Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Aromatycznie na jesienno-zimowy czas :)

13

Komentarz

  • Też dziś buszowałam po W -żucie w poszukiwaniu przepisów i tez natknęłam się na tą szarlotkę z sypanych składników choć innego autora ,,póki co wcinam kapustę kiszoną
  • ja drugi dzien z kolei robię roladę Promamową z jabłkami - pycha
  • KR??WKA

    ciasto:
    3 szkl. mąki
    10 dag masła lub margaryny
    4 łyzki miodu
    cukier waniliowy
    1/2 szkl. cukru
    2 jajka
    1 łyżeczka sody

    Masa I
    1/2 l śmietany
    cukier, cukier waniliowy do smaku
    2 śmietan-fixy

    Masa II
    puszka mleka skondensowanego

    Składniki na ciasto połączyć, wyrobić i podzielić na 2 części. Upiec dwa placki, 10-15 min. w tem. 170 stopni

    śmietane ubić z cukrem i dodać smietan- fix
    na placek dac bitą smietane przykryć drugim plackiem...polac to masą krówkową (puszkę mleka wstawiamy do wody i gotujemy 3 godz. na małym ogniu. jak troche przestygnie otwieramy i polewamy ciasto)
    można posypać siekanymi orzechami, wiórkami, płatkami migdałowymi...co kto lubi:-)...ciasto mega proste...lepiej zrobic dzień wcześniej żeby sie w lodówce przegryzło;-)
  • [cite] matka6:[/cite]ja drugi dzien z kolei robię roladę Promamową z jabłkami - pycha

    moge przepis poprosić;-)
  • Właśnie mam pytanie a propos Orfeusza vel Izaury.
    Czy te wiórki kokosowe mają iść do sera, czy ciasto ma być tymi wiórkami posypane?


  • To jest super przepis! Potwierdzam!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • No, ja też ostatecznie zrobiłam bez wiórek, bo okazało się że na ostatnie kokosanki wszystkie zużyłam:tongue:

    A i jeszcze jedno pytanie.
    Ile cukru dać do masy serowej? Bo napisane jest żeby wpierw utrzeć jaja z cukrem.
    Zrobiłam na oko, zobaczymy jaki wyszedł.
    Póki co stygnie, ale wisi nad nim widmo zjedzenia na gorąco:wink:
  • [cite] Monika i Darek:[/cite]puszkę mleka wstawiamy do wody i gotujemy 3 godz. na małym ogniu
    To już historia. Teraz są gotowe puszki z masą krówkową. Producent ten sam. Trzeba uważać przy kupowaniu, bo oprócz masy krówkowej jest też masa czekoladowa.
  • wiem, widziałam ostatnio nawet w Biedronce...tyle, że mniejsze puszki i drożej kosztują...więc wolę pogotować a w międzyczasie zrobić reszę:smile:
  • szukam dobrego przepisu na Murzynka i ciasto czekoladowe...może ktoś ma?
  • Czarna babkaSkładniki:
    1 margaryna (my dajemy masło i dajemy go 1/4 kostki więcej)
    4 jajka
    2 szklanki cukru
    4 łyżki kakao
    Â? szklanki wody
    2 szklanki mąki
    3 łyżeczki proszku do pieczenia

    Sposób przygotowania:
    Margarynę, cukier i kakao rozpuścić razem (prawie do zagotowania), odlać Â? szklanki polewy, po wystygnięciu dodajesz żółtka, mąkę i proszek do pieczenia. Białka ubić na pianę i dodać do ciasta. Upiec w temp.200° ok.45 minut.
    Polewa- do gorącej polewy dodać łyżkę masła i rozmieszać, następnie dodać cukier puder (do pełnej szklanki) i mieszać dopóki się wszystko nie rozpuści. Jeśli polewa Ci wystygnie podgrzej ją na parze.
    Smacznego!
    P.S. Moje teściowej wychodzi super babka z użyciem margaryny, ja daję więcej masła i też wychodzi piękna, przy jednej kostce masła nie wyrosła.
    Przy duzej blaszce powiększcie proporcje.
  • Chciałam dziś zrobić roladę Promamy. Zaglądam do lodówki- a tam żadnego jajka:cry:
    W wieje u nas tak, że psa z budy nie wygonisz. Tak więc do sklepu z Małą raczej się nie wybiorę...
    A takiej sobie chęci na tę roladę naroniłam:confused:
  • Małgorzata32, na otarcie łez bez jajek zrób ciasteczka maślane :bigsmile:
  • Roladę zrobię jutro...
  • Albo Apple Pie, najlatwiejsze na świecie . W dodatku mozna jeść na ciepło (dla niecierpliwych)i na zimno:
    Ciasto:
    2 i 1/4 szkl.mąki
    2/3 szkl. oleju
    1/3 szkl. wody
    szczypta soli

