Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co się dzieje w kurii gdanskiej?

15791011

Komentarz

• Czy do takich przypadków, juz abstrahując od tego konkretnego, ma zastosowanie Kodeks Pracy? Czy księża są zatrudnieni jak zwykły pracownik?
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Ks. Węcławski postąpił tak, jak należało, zachował dyskrecję i nie dawał amunicji wrogom Kościoła. Natomiast Twoja retoryka, która ma zrównać z nim knucie TVN, jest bardzo zastanawiająca.
    Co nie zmienia faktu, że x. Węcławski też permanetnie był oskarżany przez hierarchię jako ten zły co atakuje Kościół bez powodu. Nie pamiętam aby którykolwiek ówczesny hierarcha stanął po stronie x. Węcławskiego, wręcz przeciwnie, oni wszyscy "udawali", że Paetz jest aniołkiem. Dopiero interwencja Półtawskiej doprowadziła do usunięcia JE z funkcji arcybiskupa poznańskiego.  Jak wiemy, nałożony na Paetza przez Watykan wówczas zakaz  udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, przewodniczenia publicznym uroczystościom nie za bardzo obchodził naszych hierarchów. JE Gądecki i Jędraszewski z uniżeniem udostepniali Palac Arcybiskupi i Katedrę do dzialań rzeczonego (a nawet w nich współuczestniczyli). Ergo: pomimo jasnych wytycznych "z góry" je olali, są zatem współwinni dalszemu sianiu zgorszenia.  Przepraszam, ale tacy ludzie nie zasługują na ani trochę szacunku, a nadal pełnią najwyższe stanowiska w polskiej hierarchi a kolega twierdzi, że broniąc alkoholika Głodzia bronią Kościola. Nie, oni robia to samo co robili podczas sprawy z Paetzem: bronią partyjnego kolegi. Bez względu na to jakie szkody takim zachowaniem powodują.
  • No właśnie, dlaczego sprawa nie nadaje się do sądu pracy? Bo ksiądz nie jest pracownikiem? 
  • Ojejuju powiedział(a):
    Ale że jak oczyści...?
    Bo chyba z chwiejących się wiernych się wyludni,  nie z gorszycieli na stanowiskach...? 
    Oni będą się i tak trzymać....

A jak jest obecnie w Irlandii i niektorych diecezjach USA?
    Trzymaja sie gorszyciele na stanowiskach?
  • beatak powiedział(a):
    Maciek_bs powiedział(a):
    Ale za co abp Głódź ma przepraszać? Za słowa, że ma już taki ornat?
    Po co takie słowa w kościele podczas bierzmowania? Po co dywagacje na ten temat trwające 1o minut? Ty komentujesz w chamski sposób prezenty, które dostałeś od kogoś z głębi serca?

Nie za to zresztą ma przepraszać. Niech przeprosi za pijaństwo, odprawianie mszy w stanie wskazującym, za krzywdzenie kleryków, za niebotyczny przepych, za zaprzeczanie ślubom ubóstwa. I za wielkie zgorszenie, które sieje.

Ksieza dciecezjalni, w tym biskupi, nie skladaja slubu ubostwa. Ten akurat hierarcha, jako kapelan wojskowy otrzymywal wysoka gaze i ma niemala emeryture. Granda jest to (jesli doniesienia sa prawdziwe), ze wymuszal haracz na swoich podwladnych. Skandalem znacznie wiekszym od tego, ze "zyje w przepychu" jest wulgarne slownictwo jakim sie posluguje i chamskie traktowanie podwladnych. Powinien zostac ukarany za obycie niegodne kaplana.
    Nota bene - to przez drani podobnych Glodziowi, doszlo do reformacji.
    Podziękowali 2Rogalikowa J2017
  • Agnieszka5 powiedział(a):
    Jeden z komentarzy:
    "ja mówię o braterskim upomnieniu. Pierwszy i drugi krok zostały wyczerpane, odpowiedzi brak, więc kolejnym działaniem jest upomnienie publiczne."
    Z powyzszym w pelni sie zgadzam - gdybym byla w Polsce, tez bym poszla.

Teraz widze, ze problem Glodzia poruszylo rowniez medium zyczliwe Kosciolowi:

Zacytuję katechizm kard. Gasparriego:

133. Czym więc jest Kościół, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa?

Kościół, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, jest społecznością widzialną ludzi ochrzczonych, którzy zjednoczeni wyznawaniem tej samej wiary i węzłem wzajemnej zależności dążą do tego samego celu duchownego pod zwierzchnictwem Papieża rzymskiego i Biskupów, pozostających w jedności z nim.

