duże opakowanie podłużnych biszkoptów, dwa kubki kremówki, dwie łyżki cukru pudru, pół kubka herbacianego naparu, kilka garści małych owoców.
1. Owoce myjemy dokładnie pod bieżącą wodą.
2. Do misy miksera wlewamy kremówkę, wsypujemy cukier puder i ubijamy wszystko na sztywną pianę.
3. Układamy na talerzu cztery biszkopty. Skrapiamy je herbacianym naparem i smarujemy dość grubą warstwą bitej śmietany. Układamy na niej owoce. Czynności te powtarzamy jeszcze dwa lub trzy razy.
4. Dookoła powstałej budowli robimy ogrodzenie z biszkoptów ustawionych pionowo. Wierzch torcika ozdabiamy owocami i wstawiamy do lodówki przynajmniej na godzinę, aby się schłodził.
Z masy biszkoptowej można formować dowolne zwierzątka lub buźki.
Mało rozpuszczamy w rondlu. Dodajemy cukier, kakao i serek. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Biszkopty zamykamy w foliowej torebce rozkruszamy wałkiem do ciasta. Wsypujemy do masy w rondlu. Dokładnie mieszamy. Studzimy. Lekko jeszcze ciepłej masy formujemy kulki wielkości lizaka. Wkładamy do lodówki na min. 2 godz. Powinno wyjść 10 kulek.
Wierzch:
100 g białej czekolady (dobrej jakości),
perełki do dekoracji ciast (na oczy i nos),
odrobina białego lukru plastycznego (na uszy),
posypka do ciast kakaowa (na wąsy i pyszczek)
Kulki nakłuwamy na patyki po lizakach, lub wykałaczkę. Rozpuszczamy białą czekoladę w miseczce (można ją podgrzać w mikrofali ok. 30 s). Zanurzamy w miseczce. Wykałaczki z cake popsami pokrytymi czekoladą wkłuwamy w połówkę jabłka. Z lukru formujemy trójkąciki na uszy, z perełek robimy oczy i nos, z posypki wąsy i pyszczek.
Na oliwie i maśle zeszklić posiekaną cebulę i czosnek. Dodać dynię i marchewkę pokrojone w kostkę. Po kilku minutach dodać curry i przyprawy. Zalać bulionem. Gotować do momentu aż warzywa będą miękkie. Zmiksować dodając mleko kokosowe. Doprawić solą i pieprzem, posypać pestkami dyni.
Paluchy sezamowe:
1 szkl. ciepłej wody
2 łyżeczki suszonych drożdzy
½ łyżeczki miodu
2 szkl. mąki orkiszowej
2 łyżki oliwy
sól
sezam
Połączyć wodę z drożdżami i miodem i odstawić na 10 min. Następnie dodać pozostałe składniki, zagnieść ciasto i odstawić na 30 min. Uformowane paluszki piec w temp. 200 C do zarumienienia.
3-4 szklanki wywaru drobiowego (może być z kostki),
4 kromki pszennego pieczywa,
¼ pęczka szczypiorku,
sól, pieprz, słodka mielona papryka,
5 łyżek twarożku
Przygotowanie:
Cebulę i czosnek obierz, opłucz i drobno posiekaj. Papryki umyj, osusz, włóż do piekarnika. Opiekaj 10-15 minut w temperaturze 180 stopni. Wyjmij, włóż do woreczka foliowego, pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Zimne strąki papryki obierz ze skórki, przekrój na połówki, usuń gniazda nasienne. Miąższ drobno posiekaj. W dużym rondlu rozgrzej olej. Wrzuć posiekaną cebulę oraz czosnek, przesmaż na złoto. Dodaj paprykę i przez chwilę smaż razem. Warzywa zalej bulionem. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem około 30 minut. Zupę zdejmij z ognia i zmiksuj na gładki krem. Pieczywo zrumień na patelni bez tłuszczu, pokrój w kostkę. Szczypiorek umyj, posiekaj. Zupę dopraw do smaku solą, pieprzem i słodką papryką. Podawaj z grzankami i twarożkiem. Posyp szczypiorkiem.
