Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pierniczki

1383941434447

Komentarz

  • Moi męczą od dwóch tygodni o pierniczki. 
    Ale na razie pierogi lepia w zamian :)
  • Ja jeszcze z tydzień poczekam na zrobienie ciasta piernikowego. Choć tez już pomyślałam o nim. 
  • Śledziowy nie wypłynął! 
  • @ewaklara a jak wyglądają te koszyczki na cebule? Chętnie bym podpatrzyła pomysł.
  • Kupiłam kratkę w Leroy jakaś ogrodnicza, wycięłam i uformowalam walce, połączyłam gdzie trzeba drutem. Kratka kosztowała z 7 zł, a jeden koszyczek tyle wynioslby gotowy. Wyszło z 8 koszyczków.
    Podziękowali 1Ania D.
  • ja się przyznaję,dziś zrobiłam leżakujące ciasto......juz stoi na tarasie...
    Podziękowali 1Dorotak
  • @agnieszkamama O, no tak to już. Dzięki za przypomnienie. Też zrobię w tym tygodniu. :)

  • Czy macie może jakiś sprawdzony przepis na ciasto do ozdób piernikowych np.domków. Potrzebuję na konkurs szkolny. Może być niejadalne, byle byłoby tanie ;) Takie bez miodu, masła. Czy uda się bez cukru? ;)
  • Bez miodu się na dimek nie bardzo nadaje bo ten miód utwardza właśnie.
    Podziękowali 1PonuraKura
  • Mozna uzyc miodu sztucznego, jak ma byc niejadalne, i np. smalcu.
    Podziękowali 1PonuraKura
  • @PonuraKura - ja co roku robię ale nie umiem wkleić z telefonu
    Wpisz mały gość niedzielny domek z piernika
    Podziękowali 1PonuraKura
  • Myśmy dziś robili pierniczki z 1kg mąki, w tym części składowe na domek, ale to była partia dla nas i na prezenty, więc i masło, i miód. 
    W miarę tani i jadalny domek może być z gotowca - np. chatka z piernika dr Oetkera
    https://www.oetker.pl/pl-pl/nasze-produkty/pierniczki/chatka-z-piernika.html
    Ja kupiłam raz, zachowałam sobie szablon i teraz co roku piekę przy okazji pierniczków.
    W tym roku pierniczki z przepisu chyba @IrenyB, ze strony 
    http://przepisyodserca.blogspot.com/2012/12/pierniki.html
    Podziękowali 1PonuraKura
  • Dziękuję za odpowiedzi. Właściwie nie planowałam robić sensu stricto domku, tylko płaskorzeźbę ;) Niestety, syn się pochorował i raczej nic z konkursu nie będzie.
  • Szukan przepisu na pierniczki ktore są ciemne i nie zmieniaja ksztaltow po pieczeniu. Nie wiem czemu zawsze w piekarniku mi sie znieksztalcaja i serca juz nie są takie ładne a gwiazdki mają wygięte promienie;/
  • Ksztalt sie zmienia chyba dlatego, ze ciasto rosnie. Ja mam taką foremke rzezbioną w drewnie, jak dawniej byly, pamiatke z Torunia, w ksztalcie konia z karetą. Pierwszy raz robilam i tez bylam rozczarowana, ze sie wszystko zdeformowalo, jak ciasto uroslo.
    Chyba musi byc w ciescie mniejsza ilosc sody czy innych spulchniaczy, u mnie bylo 2 lyzeczki na 1 kg maki.
  • No wlasnie ja robilam z tego przepisu. Za grubo rozwalkowalam. Cienko rozwalkowane byly zdecydowanie wyględniejsze. Trzeba brac pod uwagę, ze jeszcze troche urosną w piekarniku.
  • uJa powiedział(a):
    Szukan przepisu na pierniczki ktore są ciemne i nie zmieniaja ksztaltow po pieczeniu. Nie wiem czemu zawsze w piekarniku mi sie znieksztalcaja i serca juz nie są takie ładne a gwiazdki mają wygięte promienie;/
    jak dojde do komputera, to Ci wyślę mój. Zazwyczaj dość ciemne i ładnie trzymają ksztalt
  • @Aniuszka do tych foremek snycerskich to tylko ciasto bez.żadnych spulchniaczy. Jeszcze nie robiłam, ale tak mi sprzedawca radził.
    Podziękowali 1Aniuszka
  • A wiecie jak zrobić takie pierniki jak toruńskie właśnie? Mi się wydaje że ten findus jest blisko jak się grubsze piecze ale jednak przy grubszych to lekki zakalec wydaje mi się... Może by musiały polezaKowac rzeczywiście długo? My w tym roku 2 tygodniowe będziemy miec
  • Hania powiedział(a):
    uJa powiedział(a):
    Szukan przepisu na pierniczki ktore są ciemne i nie zmieniaja ksztaltow po pieczeniu. Nie wiem czemu zawsze w piekarniku mi sie znieksztalcaja i serca juz nie są takie ładne a gwiazdki mają wygięte promienie;/
    jak dojde do komputera, to Ci wyślę mój. Zazwyczaj dość ciemne i ładnie trzymają ksztalt
    A zdążysz do 16?
  • Monira powiedział(a):
    To najlepsze na świecie pierniczki wg przepisu mojej teściowej. Wklejam - bo szkoda, żeby się przepis zmarnował.

