Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pierniczki

14143454647

Komentarz

  • a podbiję :D szukam przepisu Basji na piernik dojrzewający i nie mogę znaleźć
  • Dzięki za odnalezienie, miałam szukać.
  • edytowano grudzień 2018
    @uJa ; na 12 str.
  • edytowano grudzień 2018
    Właśnie znalazłam na kanale Małej Cukierenki przepis na lukier bez jajek (jakos mam obawy przed surowym jajkiem). Do tej pory robiłam z sokiem z cytryny, ale nie byłam zadowolona. Tu jest taki przepis:
    - 100g cukru pudru (koniecznie przesiać przez sitko)
    - 16 g wody z ciecierzycy (na filmiku była woda z ciecierzycy że słoika)
    Jak zdobędę te ciecierzycę, to może w tym roku spróbuję.

    Podziękowali 1kasha
  • Kiedy można zrobić te findusy lezakujace żeby stare nie były na swieta?
  • Ja zawsze promocyjny biorę z marketów do pierników..sztuczny tobjeszcze funkcjonuje?
  • @Bea spokojnie.
    Miód daje głównie aromat i trochę utwardza,więc chatka będzie najwyżej mniej aromatyczna.
    Szukajcie przepisu (albo same zmniejszcie) ilość sody,
    bo od sody ciasto w czasie pieczenia robi się bardzo pulchne i chatynka może wyjść nieforemna.
  • Jak najbardziej do chatki sztuczny się nadaje
  • @jukaa mam niestety tylko taki ,z którego wychodzi taka hmmm ciut większa ilość...
     5 jaj
    0,5 kg cukru
    1,5 kg mąki
    0,5 kg miodu 
    250g tłuszczu (dowolnie : masło/margaryna/smalec)
    3 łyżki sody 
    1 łyżka kakao
    opakowanie przyprawy do pierników
    opakowanie cynamonu

     
    Połowę cukru rozpuścić na złoty kolor.
    Resztę cukru ubić z 5 jajkami.
    Gdy cukier się rozpuści- dodać tłuszcz i miód (chwilę gotować).
    Do miski wsypać mąkę, przyprawy, kakao, sodę (uwaga może się mocno spienić)
    do tego wlać przestudzoną masę i ubite jajka.
    Wszystko dobrze wyrobić.
    Odstawić na parę dni w chłodne miejsce (ja odstawiam najwyżej na dobę :wink: )
    Rozwałkować , wykrawać foremką pierniczki.
    Piec w temp. 170 stopni ok 10 minut.
    Po wyjęciu z pieca są miękkie,twardnieją stygnąc.


    Albo też takie,bardziej ciasteczkowe bez mąki pszennej

    10 dag mieszanki kandyzowanych owoców
    3 jajka
    20 dag cukru
    1 cukier waniliowy
    2 łyżeczki przyprawy do pierników
    20 dag migdałów
    10 dag orzechów laskowych
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1,5 łyżki mąki ziemniaczanej

    Do dekoracji jako polewa
    10 dag czekolady deserowej
    10 dag cukru pudru

    1.Troszkę owoców odłożyć do przybrania, resztę zemleć w młynku lub posiekać.
    2.Migdały sparzyć wrzątkiem, obrać z łupinek, osuszyć.
    2/3 zemleć na mączkę razem z orzechami laskowymi, resztę posiekać.Można tez kupić już zmielone).
    3.Jajka utrzeć mikserem z cukrem, szczyptą soli i cukrem waniliowym.
    4.Mąkę ziemniaczaną wymieszać z proszkiem do pieczenia, przyprawą do pierników, mielonymi orzechami oraz migdałami .
    5,Przygotowaną mieszankę połączyć z masą jajeczną, wsypać zmielone owoce, wymieszać,przykryć, odstawić na minimum 15 min. do lodówki.


