Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pierniczki

1394042444547

Komentarz

  • hipolit powiedział(a):
    Ja mam taki przepis, pewno z orga ;) 
    1kg mąki
    1szkl cukru ( daje mniej i daje brązowy) 
    2 łyżeczki sody 
    3 jajka 
    przyprawa do piernika 
    200-250 G masła 
    3 łyżki śmietany 


    Chyba pominelas miód.
  • uJa powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Ja mam taki przepis, pewno z orga ;) 
    1kg mąki
    1szkl cukru ( daje mniej i daje brązowy) 
    2 łyżeczki sody 
    3 jajka 
    przyprawa do piernika 
    200-250 G masła 
    3 łyżki śmietany 


    Chyba pominelas miód.
    Tak, dzięki 

    w przepisie jest szklanka miodu ;) 
  • @ewap kamis ma gotowe mieszanki, w których nie tylko jest cynamon i cukier. Może być do ciastek korzennych.
  • Do przepisu irenyb dodalam kakao. Nie robice tego. Powstalo mega twarde i kruszace sie ciasto ktorego nie da sie wywalkowac. A jak juz sie umecze to dzieci nie maja jak wykrawac plastikowymi foremkami.bo go nie przrcinaja ciasta. Kolejne skladniki do kosza.
  • Ja robię zawsze taka konsystencję ciasta na pierniki żeby dali się spokojnie rozgniatac w rękach, czyli wszystkie składniki na oko. Potem jak stoi na balkonie to twardnieje ale pod wpływem ciepla i rozgniatania robi się mięciutkie. Trzeba do wałkowania podsypywac sporo maki ale wychodzi fajne i da się wycinać. Tylko kakao niepotrzebnie dodałam bo się okazuje ze najmlodsi nie mogą.
  • Ja juz chyba nie bede w tym roku robic piernikow. Mam juz dość i nie mam juz miodu.
    Szkoda skladnikow na moją nieudolnosc.
  • @uJa czasem za twarde wyjdzie to trzeba miodu albo masła dodać.
    Podziękowali 1aneta77
  • No dodalaam rozpuszczonego masla i dalo sie wywalkowac ale po upieczeniu nie przypominaja pierników tylko złe zrobiine twarde kakaowe ciastka. Są brzydkie i nie smaczne. Zrobie z nich cakepopsy na urodziny dziewczynek i juz
  • Woooooooooooooooooooooooooooooooow!
  • Piekne! Dzielo sztuki! 
    Dziewczyny, jak robicie lukier? Moim z cukru pudru i soku z cytryny nie daloby sie tak misternych wzorow wykonac. No i nie jest tak snieznobialy. Z bialkiem nigdy nie robilam, boje sie surowych jajek. 
  • edytowano grudzień 2017
    Ten lukier na domkach jest prawie na pewno bialkowy, jest snieznobialy. Ja robie z cukru pudru i goracej wody, proporcja: pol szklanki cukru pudru - lyzka, dwie wrzatku. Lukier bez bialek jest wprawdzie bialy ale taki jakby przejrzysty, a ten tu jest ' transparentny' ;)

  • Z białek tz.lukier królewski.
    Na jedno białko szklanka cukru pudru i kilka kropel soku z cytryny-10 min.miksujemy.
    Wkładamy do woreczków strunowych z maleńką dziurką zrobioną w rogu.
    Zamykamy a czasem jeszcze recepturką zagumkowujemy-szczególnie młodszym.
    Wszystkie dziewczyny ozdabiały oprócz małej oczywiście :smile: 
  • Dosyć długo schnie ten lukier. Wczoraj ozdabiały a dzisiaj związałam właśnie,bo już był na tyle twardy,że było to możliwe.
  • A gdzie kupujecie woreczki strunowe? Z jak duzych korzystacie? Ja mam taki pisak-strzykawke silikonowa. Dla misternych wzorow ten otwór jest jednak za duzy. I problem mam taki, ze jak narysuje jedna rzecz obok drugiej, to mi sie ten lukier zlewa w jedno.
  • Drobne kropeczki mozna nanosic dobrym, gestym,waskim pedzelkiem takim do malowania zanurzanym w lukrze.
    Podziękowali 1Aniuszka
  • Dobra, to teraz ja:
    dopiero jutro mogę pierniczki wykonać.
    Z którego przepisu, żeby były od razu do jedzenia, (a nie musiały zmięknąć)?
    Dziękuję, 
    k.
  • @mamlu, dzięki. Fajny przepis, jutro popełnimy :).
  • @mamlu robie pierniczki z tego przepisu już któryś rok z rzędu. Są smaczne i błyskawiczne :-)
  • Bezglutenowe też leżakują? Może bym zrobiła...
  • Już powinny być pierniczki zrobione. A ja nie mam siły :'(
  • @mamasara to upieczesz sobie "niewyleżakowane" -też są pycha.