    0,5 kg mąki
    20 dkg cukru pudru
    karmel z 5 dkg cukru
    10 dkg masła
    3 dużę łyżki miodu
    1 dkg sody oczyszczonej
    2 jajka

    + przyprawy - warto samemu zmielić zamiast kupować gotowe (do piernika). Dla dzieci to frajda.:bigsmile:

    2 płaskie łyżeczki goździków
    0,5 gałki muszkatułowej
    1 duży cukier waniliowy
    2 łyżki kakao
    3-4 łyżeczki cynamonu
    ziele angielskie
    kolendra
    pieprz ziołowy
    anyż
    (4 ostatnie niekoniecznie)

    zrobić karmel, dodać miód - ostudzić
    utrzeć masło z jajkami i cukrem, dodać karmel i przyprawy
    na końcu dodać mąkę z sodą
    zagnieść jak ciasto na pierogi
    odstawić (najlepiej w folii żeby nie wyschło)
    wałkować na grubość 0,5 cm - wykrawać pierniczki
    piec 10 min w 220

    na ciasteczkach układamy orzechy i migdały (przed pieczeniem). Po pieczeniu polukrować.
    Pieczemy je w Mikołaja i przechowujemy szczelnie zamknięte.
    Są pyszne. :peace:
    Czy ktos robil te pierniki czy tylko ja taka nieudolna? Karmel wlany do masla zrobil sie twarda klucha, wyciagalam , rozmiksowalam zyrafa, po wszystkim okazalo sie ze sa okropnie slodkie. Nie spojrzalam wczesniej ze jest 0,5 kg cukru na 1kg mąki plus jeszcxe miod. Próbujemy je wykrawac ale wszystko sie lepi. Nie wiem co poszlo nie tak. Moze smak po upieczeniu nam wynagrodzi godzinna walke z przygotowaniem ciasta.
  • Ja mam taki przepis, pewno z orga ;) 
    1kg mąki
    1szkl cukru ( daje mniej i daje brązowy) 
    2 łyżeczki sody 
    3 jajka 
    przyprawa do piernika 
    200-250 G masła 
    3 łyżki śmietany 


  • Wyrabiać, wałkować, wykrawać i piec to nie bardzo, ale lubię je potem lukrować 
  • UJa, cukru jest w przepisie 5 deko, nie 50. Ja robie te pierniczki co roku. Karmel musi byc goracy, cale ciasto w czasie wyrabiania powinno byc cieple. 
  • Jeszcze cukier puder. Robilam z podwojnej porcji. Po upieczeniu są smaczne ale drugi raz w karmel sie nie bede bawic.
  • @hipolit, ładnie ozdobilas. Jak to tak ladnie zrobic? Wytlumaczysz mi krok po kroku?
    Podziękowali 1annabe
  • @hipolit przecudnie lukrujesz!!!!! Ja tez tak chcem!!!
  • @hipolt ile je pieczesz I w jakim ustawieniu piekarnika?
  • Wiol 
    na oko ;) i czas i temp bo mi sie starły napisy na pokrętłach przy kuchence 

    lukier to białko i cukier puder 
    albo sok z cytryny i puder
    im dłużej sie go uciera to jest bielszy. 
    Czasem dodaje barwniki ( kupione na Allegro) a do białego lubię dodać taki z brokatem, wprawdzie ten brokat mało brokatowy taka bardziej perła z tego wychodzi ( perłowy połysk) 
    Potem do woreczka strunowego i odcinam róg w nim, im mniejszy otwór tym lepiej.. 

    i tyle, 
    potem tylko ręka naiwania długo i zakwasy ;) 
     
    jako ze my mało pierniczkowi to robię je - Hahaha - jak to mąż powiedzial „dla jednego zdjęcia na fb czy insta” ;) 
    Mlody do szkoły co roku zabiera i dzieciaki siostry mojej tez biorą do pkola i szkoły ;) 

    kiedys jeszcze robilam babeczki Młodemu na klasowa Wigilie i tu było „weselej” bo ubzdurałam sobie ze każdego roku maja byc inne ;) 
    Podziękowali 1Wiol
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.