Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wartościowe książki dla dzieci

189101214

Komentarz

  • Renata Piątkowska nie podpisała!
    Podziękowali 1Katanna
  • Agnicha powiedział(a):
    ... Jest nadzieja... Ze nie wszystek naród myśli teczowo

    Ja myślę, że zdecydowanie nie wszystek. Ewentualnie prawie wszystkie elyty.

    W ogóle to ten list, w oderwaniu od kontekstu, jest w sumie OK, takie tam ogólniki o szacunku dla odmienności. Myślę, że w wielu przypadkach podpisanie go jest dowodem ludzkiej naiwności.
    Podziękowali 1Rejczel
  • edytowano sierpień 2020
    Choć w sumie po ponownym przeczytaniu stwierdzam, że na sformułowanie "stygmatyzowanie z powodu tożsamości płciowej" każdemu rozsądnemu człowiekowi powinna się zapalić czerwona lampka. 
    No załamka. 

    Podziękowali 3Rejczel Hope Katia
  • Paweł Baręsewicz tez sie nie podpisał.
    Podziękowali 3Aneczka08 Monira Ania D.
  • Rien powiedział(a):
    Hope powiedział(a):
    Widłaka tam nie  :)
    Ale jest Wasiuczyńska  :(
    Ale chyba ciężko Widłaka w demoralizujący sposób zilustrować. 
    Smutno mi trochę, że Emilia Dziubak też tam jest, ale w sumie poza Rokiem w Lesie kupiłam ze dwie inne pozycje z jej ilustracjami i są dość mroczne. 

    Nie jestem jakoś zaskoczona taką deklaracją, bo jak szukam w Empiku czegoś dla dzieci w książkach nawet dla najmłodszych treść są często... Słabe.

    Ale pewnie też za słabo znak listę tych twórców. 
  • Wela powiedział(a):
    I teraz nawet książki dla dzieci trzeba będzie dzielić na tęczowe i normalne... I to dodatkowo nie tylko na treść patrząc (chyba że spojrzeć na to tak: jeśli autor tego nie podpisał to można założyć że bezpieczne)
    A jeśli autor tego nie podpisał a jest za swingowaniem natomiast sytuacja polityczna go nie interesuje bo zajmuje się swingowaniem? Zło czai się. 
  • I autor malując wieże obrazuje je fallicznie - @MAFJa wspominała że miała takie informacje że twierdzą specjaliści że u Disneya coś takiego jest. 
  • Rejczel powiedział(a):
    Z tego grona najstarsza jest Joanna Papuzinska.... Przezyla wojne, okupacje, komunizm....eh, szkoda gadac.
    Może za wojny okupacji i komunizmu zaobserwowała jak się nakręca histerie przeciwko jakiejś grupie społecznej i jak to się kończy. 
  • to może wrzućcie to tytuły książek tych autorów którzy się nie podpisali Bo szczerze powiem że czasem samo nazwisko które tu podajecie niewiele mi mówi.
    Największy zawód to papuzińska i Łukasz Wierzbicki
    Podziękowali 4Hope Monira Wela Joannna
  • Widok mam wrażenie że jest bardzo okej i bardzo prawilny. kiedyś koleżanka zorganizowała u siebie w domu z nim spotkanie było kilkanaścioro dzieci Widłak chyba był jakimś znajomym. Bardzo przyjemnie było.
  • Aneczka08 powiedział(a):
    to może wrzućcie to tytuły książek tych autorów którzy się nie podpisali Bo szczerze powiem że czasem samo nazwisko które tu podajecie niewiele mi mówi.
    Największy zawód to papuzińska i Łukasz Wierzbicki
    No właśnie! Gdzieś przeczytałam, że Widłak jest ok i jeszcze się nie zawiodłam :) nawet w serii czytam sobie jego książeczki to perełki. 

    Mnie by tam nawet same wartościowe nazwiska pomogły :)
  • Wypatrzyłam, że nie ma na tęczowej liście tych autorów:
    -Agnieszka Stelmaszyk "Kroniki Archeo" 13 t., "Odyseusze" 3 t./ "Terra Incognita" 3 t.
    -Zuzanna Orlińska "Z Bożej łaski Jadwiga, król" , "Detektywi z klasztornego wzgórza"
    -Kazimierz Szymeczko "A to historia" , opowiadania w serii "Zdarzyło się w Polsce" (nie znam jego książek 16+)