15dag dżemu truskawkowego lub wiśniowego niskosłodzonego,
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Gruszki umyć i obrać. Orzechy zemleć lub drobno posiekać. W garnku zagotować 1 szklankę wody z cukrem, włożyć całe gruszki, gotować 10 minut, a następnie wyjąć i ostudzić. Każdą gruszkę przekroić wzdłuż na pół (tak, aby zachować ogonek), wyjąć łyżeczką gniazdo nasienne i w to miejsce włożyć biały ser. Połówki gruszek złączyć i posypać orzechami.
Przygotować sos: dżem zagotować z 5 łyżkami wody, dodać rozrobioną w 2 łyżkach zimnej wody mąkę ziemniaczaną, jeszcze raz zagotować, mieszając i ostudzić. Sos rozlać do talerzy i ustawić na nim gruszki.
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki wymieszać, przesiać i delikatnie wmieszać do ciasta (ja to robię na bardzo wolnych obrotach miksera). Tortownicę o średnicy 20 - 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia (ja piekłam w 20 cm, biszkopt urósł do wysokości formy). Boków formy niczym nie smarować, papierem wykładamy tylko dno. Wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 30 - 40 minut (lub dłużej, do tzw. suchego patyczka). Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm opuścić je (w formie) na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Przekroić na 3 - 4 blaty.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony.
BITA ŚMIETANA
Składniki:
śmietana kremówka
2-3 płaskie łyżki cukru zwykłego albo cukru pudru,
1 łyżeczka cukru waniliowego (może być także kilka kropel aromatu waniliowego)
½ łyżeczki soku z cytryny
Przygotowanie:
Schłodzoną śmietanę należy ubijać w misce rózgą, albo łatwiej i szybciej – ubijać mikserem. Gdy śmietana nieco zgęstnieje, należy dodać pozostałe składniki, takie jak cukier i sok z cytryny. Śmietanę należy ubić na sztywno, czyli tak, aby nie wypadła ona z miski, gdy przekręcimy ją do góry nogami. I koniec – tradycyjna bita śmietana gotowa. Teraz trzeba ją włożyć do lodówki, jeżeli ma być podana potem, ale najlepiej spożywać ją od razu.
Na gotowy biszkopt, nałożyć bitą śmietanę. Kupioną w sklepie polewę (czerwoną) należy wylać na uformowane ciasto ze śmietaną. Potem należy ciemną czekoladą zrobić kółeczka na "biedronce" (jako kropki). Na główkę biedronki należy wylać ciemną czekoladę po czym białą czekoladę oraz ciemną zrobić oczy. Na sam koniec należy w główkę biedronki wbić 2 wykałaczki, a na wykałaczki czekoladowe kuleczki. Podstawka to zielona czekolada na biszkopcie, oraz migdały w żółtej polewie.
3/4 szkl. zmielonych ziaren słonecznika (można dodać też dynię)
1/2 szkl. mąki orkiszowej
1/3 szkl. cukru brązowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 łyżki oleju z pestek winogron
Przygotowanie:
Cukinię zetrzeć na tartce i tego tarcia ma być 1 szkl., dodać pozostałe składniki, wymieszać (cukinia puści sok i nie będzie problemu wbrew pozorom), nałożyć do foremek i piec 30 minut w 180 st.
100g herbatników czekoladowych (ale nie oblanych czekoladą!)
50g masła
1 opakowanie budyniu czekoladowego bez cukru
2 łyżki cukru brązowego
500g truskawek
1 opakowanie galaretki truskawkowej
Przygotowanie:
Wszystkie herbatniki bardzo drobno pokruszyć, można to zrobić np. za pomocą wałka. Masło rozpuścić. Wymieszać masło z herbatnikami i powstałą masą wyłożyć naczynie do pieczenia tarty. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10 minut. Budyń przygotować wg wskazówek na opakowaniu zamiast białego cukru, dodając brązowy. Gotowy, ciepły budyń rozsmarować na upieczonym i przestudzonym spodzie. Na budyniu układać umyte truskawki pozbawione szypułek. Galaretkę zrobić wg wskazówek na opakowaniu, zmniejszając jednak ilość wody o połowę. Ostudzoną galaretką zalać truskawki. Wstawić do lodówki na co najmniej 3 godziny.