Twoja opinia, że hierarchia jest niepotrzebna i wystarczy wiara ludzi jest czysto protestancka. Zresztą bez biskupów i Papieża posiadających władzę nauczania kryterium doktryny przestaje istnieć, bo nie ma komu ją określić.

Duzo jest racji w powyzszym, ale jednak czasy, gdy zastraszone "owieczki", pozwalaly sie cierpliwie golic i pyszczka nie otworzyly w protescie - odeszly juz w przeszlosc i nigdy nie wroca.
  • "medium zyczliwe Kosciolowi"

Oj... Ja bym nie nazwał tak pisma, które karmi się prawdziwymi i wymyślonymi skandalami wśród kleru.
    Podziękowali 1Katia
    "medium zyczliwe Kosciolowi"

Oj... Ja bym nie nazwał tak pisma, które karmi się prawdziwymi i wymyślonymi skandalami wśród kleru.

Jak by nie bylo - to medium jest jednak na przeciwleglym biegunie do GW i TVN.
    Co do abp. Glodzia - na 99 proc. jestem przekonana, ze zarzuty sa prawdziwe; co najwyzej jest pewna przesada w opisie "zbytku, jakim sie hierarcha otacza".
    Na marginesie wspomne, ze duchowni w klimatach Glodzia wyploszyli Myszatego z Kosciola. Dopiero obcowanie z księżmi z Carlsberga i związek ze mną, dały możliwość działania Łasce Bożej - Zenek powrócił w pełni do Kościoła, po ponad 40 latach.

PS: Nasz ślub kościelny był wpleciony w Nieszpory, bo Zenek wtedy nie przystępował do spowiedzi i komunii, a ja nie chciałam poprzestać jedynie na obrzędzie ślubu.
  • edytowano listopad 2019
    Klarcia powiedział(a):
    Agnieszka5 powiedział(a):
    Jeden z komentarzy:
    "ja mówię o braterskim upomnieniu. Pierwszy i drugi krok zostały wyczerpane, odpowiedzi brak, więc kolejnym działaniem jest upomnienie publiczne."
    Z powyzszym w pelni sie zgadzam - gdybym byla w Polsce, tez bym poszla.
    Jesteś pewna @Klarcia, że stanęłabyś pod kurią trzymając w rękach szyld (tak jak inni uczestnicy zgromadzenia) z napisem "OdzyskajMy Kościół ? Ramię w ramię z działaczami z LGTB, profanujacych NS i oskarżajacych Biskupów o sianie mowy nienawiści (chodzi o tekst " tęczowa zaraza")?

@Agnieszka5 i dlatego trochę mi to zgrzyta wiedząc że to SNE z Mikołaja z Chyloni jest organizatorem? Ze wspaniałym zresztą proboszczem.
    Podziękowali 1Katia
  • "SNE z Mikołaja z Chyloni jest organizatorem"

Nie jest. Ta pani należy do wspólnoty, nic więcej.
    Ale proboszcz z Mikołaja chyba popiera tą akcję, bo sam linkuje na Facebooku sprawę Głódzia z komentarzami "odwagi"... Z resztą to o nim była chyba mowa w tym filmie TVN. Bo to on miał być odwołany z parafii a ludzie się za nim wstawili. 
    Dodam,że dla mnie to jeden z najlepszych księży jakich znam...
    Podziękowali 2makodorzyk Klarcia
  • Rzeczywiście, proboszcz jest duszpasterzem wspólnoty, a państwo C. świeckimi liderami. Mamy więc sytuację poważniejszą, bo proboszcz prowadzi wiernych do buntu przeciwko biskupowi i z pobudek osobistych włącza ich w akcję środowisk antykatolickich. Jest to działanie schizmatyckie, które zapewne skończy się boleśnie dla zaangażowanych osób.
  • "to medium jest jednak na przeciwleglym biegunie do GW i TVN."

Niestety, niczym się od nich nie różni. Zresztą założyciele z tego samego środowiska.
    Podziękowali 2Klarcia Katia
  • "Przepraszam, ale tacy ludzie nie zasługują na ani trochę szacunku, a nadal pełnią najwyższe stanowiska w polskiej hierarchii"

Rozumiem. Jaką inną wspólnotę eklezjalną Kolega zatem proponuje? A może buddystów? Dalajlama jest bardzo milutki.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Zdaje mi się, że św. Franciszek z Asyżu też naoglądał się w życiu gorszących hierarchów.

I niewątpliwie zreformował Kościół.
    Tam w przypadku św. Franciszka zadziałał sam Duch św. a na pewno jakiś  czynnik nadprzyrodzony.....pewnie znacie te historie ze snem papieża, zanim poznał osobę Franciszka.