    Podziękowali 2Aneczka08 Katanna
  • edytowano sierpień 2020
    Grażyny Bąkiewicz też nie ma (seria historyczna)
     i Anny Czerwińskiej-Rydel (świetne biografie)

    Podziękowali 2Aneczka08 Katanna
  • Robert Kościuszko rowniez nie podpisal. Autor Wojownika Trzech Swiatow, Serii: Klejnot Aswerusa i Straznikow wiary(cz. I Samson, cz
    II Gedeon). Moje dzieci 11 letnia corka i 8 letni syn chetnie przeczytali jego ksiazki.
    Podziękowali 2Katanna Joannna
  • Dżizas. Normalnie jakbyście volkslistę sprawdzali. Mam Florki dzieciom nie czytać czy pozaklejać ilustracje w panu Kuleczce? Jeśli treść książki i jej forma są ok, to nie będę człowiekowi w preferencjach grzebać. Bo ci nieżyjący też by nie przeszli przez sito...
  • Nie. Po prostu nie wspieram portfelem.
    Podziękowali 4Aneczka08 Katanna Wela Katia
  • Niestety ale to jest jak zdrada, zdrada idealow,  cios wobec najmlodszych, niewinnych. 
    Podziękowali 2Katanna Katia
  • Ja mam właśnie @Rejczel odwrotne wrażenie, że nakręca się sztucznie konfikt i wtedy są protesty ludzi lgbt, na to protesty anty lgbt i wszyscy się nawzajem pałują mentalnie a ten od unieważnionego małżeństwa zaciera ręce bo ludzie nie zajmują się sprawami ważnymi, nie dostrzegają działan władzy (swoją drogą czy on nie propaguje unieważniania małżeństw w prowadzonej przez siebie telewizji?). 
  • Marcelina powiedział(a):
    Dżizas. Normalnie jakbyście volkslistę sprawdzali. Mam Florki dzieciom nie czytać czy pozaklejać ilustracje w panu Kuleczce? Jeśli treść książki i jej forma są ok, to nie będę człowiekowi w preferencjach grzebać. Bo ci nieżyjący też by nie przeszli przez sito...
    Ja mam obawę, czy podpisanie takiej listy nie będzie powodowało, że Ci autorzy będą się czuli w obowiązku jeszcze bardziej wesprzeć tęczowe środowisko poprzez umieszczanie takich postaci w książkach dla dzieci. Wszystko oczywiście w imię słusznych ideałów wspierania słabszych... Świadomość, że się pod takim apelem podpisali sprawi, że będę czujniej sprawdzać dziecięca literaturę i tyle... 

  • edytowano sierpień 2020
    Na pewno warto sprawdzać co dzieci czytają - truizm. W gdańskiej bibliotece jest dużo takich "perełek". Kwestia czasu kiedy bedą zamówienia na świeże tęczowe książki u ww artystów. Nie odmówili podpisu na (volks)liście, duza szansa że wydawcy tez nie odmówiła.

    Na pewno polecamy:
    Ewa Stadtmueller - rozne opowiadania, serie o świętych.
    Eliza Piotrowska - podobnie

    OK są też nasze książki autorow:
    Tomasz Samojlik - przyrodnicze
    Aniela Cholewinska Szkolił - seria o Misi, wielbicielce zwierząt
    Elżbieta Zubrzycka, GWP - seria psych-ped o zajączku Filipie
    Podziękowali 1Katanna
  • @Marcelina, Ty tak serio? Patrzę na to w jaką stronę poszło np. społeczeństwo amerykańskie, gdzie ludzie są tak zmiękczeni, gdzie większość wartości się rozmyło. I u nas też się rozmywa wszystko, co wartościowe. Gdzie jest Tak Tak, Nie Nie? Dlaczego wspierać osoby, które podpisują coś takiego? By było więcej tęczowych książek?
  • Jeżeli rodzicom obecność  twórców w na tej liście się nie podoba to twórcy owi powinni to wyraźnie odczuć we własnej kieszeni.
    Ale pewnie bedzie jak zwykle: no nie podoba mi się,  ale cooo dziecku książeczki  mam nie kupić?! A w sumie, to tam nic strasznego właściwie  nie ma... No i bądźmy tolerancyjni... A na świecie są poważniejsze problemy, najpierw się  z nimi uporajmy...