    Z zimnej masy formować kuleczki,rozpłaszczać i kłaść na blachę ,wyłożoną papierem do pieczenia.
    Piec 10-15 min. w temp. 180 st.C.
    Pierniczki powinny być upieczone z wierzchu, ale miękkie w środku.
    Ostudzić i jeśli ktoś chce to polać polewą:
    Czekoladę stopić, ostudzić, polać połowę pierniczków.
    Cukier puder rozetrzeć z odrobiną wody na gęsty lukier, posmarować pozostałe pierniczki.
  • @jukaa, robiłam kiedyś kilka prób. Z tego samego przepisu (swojego) robiłam pierniczki dzień po zrobieniu ciasta, dwa tygodnie, miesiąc i ponad 3-4 miesiące. Nie widziałam żadnej różnicy, a wczuwałam się mocno po wielokrotnym czytaniu jak to trzeba ciasto robić dużo wcześniej by leżało.
    Podziękowali 1MAFJa
  • Dobry skład ma przyprawa kamisa.
  • No do tych Marceliny to ja mieszam . To co wypisane chyba imbir cynamon kardamon goździki gałka.. dodałam gotowca ale bardzo się nie różnił . I w tym roku pieprz dorzucilam
  • jukaa powiedział(a):
    Bea, mogę się podzielić miodem, ale wysyłka się nie opłaci -  jeśli będziesz w mojej okolicy, daj znać
    Mniam.
    Pamiętam.
  • My w tym roku zrobimy pierniczki nadziewane powidlem lub dżemem i oblane czekolada.
    Chcemy zrobić takie sycace pierniczki, żeby były jako deser zamiast ciasta. 



  • A jak się robi takie nadziewane? I jak polewę profesjonal? Na oleju kokosowym?
  • edytowano grudzień 2018
    @MAFja, nie robiłam nigdy, ale jadłam u znajomych hand made, były przepyszne. 

    Wzięłam teraz przepis z moich wypieków, jak jutro się będę dobrze czuć, to działamy. Na moich wypiekach te pierniki są w kształcie serduszek. 

    Polewe robie z innego źródła, masło, cukier puderp kakao i odrobina mleka. Ale dokładnie Ci nie napiszę, bo też jej nie robiłam. 
    Na moich wypiekach jest przepis na glazure do tych pierniczkow, ale ma słabe komentarze, to nie zamierzam korzystac. 
  • Chyba pora wyciągnąć wątek.
    Dzisiaj zrobiłam ciasto na pierniczki
  • Kajtek też chciał,  ale nie było chętnych pomocników. Tylko przyprawy utukli.
    Podziękowali 1MonikaN
  • O fajnie! Po niedzieli chyba otworzymy piernikowa manufakturę  ;)
  • Skatarzyna powiedział(a):
    Kajtek też chciał,  ale nie było chętnych pomocników. Tylko przyprawy utukli.
    Moi juz od dwóch tygodni gadają o piernikach. A mi się nie chce...
    Najgorzej , ze brak wymówek, przyprawa do piernika jest, kakao jest, miód jest.... O nieeee!
  • Ja o pierniczkach jeszcze nie myślę. Może zwale to na Julię. Ostatnio ms fazę na samodzielne pieczenie. I krzyczy, żeby jej nie pomagać. Dziś piekła ciasteczka owsiane.
  • Ale myślałam już o zrobieniu nalewki. W zeszłym roku po raz pierwsi zrobiłam nalewkę bożonarodzeniową i była rewelacyjna. Robi się ja ns kilo tygodni przed Świętami.
  • edytowano listopad 2019
    Hej hej nadchoooodzęęę! :p
    Podziękowali 3madzikg isza Hope
  • @jukaa, mi się zawsze takie bułeczki podobały, a w zyciu nie robilam, powiedz mi czy długo się robi, czy trudno, czy smaczne, bo wyglądają pysznie?


  • Ja bym je jeszcze lukrem pomiziała z wierzchu, do maku lukier pasuje ulalaaa!
    Podziękowali 1mamaw
  • Słuchajcie,
    Czy ciasto lezakujace na pierniki mogę przechowywać w zakreconym słoiku?
    Zmarnuje się czy nie?
    Chciałam zrobić kilka słoików na kiermasz pracowniczy i wstyd byłby gdyby wyszło blee

    Jeśli nie słoik to co? 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.