Mąkę zmiksować z mlekiem, jajkami i cukrem waniliowym, solą i około ½ szklanki wody. Ciasto odstawić na 2-3 godziny. Margarynę rozgrzać na patelni, wlewać porcję ciasta, usmażyć naleśniki. Zimny naleśnik posmarować kremem czekoladowym, ciasno zwinąć. Rulony z naleśników pokroić na małe kawałki. Truskawki umyć ,odsączyć, usunąć szypułki. Każdy owoc zanurzyć w soku pomarańczowym i otoczyć w cukrze pudrze. Truskawki i naleśnikowe rulony nabijać na przemian na patyczki szaszłyków. Można udekorować listkami mięty lub melisy.
Składniki: 2,5 szklanki mąki pszennej 200ml ciepłej wody 1 szczypta soli 1,5 łyżki cukru 1,5 dag drożdży 1/3 kostki masła 1 jajko masa makowa masa serowa
Przygotowanie:
Drożdże rozpuszczamy z cukrem, następnie dolewamy do nich wodę oraz ciepłe, rozpuszczone masło – mieszamy i wlewamy do mąki z dodatkiem soli. Zagniatamy gładkie, jednolite ciasto, a następnie odstawiamy je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto dzielimy na 3 części. Z 2/3 ciasta formujemy łącznie 5 brzuszków ślimaków i żółwi zostawiając spore wgłębienie w środku na dowolną masę, z pozostałego ciasta formujemy głowy i nóżki, które doklejamy. Do środka nakładamy gotową masę makową lub roztarty z cukrem ser biały z dodatkiem żółtka. Wszystkie częsci żółwia smarujemy rozbełtanym jajkiem i pieczemy je przez pół godziny w temp. 180*
Konfitura truskawkowa z octem balsamicznym i sokiem z cytryny:
2 kg truskawek sok z jednej cytryny 1-2 łyżki octu balsamicznego laskę wanilii cukier
Truskawki podsmażam z cukrem na patelni (jeśli są duże - wcześniej je rozdrabniam). W trakcie dodaję laskę wanilii, sok z cytryny i ocet balsamiczny.
Konfitura truskawkowa z anyżkiem:
2 kg truskawek sok z jednej cytryny 2 gwiazdki anyżu szczypta czarnego pieprzu cukier
Schemat jak wyżej - truskawki podsmażam z cukrem na patelni (jeśli są duże - wcześniej je rozdrabniam). W trakcie dodaję gwiazdki anyżu, sok z cytryny i pieprz.
Konfitura truskawkowo - czereśniowa:
2 kg truskawek 2 kg czereśni sok z jednej cytryny 1-2 łyżki octu balsamicznego ewentualnie laska wanilii cukier
Schemat jak wyżej - czereśnie i truskawki podsmażam z cukrem na patelni (jeśli są duże - wcześniej je rozdrabniam). W trakcie dodaję sok z cytryny, ocet balsamiczny i wanilię.
Konfitura truskawkowo - rabarbarowa
2 kg truskawek 2 kg rabarbaru cukier
Rabarbar myję, obieram i kroję w kostkę. Podobnie truskawki. Podsmażam dodając cukier. Tą konfiturę przygotowywałam też w piekarniku (temp. ok. 180 st.) co chwila odsączając wydzielający się sok.
pół bochenka pszennego chleba (najlepiej czerstwego) 35 dag sera żółtego 1 jabłko 3 ząbki czosnku majonez olej
Chleb kroimy w kostkę jak na grzanki. Smażymy na oleju do uzyskania "chrupkości" i złotego koloru. W wersji light możemy przygotować grzanki w piekarniku bez użycia oleju. Testowałam ten sposób i choć zapewne sałatka będzie lżejsza, to osobiście bardziej smakuje mi ze smażonymi:-)
Ser kroimy w kostkę o średniej wielkości . Jabłko obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Czosnek przeciskamy przez praskę.
Jeżeli podajemy sałatkę od razu - mieszamy wszystkie składniki dodając majonez. Jego ilość ma być taka, że sałatka nie powinna "pływać" ale też nie może być sucha. Na powyższą ilość składników będzie to ok. 5-6 czubatych łyżek.
