Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chleb żytni i pszenny na zakwasie

1525355575862

Komentarz

  • U nas nie ma problemu,  blachy tylko natłuszczane, rzadko czymś wysypujemy. Formy mam stalowe. Nie wiem, czemu Twoje przywierają.
  • Hmm...tez nie wiem.
    WcEsniej bylo lepiej.
    Moze z czasem sie zurzyły? Moze ta powłoka straciła swoje własciwosci?
    Moze powinnam wymienic na nowe?
    Ew. moze papuerem wykładac?
  • Można papierem. Mamy jakieś czarne formy, ale ich do chleba nie używamy, bo one do temp. do 220, my pieczemy chleb w wyższej.
  • @Skatarzyna a te stalowe formy to jakie?
  • wykładałam papierem i niby było ok ale chleb nie miał chrupącej skórki i wkurzało mnie zdejmowanie. zakupiłam nowe srebrne blachy natłuszczam wysypuję mąką pełnoziarnistą i super jest, po 8 latach pieczenia do tego doszłam...
  • Nie dla Ciebie, bo pisałaś, że Cię patelnia AleksandryB nie przekonuje, a one dokładnie z takiej samej stali, sama je wypalałam by nabrały odpowiedniej powłoki.
    Jakbym nie miała tych moich, to kupiłabym te:
    https://www.pomocnicykuchenni.pl/blachy-i-ranty-do-pieczenia,blacha-do-chleba-na-zakwasie-forma-,35,020211116,6302.html

  • Macie jakieś pewne przepisy na bułki z mąki pelnoziarnistej?
  • Ja wykładam papierem. Jak były nowe, to ładnie chleb wychodził z czasem zaczął przywierać, więc natłuszczam i wykładam papierem.
  • Blaszki się muszą zahartować. Serio
  • Abstrahując od chleba, mąż kupił takie zwykłe "srebrne" blaszki do tart, jakoś ta głupio (krótko!) leżały na oknie, że coś zadziałało jak soczewka i jedna sie punktowo zagrzała, że sie przepaliła na wylot! Tak mi sie przypomniało...
  • A jak się hartuje blaszki?
  • To jeszcze jedno pytanie.
    Co zrobic, zeby skorka na wierzchu chleba była bardziej miękka?
  • Po wyjęciu posmarować pędzelkiem czystą wodą i przykryć ściereczką.
    Podziękowali 1Małgorzata32
  • Ja po wyjęciu gorący chleb na kratce przykrywam ściereczką. Mam taką poszewkę na poduszkę, która służy mi do przykrywania. Składam ją także jest gruba warstwa ścierki. Moja mama drożdżowe oprócz ścierki przykrywała jeszcze kocem.
  • Co do blaszek to mój mąż również piecze w stalowych blaszkaca tzn ze stali nierdzewnej. Też kupowalismy w sklepie pomocnicy kuchenni już tu linkowanym. Maja swój sklep stacjonarny w Wawie w okolicach powzakowskiej. Ale mają też internetowy. Blaszki są droższe ale dla mnie super i każdemu polecam.
    Podziękowali 1Małgorzata32
  • Ja nie smaruję wodą i też miękkie.
  • Dzieki!
    Zakupię te blaszki!
  • Har r uj e się naturalnie :)
    Tzn . Piekąc w nich . U nas na początku wszystkie przywierały
    Po dłuższym pieczeniu jest super

    Ostatnio zrobiłam 3 bochenek w nowej blasze i ciężko było wyjąć
  • To u minie odwrotnie nie przywierało jak były nowe. Po kilku miesiącach zaczęło przywierać.
  • @OlaN.-to obaliłaś m i ja teorię ;trzeba kupić stalowe
  • Ja kupiłam stalowe wiltona z powłoką nieprzywieralną. Może ja coś źle zrobiłam, że powłoka się zepsuła. 
  • Kurcze...znow mi ten chleb przywarł.
    Znow sie nameczyłam z wyjmowaniem.

    Przykryłam wlasnie wilgotną sciereczką.

    Mam jeszcze w alternatyeie formy gliniane (keksówki typu "garnek rzymski").
    Ale przyzmsm, ze nigdy nie próbowałam.
    Ktos z Was piecze w glinianych?


  • Piekłam, popękały mi w piecu chlebowym, ale tam temp 300+
    też trzebabyło dobrze wysmarować i starannie obsypać, by nie przywierały.

  • Mam dwie ok. 6-letnie blaszki chlebowe z Tesco Professional Cook czy jakoś tak, z czarno brązową etykietą. Świetne. Chleb sam wyskakuje jak jest dobrze wypieczony. Prawie wcale ich nie myję bo po pieczeniu najczęściej są czyste a smaruję praktycznie tylko jeśli umyję. Niczym nie obsypuję. Nie mają chyba jakiejś szczególnej powłoki, ale są grube i ciężkie. Poza tym mam 2 zwyczajne cienkie. Jedna prawie zawsze ok, chleb wyjmuje się bez problemu choć trochę okruchów przywiera i raczej trzeba umyć i nasmarować. Druga, niby podobna blacha, ale porażka na całego. Wiecznie sie chleb przykleja, potem wydobyć nie można wiec czesto się rozwala. Za każdym razem zastanawiam się, dlaczego jej jeszcze nie wywaliłam. A to pewnie dlatego, że tych Professional Cook już chyba nie produkują i nie mogę sobie dokupić.
  • edytowano październik 2017
    Od dłuższego już czasu wykładam papierem do pieczenia, a mimo to co jakiś czas kupuję nowe blaszki,kiedy widzę ,że mi się chleb gorzej dopieka.
    Chleb na zaKWASIE jak sama nazwa wskazuje zawiera kwas,który niszczy blaszki.
    Ba,nawet kiedyś jak upaćkałam umywalkę w łazience (czemuś tam nie mogłam skorzystać z kuchni) i zostawiłam na jakieś 10 minut to mi się skubany tak wżarł w umywalkę ,że nijak wyczyścić nie dało.
    Generalnie staram się blaszki myć jak najrzadziej,żeby jak najdłużej przetrwały ale i tak się niszczą.
    I zdecydowanie tak jak dziewczyny piszą- stalowe najlepsze.

  • Ja mam zwykle czarne blaszki do chleba. Tanie z biedronki;) dzieci smaruja olejem przed pieczeniem , czasem niedbale ale chleb zawsze wychodzi bez trudu. Praktycznie w ogóle ich nie myje, sa.tylko do chleba
    .
  • Ja robiłam chleb gryczany bez drożdży. Nie pamiętam jak to czasowo wychodzilo ale bede strzelać: Dwie torebki kaszy gryczanej palonej namoczyć w wodzie na ok 24h. Jak w międzyczasie wode ta kasza wchlonie to zalać tak żeby byla ta kasza przykryta. Potem po tych 24h zmiksować ja w tej wodzie, dodac soli do smaku, ziaren, wymieszać i przełożyć do foremki natluszczonej. Odczekać z dwie trzy h żeby troche ciasto polezalo i piec aż się zrumieni. Nie pamiętam ile i w jakiej temp się piecze, ja na oko zawsze. Dobry wyszedł.
  • Ja nie na opadanie tylko po 8 godzinach daję drugą porcję mąki. Patrzę tylko czy wyrosło.
  • Gdzie kupujecie mąkę razową?
    Sprawdzoną.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.