    Zagnieść ciasto i podzielić na dwie części.Rozwałkowac jedną część i do tortownicy (ja daję do takiego szklanego na tarty, wtedy sok nie wycieka podczas pieczenia). Na to jabłka, obrane i starte na duzych okach, wymieszane z cukrem (3/4 szkl.)i cynamonem wg uznania. Na góre druga część ciasta-rozwalkowana i skropiona roztop. maslem (2 łyzki).Piec do zrumienienia.

    Ciasto najlepiej sie "trzyma" na drugi dzień, ale rzadko udaje mu się przetrwać ...:wink:
  • Dopiero zrobiłam ciasteczka maślane z córkami, a tu już kolejne fajne przepisy do wykorzystania...!:shocked:
    Następne będzie Apple Pie. Brzmi apetycznie...
    Super!!!
    Przy ciastkach była cała masa radości i pyszności!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • wczoraj na imprezkę rodzinną zrobiłam fale dunaju z jagodami :) i przeróbkę sernika gotowanego Lilki.

    i normalnie wszystkim smakowało :bigsmile:
  • Właśnie zagniotłam ciasto na rolady. Będą w trzech wersjach- z masą makową, serową i jałkami...
    Ale mam jeszcze jedno pytanie- Czy ciasto wkłada się do zimnego czy też do nagżanego piekarnika??? Ja zawsze wkładam do gorącego. Ale tak na wszelki wypadek pytam...
  • Mamy mieć jutro na obiedzie naszego księdza kapelana. On jest wiiiiieeeelkim fanem ciasta drożdżowego:bigsmile:
  • Mam kuchenkę z termoobiegiem, zawsze wkładam ciasto i wtedy włączam piecyk.
    Te drożdżowe strucle rosną wspaniale i zawsze wychodzą. :bigsmile:
    Ale pewne najlepiej robić tak, jak wychodzi z własnego doświadczenia. :bigsmile:
  • Ciasto w piekarniku:bigsmile:
    Z masą makową i serem Ok. Ale tych z jabłkami nie mogłam zwinąć...Za każdej strony mi wypłynęło:cry:. Chyba za rzadkie były...
  • A zawinęłaś boczne brzegi lekko do środka...? Wtedy mniej wycieka lub wcale...:smile:
    Chyba, że faktyczne marmolada zbyt rzadka...:wink:
  • natchnęłyście mnie :)

    chyba kupię drożdże, chociaz jeszcze reszta ciasta w lodówce a jutro chrzest i chrzciny bratanka męża
  • A jak zwinąć tą roladę? Niigdy nie robiłam takiego ciasta, a przepis wydaje się prosty przez co zachecający, ale to zwijanie mnie przeraża. Umiem zwinąć makowiec, ale roladę??. Łopatologicznie poproszę.
  • Zwija się tak samo, tyle tylko że na dłuższych brzegach dobrze jest też najpierw z centymetr-dwa założyć do środka, taki zakład zrobić, żeby schować nadzienie - wtedy nie wypłynie (przynajmniej ma mniejsze szanse:bigsmile:). Ja cienko wałkuję te brzegi, cieniej niż całe ciasto, żeby rolada nie była zbyt gruba na końcach po zwinięciu.:bigsmile:
  • [cite] Lila:[/cite]ja muszę się przyznać, ze robiłam te roladki ProMamy i bardzo mało mi urosły, w smaku były ok, ale troche mało pulchne

    może jakieś drożdże miałam nie za dobre??

    Sylwia, a jak zmodyfikowałaś mój sernik?

    jak zrobiłam ciasto kruche, to zamiast na trzy placki wyszło mi ciasta na dwa.
    upiekłam dwa, i przełożyłam masą serową a na górę brzoskwinie i .....galaretka :):):):):)
    i co najdziwniejsze, wyszła!!!!:wink:
  • Dzięki za podpowiedź w sprawie zwijania, powiem mężowi, to zwinie ja się boję :bigsmile:.
    A wypełnienie rolady, to wg przepisu Promamy jest kg mąki. Podzieliłabym na cztery rolady jak pisała Promama, tylko kwestia ile do każdej mam włożyć masy makowej/serowej/jabłkowej?
  • Ja wkładałam "na oko".
  • Ja też "na oko":bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.