Jeżeli będziecie ją konsumować za jakiś czas, najlepiej jest dodać majonez przed samym podaniem. Grzanki wtedy nie nasiąkną a sałatka uzależni kolejnych żarłoków:-)
Próbuję odtworzyć z pamięci na jakiej stronie jeszcze widziałam, bo gdzieś widziałam tez zeskanowane stare przepisy (tylko nie wiem gdzie zapisałam adres)
Komentarz
Właśnie rozmawiałam z mężem, tzn pytałam i też powiedział cobym się na targ wybrała podpytać o te uszkodzone
Do jego wykonania potrzebujemy:
duże opakowanie podłużnych biszkoptów, dwa kubki kremówki, dwie łyżki cukru pudru, pół kubka herbacianego naparu, kilka garści małych owoców.
1. Owoce myjemy dokładnie pod bieżącą wodą.
2. Do misy miksera wlewamy kremówkę, wsypujemy cukier puder i ubijamy wszystko na sztywną pianę.
3. Układamy na talerzu cztery biszkopty. Skrapiamy je herbacianym naparem i smarujemy dość grubą warstwą bitej śmietany. Układamy na niej owoce. Czynności te powtarzamy jeszcze dwa lub trzy razy.
4. Dookoła powstałej budowli robimy ogrodzenie z biszkoptów ustawionych pionowo. Wierzch torcika ozdabiamy owocami i wstawiamy do lodówki przynajmniej na godzinę, aby się schłodził.
Cake pops, czyli lizaki z ciastek
Składniki:
Z masy biszkoptowej można formować dowolne zwierzątka lub buźki.
Mało rozpuszczamy w rondlu. Dodajemy cukier, kakao i serek. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Biszkopty zamykamy w foliowej torebce rozkruszamy wałkiem do ciasta. Wsypujemy do masy w rondlu. Dokładnie mieszamy. Studzimy. Lekko jeszcze ciepłej masy formujemy kulki wielkości lizaka. Wkładamy do lodówki na min. 2 godz. Powinno wyjść 10 kulek.
Wierzch:
Kulki nakłuwamy na patyki po lizakach, lub wykałaczkę. Rozpuszczamy białą czekoladę w miseczce (można ją podgrzać w mikrofali ok. 30 s). Zanurzamy w miseczce. Wykałaczki z cake popsami pokrytymi czekoladą wkłuwamy w połówkę jabłka. Z lukru formujemy trójkąciki na uszy, z perełek robimy oczy i nos, z posypki wąsy i pyszczek.
Krem dyniowy z paluchami sezamowymi
Składniki:
500g miąższu z dyni:
Na oliwie i maśle zeszklić posiekaną cebulę i czosnek. Dodać dynię i marchewkę pokrojone w kostkę. Po kilku minutach dodać curry i przyprawy. Zalać bulionem. Gotować do momentu aż warzywa będą miękkie. Zmiksować dodając mleko kokosowe. Doprawić solą i pieprzem, posypać pestkami dyni.
Paluchy sezamowe:
Połączyć wodę z drożdżami i miodem i odstawić na 10 min. Następnie dodać pozostałe składniki, zagnieść ciasto i odstawić na 30 min. Uformowane paluszki piec w temp. 200 C do zarumienienia.
Paprykowy krem z twarożkiem
Składniki:
Przygotowanie:
Cebulę i czosnek obierz, opłucz i drobno posiekaj. Papryki umyj, osusz, włóż do piekarnika. Opiekaj 10-15 minut w temperaturze 180 stopni. Wyjmij, włóż do woreczka foliowego, pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Zimne strąki papryki obierz ze skórki, przekrój na połówki, usuń gniazda nasienne. Miąższ drobno posiekaj. W dużym rondlu rozgrzej olej. Wrzuć posiekaną cebulę oraz czosnek, przesmaż na złoto. Dodaj paprykę i przez chwilę smaż razem. Warzywa zalej bulionem. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem około 30 minut. Zupę zdejmij z ognia i zmiksuj na gładki krem. Pieczywo zrumień na patelni bez tłuszczu, pokrój w kostkę. Szczypiorek umyj, posiekaj. Zupę dopraw do smaku solą, pieprzem i słodką papryką. Podawaj z grzankami i twarożkiem. Posyp szczypiorkiem.
Marchewkowe niedźwiadki
Przygotuj:
edit :
Przepis z książeczki "Cecylka Knedelek i kolorowe bale" - wydawnictwa Jedność.
