie ma u mnie jedzenia.
  • Ale mi zrobiłyście smaka na sałatkę z rukoli:smile:
    Dzielę się przepisem:
    rukola, ser typu blue, pomidorki secci z zalewy, avocado (musi być miękkie), prażone płatki migdałowe; na sos oliwa z oliwek, troch cytryny, pieprz sól (ew vegeta) i jakie kto lubi zioła.
    Pokroić (jak ser twardszy można potarkować na tarce z dużym oczkiem), wymieszać i jeść:bigsmile:
  • A najprostszy przepis na surowe warzywka mam taki:
    Do serka śmietankowego dodaję czosnku i jakąś ziołową mieszankę do sałatek, trochę jogurtu naturalnego, żeby serek miał rzadszą konsystencję, ale nie za rzadką, żeby nie spływał z warzyw.
    I do takiego dipu kroję co mam: marchewkę, kalarepkę świeżą, paprykę, surowy kalafior, ogórka zielonego- maczać i jeść:smile:
  • my też nie używamy chemii chwast ale za to trzeba co chwila plewić
  • No to ja w temacie dorzucę podrzucony mi przez koleżankę przepis na warzywną pastę na chlebek - moje dzieci jeszcze się nie przekonały, ale chyba nie będą miały wyjścia, bo jutro rano znów im zaserwuję! Mniam!

    Ilości (wybaczcie!) tak "na oko":
    - potarte drobno marchewki
    - potarte drobno pietruszki
    - posiekany w cieniuteńkie krążki kawalątek pora do smaku
    >> to wszystko lekko podsmażam na oliwie z oliwek
    >> Następnie doprawiam do smaku pieprzem, łyżeczką musztardy, ew. łyżeczką keczupu

    Wsio! Na kromeczki świeżego chlebusia niezastąpione :bigsmile:
  • @MonikaMa, tylko to trzeba poczekać aż w ogródku warzywka wyrosną... Tych marketowych to ja się teraz boję po tym co naczytałam.

    Ale mnie ten przepis przekonuje:bigsmile:
  • Właśnie tak poznałam cukinię.
    I przepadam za cukinią a'la kotlety.:bigsmile:
  • Ja ostatnio odkryłam roszponkę - trochę inny smsk niż rucola, taki słodko/łagodny.

    Roszponka, pomidorki koktailowe, siekane orzechy, ser gorgonzola (w kostkę pokrojony), trochę oliwy z oliwek, odrobina soku z cytryny, pieprz świeżo zmielony, sól. Można dodać trochę ziół prowansalskich.

    - szał ciał, pychota, coś wspaniałego ! :bigsmile:

    my ją jemy samą albo przegryzamy bagietką. Jak nie mam pomodorkow koktailowych to kroję normalne tylko bez gniazd nasiennych, istota smaku polega na połączeniu sałaty, sera i orzechów.
  • Cukinia a"la kotlety obtaczam w otrębach owsianych lub pszennych i dzieciom podaje z dżemem np z cukini: 5kg mlodej cukini bez skórki i gniazd nasiennych, 1kg cukru, 4galaretki pomarańczowe, kwasek cytrynowy do smaku, olejek cytrynowy. Cukinię ścieramy na tarce, gotujemy, dodajemy wszystkie składniki, gotujemy 30 min i przelewamy do słoików. Pyszny także w werji z dynią.
  • cukinia to nasza wielka milosc :D

    robimy sosy do makaronu, robimy z nia risotto, kotlety, danie z soczewicy i sepii (do ryzu, pyszne), pisto i oczywiscie cukinie nadziewana!!!

    jest swietna do ryzu, do kuskusu, do makaronu, do nalesnikow, mniam!

    Nadziewana robilismy juz z sepia, miesem mielonym, krewetkami...

    Druga nasza milosc to oberzyna (baklazan) , choc chyba szybciej nam sie przejada ;)
  • Placuszki z cukinii i twarozku

    Składniki:
    ok. 700 g startej cukinii (dwie cukinie),
    200 g dobrej jakości, świeżego, półtłustego twarogu (ser nie może być kwaśny),
    1 małe jajko,
    3 â?? 4 łyżki mąki z kaszy jaglanej lub orkiszowej lub pszennej (typ 2000 lub 1850),
    1 łyżeczki świeżego tymianku (same listki),
    2 ząbki czosnku,
    sól,
    oliwa z oliwek do smażenia.

    Cukinię zetrzeć na grubych oczkach, posolić i odstawić na 15 minut. Po tym czasie dobrze odcisnąć cukinię z wody, dodać pozostałe składniki i zmiksować na gładką masę. Następnie smażyć placuszki na niewielkiej ilości oliwy. Podawać z pomidorową salsą (pokrojone pomidory z oliwą z oliwek, szczyptą soli, całość można poddusić na patelni i ewentualnie zmiksować).

    Zrobiłam dla dzieci, wyszło ok, zjadły :)

    przepis jest ze strony ammniam.pl
  • Cukinia jest w ogóle ekstra. Polecam też młodą w sałatce: pomidor, sałata, cukinia plastry, ogórek, jajko na twardo, ziarna słonecznika :cool:
  • A bakłażan jest super! Oczywiście podsmażony najlepiej na oliwie albo na oleju, a potem albo zapieczony z pomidorami albo po prostu jako składnik potrawy z pomidorami, cukinią, cebulą
  • [cite] Malgorzata:[/cite]U nas warzywa jemy sezonowo, to znaczy, to co jest aktualnie dostępne
    Tak samo owoce

    Nie mam problemów , ze dzieci nie chcą jeść warzyw
    sezonowo... gdzie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.