    @Joanna36 bezglutenowe raczej nie muszą ale mogą.
    Bo w leżakowaniu właśnie o gluten chodzi.

    Zawżdy zarabiało się ciasto jak się dziecko urodziło i leżało ono sobie w ciemności i chłodzie kilkanaście-dzieścia lat aż się doczekało weseliska  narodzonego :smiley: 
    Podziękowali 1Joanna36
  • @kasha a co to jest "niewyleżakowane"?
  • @mamasara dziś robisz-jutro pieczesz :smiley:
    Albo nawet i dziś robisz-dziś pieczesz :smiley: 
    Np. takie:
    Ilość na 2 blachy piekarnikowe,cieniej rozwałkowane na 3

    7 dag margaryny/masła (1/4 kostki)
    12,5 dag miodu (1/3 szklanki)
    7 dag cukru pudru (1/3 szklanki)
    1 czubata łyżeczka przyprawy do pierników
    1 jajko
    1 łyżka kakao
    25 dag mąki (1i 1/2 szklanki)
    1 płaska łyżeczka sody


    1. Margarynę, miód i cukier rozpuszczamy dokładnie w rondelku, do uzyskania jednolitej masy, a następnie studzimy.
    2. Jajko ubijamy z kakao i przyprawą do pierników.
    3Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia do miski,
    4Dodajemy ubite jajko i przestudzoną masę miodową i  wyrabiamy ciasto (jest ono dosyć miękkie) i wkładamy do lodówki na ok. 30 minut.
    5. Stolnicę posypujemy obficie mąką i wałkujemy na niej ciasto na cienki placek. 6.Foremkami wycinamy dowolne kształty pierników.
    Kształty mogą być bardzo fikuśne, bo pierniczki nie rosną na tyle, aby się mogły zdeformować.
    7. Ciastka układamy na wyłożonych pergaminem blaszkach i wkładamy do pieca, nagrzanego do 180 stopni na 10 minut.
    8. Po wystudzeniu pierniczki dekorujemy w dowolny sposób.


    Po upieczeniu ciastka są twarde, lecz miękną po kilku godzinach w odkrytej salaterce, w temperaturze pokojowej. Polukrowane miękną jeszcze szybciej.


    Podziękowali 1mamasara
  • Mam ciasto w trakcie. Z półtorej porcji robię. Martwię się tylko czy maki starczy 2 kg.. bo pamietam ze tam wchodzi..w razie czego dołożę po wyciągnięciu? Robił ktoś tak? Mi cis się pamięta ze to wyjęte i tak trzeba mąka rozrabiać bo to taka miękka masa
  • Ja daję na porcje 1 kg i po wyjęciu z lodówki już nie trzeba dodawać. Teraz jak robię to rzeczywiście ciasto jest luźne, ale jak polezakuje to twardnieje. Dzisiaj też przygotowuje ciasto. 
    Podziękowali 1MAFJa
  • Wrzuciłam całe dwa kilo.. jest dość gęste ale sprężyste takie jak na pizzę wyrobione to zdecydowanie nie.. jeszcze kilogram by wlazł.. mi przeważnie wchodziło chyba z półtora na porcje a teraz 2 na półtora porcji.. No nic przykrywam folia i daje do przedsionka.. wyrabiać będę za miesiąc to dosypie w razie czego
  • @ Bea :        
    składniki:
    3 ½ szklanki mąki
    1 łyżka proszku do pieczenia
    1 łyżeczka sody
    ½ łyżeczki soli
    4 łyżeczki cynamonu
    opakowanie przyprawy do piernika
    1 szklanka oleju roślinnego
    1 szklanka miodu
    2 szklanki cukru
    3 jajka
    1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
    1 szklanka kawy lub mocnej herbaty
    ½ szklanki świeżego soku z pomarańczy
    ¼ szklanki wódki lub whisky(można spokojnie zastąpić sokiem pomarańczowym)

    sposób przygotowania:
    W dużej misce wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, sodę, sól i przyprawy.
    Zrobić dołek i dodać olej, miód, cukier, jajka, ekstrakt waniliowy, kawę, sok z pomarańczy oraz alkohol.

    Używając mocnej, dużej trzepaczki lub miksera, wymieszać dokładnie wszystkie składniki, upewniając się, że na dnie nie zostały suche składniki.
    Utworzy się gęsta masa.

    Przygotowane wcześniej formy wypełniamy do połowy ciastem.
    Pieczemy w nagrzanym wcześniej piekarniku w 175*C 40-45min.
     Ciasto jest gotowe, gdy lekko przyciśnięty wierzch sprężyście powraca do swojej pierwotnej formy.
    Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy ciasto na 15 minut do wstępnego wystygnięcia, a następnie wyciągamy je z blaszki i kładziemy na kratce.                                                                                                     
    Porcja na 2 średnie keksówki.
    Jak już ostygnie można je przekroić wzdłuż,posmarować kremem typu nutella lub marmoladą i złożyć ponownie.


Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.