Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pierniczki

1333436383947

Komentarz

  • Dzięki za wyrozumiałość. :)
    Szybki są, co prawda trochę się gdzieniegdzie rozpłynęły.
    A zdjęcie już i tak nieaktualne, jako że synek wyjadł część lukru - tu trochę skubnął, tam trochę - niby żeby nie było widać, ale przede mną i tak się nic nie ukryje. :)
  • Ktoś jest mi w stanie odkopać przepis na piernik (cisto) Lili?

    I jeszcze jakiś dobry przepis na keks poproszę!
    I na makowiec. Kurde, był chyba nawet taki wątek...
    Wyciągnijcie, proszę!!!
  • Pierniczki bezglutenowe. Pomysł autorski.

    200 g mąki bezglutenowej
    200 g maki kukurydzianej

    2 jajka
    1/2 kostki masła
    3 łyżki miodu
    1/2 szklanki cukru pudru
    1 łyżeczka sody oczyszczonej

    przyprawy wg uznania

    Masło roztopić z miodem. Gdy nieco przestygnie, dodajemy resztę. Zagniatamy ciasto.

    Wyszło gładkie, nie rozsypuje się, jest mało słodkie.
    Podziękowali 1Anna78
  • Od kiedy piekę pierniczki,zawsze wieszam część na choince. Jak pachnie :)
    U mnie w domu rodzinnym nie było tej tradycji..
  • u mnie tez nie bylo... a teraz wsiaklam i irenowe sa na etapie sznureczkow doczepiania a marcelinowe na balkonie w formie jednolitej i nie wiem czy zdaza opuscic tenze do swiat ;)
  • Marcelinowe upieczone. Co za woń!
  • pierniki

    nasze tegoroczne pierniczki :)
  • Dlatego moje wciąż leżakują w postaci ciasta.
  • Nasze też zjedzone. Dziś zagniotłam kolejne. Jutro będziemy piec
  • @anulaczarnula nasze pierwsze pierniki z 3 kg mąki też zasiliły klasowe wigilie itp
  • Czy ciasto piernikowe można zamrozić?
    Bo chyba przesadziliśmy z ilością...
  • Zosia wałkuje i wycina, ja piekę, reszta zajada. Pachną.
  • problem ciasta zażegnany. Zrobiliśmy z niego szopkę- nawet dwie!
    Teraz dajcie mi na szybko jakiś dobry przepis na lukier, który nada się do sklejenia, bo to musi się jakoś trzymać.
  • białko utrzeć z cukrem pudrem na gładko i gęsto :)
  • Ciekawe zjawisko zaobserwowałam. Pierwszy raz robiłam w tym roku pierniczki z szybką z landrynek, ostatnia sztuka wisi na choince i co widzę? Od jakiegoś czasu szybka znika w wyniku działania siły grawitacji - po prostu spływa w dół po pierniku. Też tak macie?
  • naszym nic sie nie dzieje :) choc kiedys pamiętam, landrynki się roztapiały i kapały pod wpływem ciepła lampek choinkowych, może to to?
  • U mnie szybki landrynkowe skapywały w miarę upływu czasu. Może to przez wilgoć w powietrzu? Dlatego w tym roku szybek w choinkowych pierniczkach nie było :)
  • Chyba czas zagniatać leżakujące ciasto :-)
  • kysz kysz

    jestem na w-o

    kysz! ;)
  • Jeszcze czas jakieś dwa tygodnie.
  • Juuuuuuż???
    Bez przesady!
  • Jeden powód więcej, by nie zawracać sobie głowy leżakującym ciastem na pierniczki :P

  • Jojo, jak pierniki to i mikolajki! Co to ma byc w ogole...
  • Nooooo,mikołajki wyciągnijcie:-)
  • A ja w poniedziałek zagniatam:)
  • My lubimy oszukane pierniczki. Czyli kruche miodowe ciasteczka z przyprawami. Są idealne na 3ci dzień. Pierniki zawsze wychodziły mi za twarde i bez porównania z kruchymi.
  • Trzeba sobie pomnożyć tą ilość kilka razy, zależy ile chce się mieć ciastek.

    2szkl mąki
    2 jajka
    1 kopiasta łyżka masła
    pół szkl cukru
    6/7 łyżek miodu
    1 płaska łyżeczka sody
    Przyprawy: 1łyż cynamonu,1łyż piernikowej mieszanki, pół łyż kawy

    Wymieszać mąkę z miodem, sodą i przyprawami. Potem dodać cukier, ciepłe masło i jajka. Długo i dokładnie zagniatać, im lepiej zagniecione tym lepiej. Uwaga, rosną.
    Piec w 175'C po 5 minut.

    I ważna rada: gdy stygną lepiej nie kłaść ich na talerzu bo dół się zrobi niefajnie wilgotny. Najlepiej na szmatce. Druga sprawa że gdy leżą w trakcie schnięcia jedno na drugim to się wyginają. Najlepiej na 5 minut zostawić je na blasze i dopiero zdjąć. Potem są bezproblemowe. Czasem dodaje więcej masła. Do zbyt lejącego się ciasta można śmiało dodać sporo mąki, i tak będą dobre.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.