Gruszki z białym serem i czerwonym sosem
Składniki:
Sos:
Przygotowanie:
Gruszki umyć i obrać. Orzechy zemleć lub drobno posiekać. W garnku zagotować 1 szklankę wody z cukrem, włożyć całe gruszki, gotować 10 minut, a następnie wyjąć i ostudzić. Każdą gruszkę przekroić wzdłuż na pół (tak, aby zachować ogonek), wyjąć łyżeczką gniazdo nasienne i w to miejsce włożyć biały ser. Połówki gruszek złączyć i posypać orzechami.
Przygotować sos: dżem zagotować z 5 łyżkami wody, dodać rozrobioną w 2 łyżkach zimnej wody mąkę ziemniaczaną, jeszcze raz zagotować, mieszając i ostudzić. Sos rozlać do talerzy i ustawić na nim gruszki.
Biszkoptowa biedronka
Składniki:
Przygotowanie:
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki wymieszać, przesiać i delikatnie wmieszać do ciasta (ja to robię na bardzo wolnych obrotach miksera). Tortownicę o średnicy 20 - 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia (ja piekłam w 20 cm, biszkopt urósł do wysokości formy). Boków formy niczym nie smarować, papierem wykładamy tylko dno. Wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 30 - 40 minut (lub dłużej, do tzw. suchego patyczka). Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm opuścić je (w formie) na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Przekroić na 3 - 4 blaty.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony.
BITA ŚMIETANA
Składniki:
Przygotowanie:
Schłodzoną śmietanę należy ubijać w misce rózgą, albo łatwiej i szybciej – ubijać mikserem. Gdy śmietana nieco zgęstnieje, należy dodać pozostałe składniki, takie jak cukier i sok z cytryny. Śmietanę należy ubić na sztywno, czyli tak, aby nie wypadła ona z miski, gdy przekręcimy ją do góry nogami. I koniec – tradycyjna bita śmietana gotowa. Teraz trzeba ją włożyć do lodówki, jeżeli ma być podana potem, ale najlepiej spożywać ją od razu.
Na gotowy biszkopt, nałożyć bitą śmietanę. Kupioną w sklepie polewę (czerwoną) należy wylać na uformowane ciasto ze śmietaną. Potem należy ciemną czekoladą zrobić kółeczka na "biedronce" (jako kropki). Na główkę biedronki należy wylać ciemną czekoladę po czym białą czekoladę oraz ciemną zrobić oczy. Na sam koniec należy w główkę biedronki wbić 2 wykałaczki, a na wykałaczki czekoladowe kuleczki. Podstawka to zielona czekolada na biszkopcie, oraz migdały w żółtej polewie.
Muffinki cukiniowe
Składniki:
Przygotowanie:
Cukinię zetrzeć na tartce i tego tarcia ma być 1 szkl., dodać pozostałe składniki, wymieszać (cukinia puści sok i nie będzie problemu wbrew pozorom), nałożyć do foremek i piec 30 minut w 180 st.
Czekoladowa tarta z truskawkami
Składniki:
Przygotowanie:
Wszystkie herbatniki bardzo drobno pokruszyć, można to zrobić np. za pomocą wałka. Masło rozpuścić. Wymieszać masło z herbatnikami i powstałą masą wyłożyć naczynie do pieczenia tarty. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10 minut. Budyń przygotować wg wskazówek na opakowaniu zamiast białego cukru, dodając brązowy. Gotowy, ciepły budyń rozsmarować na upieczonym i przestudzonym spodzie. Na budyniu układać umyte truskawki pozbawione szypułek. Galaretkę zrobić wg wskazówek na opakowaniu, zmniejszając jednak ilość wody o połowę. Ostudzoną galaretką zalać truskawki. Wstawić do lodówki na co najmniej 3 godziny.
Słodkie szaszłyki naleśnikowe
Składniki (ciasto naleśnikowe):
Przygotowanie:
Mąkę zmiksować z mlekiem, jajkami i cukrem waniliowym, solą i około ½ szklanki wody. Ciasto odstawić na 2-3 godziny. Margarynę rozgrzać na patelni, wlewać porcję ciasta, usmażyć naleśniki. Zimny naleśnik posmarować kremem czekoladowym, ciasno zwinąć. Rulony z naleśników pokroić na małe kawałki. Truskawki umyć ,odsączyć, usunąć szypułki. Każdy owoc zanurzyć w soku pomarańczowym i otoczyć w cukrze pudrze. Truskawki i naleśnikowe rulony nabijać na przemian na patyczki szaszłyków. Można udekorować listkami mięty lub melisy.