    A inżynieria społeczna sobie spokojnie  kwitnie i owocuje.
  • My czytamy też autorów z listy, w te wakacje wzięliśmy na tapetę temat wysiedleń, pięknie o wzajemnym zrozumieniu pisze i Dorota Cembrzyńska-Nogala ("Wysiedleni", "Syberyjskie przygody Chmurki") i Magdalena Zarębska ("Projekt Breslau"). Ale właśnie obawiam się, że w ich twórczości mogą pojawić się wątki mieszające dzieciom pojęcia płci, a moje starsze dużo czytają same i ja nie nadążam z zapoznaniem się z treścią. Co do powyższych mam tylko zastrzeżenie do "Projektu Breslau", że 13-latka ma chłopaka, z którym się całuje, ale po prostu omawiamy sobie takie poboczne wątki wtrącone, jeśli nie jest to główny temat utworu. 
    Staram się dużo czytać tego, co oni i np. nie ma na liście Pawła Wakuły, którego nie polecam, bo jest zbyt okrutny i wyciąga niegodziwości ludzkie (nienawiść, zdrady), w serii "Zdarzyło się w Polsce" (którą lubimy i jest wartościowa) pozaklejałam jego gorsze opowiadania taśmą klejącą.
    Marcina Szczygielskiego też nie ma,  a jego nikt nie posadziłby o niesprzyjanie LGBT i do czytania jego książek mam b. mieszane uczucia. "Teatr Niewidzialnych Dzieci" był b. dobry, nie dopatrzyłam się nic zdrożnego, a dużo zrozumienia dla dzieci z domu dziecka. Ale inne książki zanim dam dzieciom, najpierw przeczytam sama, o ile dam. 
    Podziękowali 3Ania D. wiesia Wela
  • @Eleonora, mi właśnie o to chodzi w jaką to stronę będzie szło. A mając kilkoro dzieci, które dużo czytają, same chodzą do biblioteki, nie ma możliwości przeglądania wszystkiego.
  • Problemem też jest to, że książki dyskusyjne w temacie trwałości rodziny weszły do lektur szkolnych, fragmenty zamieszczane są w podręcznikach. Ja wielkie oczy robię, co można zaproponować  dzieciom. Np. "Pozłacana rybka" Barbary Kosmowskiej (lektura kl. 7,8 SP), ojciec nastoletniej bohaterki wiąże się z b. młodą kobietą, rodzi się im chore na nowotwór dziecko, matka nastolatki zamknięta w swoim świecie kariery naukowej. Bardzo poważne tematy, ale tak jakby usprawiedliwiony jest ojciec, że z taką żoną to nie da się wytrzymać.  Dla mnie 12,13 lat to za wcześnie na takie dylematy. 
    Podziękowali 1Barbasia
  • A ja kupiłam dziś synowi (prawie 10 lat) książki Ossendowskiego:
    https://www.taniaksiazka.pl/czao-ra-opowiesc-polnocna-antoni-ferdynand-ossendowski-p-764230.html

    https://www.taniaksiazka.pl/wacek-i-jego-pies-ferdynand-a-ossendowski-p-507990.html

    Zaczął dziś czytać pierwszą, bardzo mu się podoba.
    Nie znałam tych książek.

    W dzieciństwie czytałam tego autora "Życie i przygody małpki", bardzo-bardzo polecam, jest świetna, widziałam dziś w księgarni wznowioną z pięknymi ilustracjami. 
  • Co fajnego dla dziesięciolatki? Z takich typowo dziewczyńskich lektur. 
  • Mary Poppins; moja czytała jeszcze Calpurnie Tate, dwie części; rodzina Penderwickow
    Podziękowali 1Bagata
  • @Agnicha, nie zgadzam się. Nie mówię, że natychmiast każda z tych osób zacznie mocno promować takie treści. Ale sam fakt, że się podpisali może być początkiem tego, że powolutku takie treści będą umieszczane. Tutaj tylko wspomnienie, tam tylko rysunek. Jak w filmach amerykańskich, w których "tylko" była para gejów, miłych sąsiadów wychowujących dziecko, pokazujących się tylko na chwilę... Zobacz co się stało z osobami starszymi, które miały bardzo zdrowe kręgosłupy - zmiękły, zwiotczały, zaczęły przyjmować naturalnie to, co naturalne nie jest.
    Podziękowali 3Barbasia Joannna Katia
  • edytowano sierpień 2020
    Mnie np zastanawia Papuzinska, czy jest tak jak @Ania D. pisze czy jeszcze coś innego skłoniło ją (jej reprezentanta?) do podpisania
    E: i co w ogóle pisarze i artyści chcą osiągnąć tworząc takie listy. 
    Podziękowali 2Monira Aszna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.