Ech, gdzie są teraz te charyzmaty?

Taki Luter też się naoglądał nadużyć a do tego w samym Rzymie mocno go obskubali....   i wiemy jak zreformował Kościół.

Obecnie szykuje się ponowna oddolna próba zreformowania Kościoła RK w Niemczech przez ruch świeckich jakim jest "Wir sind Kirche" (My jesteśmy Kosciołem). Walczą miedzy innymi o kapłaństwo dla kobiet, specjalne względy dla osób homoseksualnych...itp

Prawda że zbieżność nazw tych obu ruchów podobna?
    Podziękowali 3Danka Klarcia Katia
    Wskazana jest lojalność wobec Kościoła. Nie ma przymusu bycia księdzem, kto się na to decyduje, powinien mieć świadomość, że może mieć różnych przełożonych.
    No i mając złych i szkodliwych przełożonych można powziąć kroki takie jak pójście do sądu czy mediów, jesli wcześniejsze działania nic nie dały. 
    Podziękowali 2Coralgol J2017
    Co do zbytku to pokażcie mi chociaż jednego biskupa diecezjalnego, który żyje w ubóstwie, he he. Okazałe rezydencje i oderwanie od rzeczywistości jak żyje przeciętny człowiek zarabiający na chleb .Niestety czasy ubogich apostołów zostały w niepamięci 2000 lat temu...ponad...
  • J2017 powiedział(a):
    Co do zbytku to pokażcie mi chociaż jednego biskupa diecezjalnego, który żyje w ubóstwie, he he. Okazałe rezydencje i oderwanie od rzeczywistości jak żyje przeciętny człowiek zarabiający na chleb .Niestety czasy ubogich apostołów zostały w niepamięci 2000 lat temu...ponad...
    bp Romuald Kamiński wybrał mieszkanie w domu księży emerytów zamiast w domu poprzedniego biskupa. Skromne mieszkanie, sam autem jeździ i je odśnieża, widziałam na własne oczy:-) Ubiera się często w jakiś 20 letni dziergany bezrękawnik.
  • Biskup Czaja, opolski. Żyje skromnie i prosto. Podobnie bp Ryś. 
    Podziękowali 3J2017 joanna_1991 Klarcia
  • J2017 powiedział(a):
    Niestety czasy ubogich apostołów zostały w niepamięci 2000 lat temu...ponad...

To  do wątku z dowcipami trzeba wpisać. Koniecznie! :D

Podziękowali 2mader Katia
  • Ja też znam skromnego biskupa, a nawet jak mieszka tam gdzie poprzednik, może być skromny i dobry. Co to za głupie uogólnienia. 
    Podziękowali 1makodorzyk
    "Przepraszam, ale tacy ludzie nie zasługują na ani trochę szacunku, a nadal pełnią najwyższe stanowiska w polskiej hierarchii"

Rozumiem. Jaką inną wspólnotę eklezjalną Kolega zatem proponuje? A może buddystów? Dalajlama jest bardzo milutki.
    Ja proponuje wymiane na ludzi godnych tego stanowiska. Niewątpliwie wśrod klreu tacy są.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Akurat na to nikt z nas nie ma wpływu. Możemy albo zaakceptować Kościół ze wszystkimi jego zaletami i wadami, albo szukać szczęścia gdzie indziej.
  • To gdzie jest ten Duch św. o którego w modlitwach się prosi przy różnych uroczystych "namaszczeniach" i nominacjach na kościelne stanowiska?
    Podziękowali 1asiao
  • Duch św. posługuje się gburami i pijakami, aby podtrzymywali Kościół. A archidiecezja gdańska była już wsadzona na minę, którą abp Głódź rozbroił - https://pl.wikipedia.org/wiki/Afera_Stella_Maris
  • makodorzyk powiedział(a):
    To gdzie jest ten Duch św. o którego w modlitwach się prosi przy różnych uroczystych "namaszczeniach" i nominacjach na kościelne stanowiska?
    Duch Św nie działa wbrew wolnej woli namaszczonego.
    Podziękowali 1Klarcia
    Akurat na to nikt z nas nie ma wpływu. Możemy albo zaakceptować Kościół ze wszystkimi jego zaletami i wadami, albo szukać szczęścia gdzie indziej.
    Ależ ma, gwarantuje koledze, że gdyby nagle 50% uczesczajacych na Msze przez kwartał nie dała ani złotówki na tacę, Kuria zaczeałaby sie w końcu zastanawiać co jest nie tak.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.