Składniki:
2,5 szklanki mąki pszennej
200ml ciepłej wody
1 szczypta soli
1,5 łyżki cukru
1,5 dag drożdży
1/3 kostki masła
1 jajko
masa makowa
masa serowa
Przygotowanie:
Drożdże rozpuszczamy z cukrem, następnie dolewamy do nich wodę oraz ciepłe, rozpuszczone masło – mieszamy i wlewamy do mąki z dodatkiem soli. Zagniatamy gładkie, jednolite ciasto, a następnie odstawiamy je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto dzielimy na 3 części. Z 2/3 ciasta formujemy łącznie 5 brzuszków ślimaków i żółwi zostawiając spore wgłębienie w środku na dowolną masę, z pozostałego ciasta formujemy głowy i nóżki, które doklejamy. Do środka nakładamy gotową masę makową lub roztarty z cukrem ser biały z dodatkiem żółtka. Wszystkie częsci żółwia smarujemy rozbełtanym jajkiem i pieczemy je przez pół godziny w temp. 180*
Konfitura truskawkowa z octem balsamicznym i sokiem z cytryny:
2 kg truskawek
sok z jednej cytryny
1-2 łyżki octu balsamicznego
laskę wanilii
cukier
Truskawki podsmażam z cukrem na patelni (jeśli są duże - wcześniej je rozdrabniam).
W trakcie dodaję laskę wanilii, sok z cytryny i ocet balsamiczny.
Konfitura truskawkowa z anyżkiem:
2 kg truskawek
sok z jednej cytryny
2 gwiazdki anyżu
szczypta czarnego pieprzu
cukier
Schemat jak wyżej - truskawki podsmażam z cukrem na patelni (jeśli są duże - wcześniej je rozdrabniam).
W trakcie dodaję gwiazdki anyżu, sok z cytryny i pieprz.
Konfitura truskawkowo - czereśniowa:
2 kg truskawek
2 kg czereśni
sok z jednej cytryny
1-2 łyżki octu balsamicznego
ewentualnie laska wanilii
cukier
Schemat jak wyżej - czereśnie i truskawki podsmażam z cukrem na patelni (jeśli są duże - wcześniej je rozdrabniam).
W trakcie dodaję sok z cytryny, ocet balsamiczny i wanilię.
Konfitura truskawkowo - rabarbarowa
2 kg truskawek
2 kg rabarbaru
cukier
Rabarbar myję, obieram i kroję w kostkę. Podobnie truskawki.
Podsmażam dodając cukier.
Tą konfiturę przygotowywałam też w piekarniku (temp. ok. 180 st.) co chwila odsączając wydzielający się sok.
pół bochenka pszennego chleba (najlepiej czerstwego)
35 dag sera żółtego
1 jabłko
3 ząbki czosnku
majonez
olej
W wersji light możemy przygotować grzanki w piekarniku bez użycia oleju. Testowałam ten sposób i choć zapewne sałatka będzie lżejsza, to osobiście bardziej smakuje mi ze smażonymi:-)
Ser kroimy w kostkę o średniej wielkości .
Jabłko obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o grubych oczkach.
Czosnek przeciskamy przez praskę.
Jeżeli podajemy sałatkę od razu - mieszamy wszystkie składniki dodając majonez. Jego ilość ma być taka, że sałatka nie powinna "pływać" ale też nie może być sucha. Na powyższą ilość składników będzie to ok. 5-6 czubatych łyżek.
Jeżeli będziecie ją konsumować za jakiś czas, najlepiej jest dodać majonez przed samym podaniem. Grzanki wtedy nie nasiąkną a sałatka uzależni kolejnych żarłoków:-)
http://mojewypieki.blox.pl/resource/swinki_2.jpg
http://mojewypieki.blox.pl/2009/03/Buleczki-swinki.html
(tylko nie wiem gdzie zapisałam adres)